MISTRZYNI FRYWOLITKI. Warsztaty koronki czółenkowej

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza na bezpłatne warsztaty KORONKI FRYWOLITKI organizowane od marca do października 2020 i prowadzone przez twórczynię ludową Eugenię Wieczorek w Jarocinie.

So. 02.05. godz.: 9:15
Potrwa do: So. 31.10.
Bilety: karta zgłoszenia

Nabór trwa do 6 marca 2020. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo ania@ckis.kalisz.pl lub pocztą.

Pierwsze zajęcia dla zakwalifikowanych uczestników w sobotę 7 marca 2020 w godz. 9.30-12.30 w Kamienicy Kultury przy Rynku 17 w Jarocinie.

 

Do pobrania:

regulamin frywolitka

karta zgłoszenia

oświadczenie frywolitka

 

ZAPRASZAMY

 

warsztaty koronki frywolitki

warsztaty koronki frywolitki

Pani Eugenia Wieczorek jest w tej chwili jedną z najlepszych i tylko jedną z kilku w naszym regionie osób, które aktywnie i konsekwentnie zajmują się tym koronką czółenkową. Od blisko 40 lat profesjonalnie zajmuje się wykonywaniem tzw. frywolitki oraz aktywnie popularyzuje tę tradycyjną sztukę. Z zawodu nauczycielka, była też działaczką Klubu Nauczyciela w Jarocinie, gdzie pełniła następnie rolę instruktorki i kierowniczki. Z twórczością ludową miała kontakt od dziecka – dzięki swojej babce i matce. To babcia nauczyła ją wykonywania polskiej frywolitki. Sama początkowo zajmowała się tkactwem. Później dopiero odnalazła swoją pasję w koronkarstwie – kultywując rodzinne tradycje i rozwijając własne talenty. Spod jej rąk wychodzą serwety, ozdoby ubrań, koszulki na pisanki wielkanocne czy świąteczne ozdoby tworzone według własnych wzorów. Pani Wieczorek od wielu lat współpracuje z Centrum

Kultury i Sztuki w Kaliszu. Jako członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych uczestniczy w imprezach ludowych m.in. w Kazimierzu Dolnym czy w Krakowie. Współpracuje także z Muzeum Rolnictwa w Szreniawie czy z Parkiem Etnograficznym w Dziekanowicach. Do niedawna pełniła funkcję prezesa Wielkopolskiego Oddziału STL w Poznaniu. Ma na swoim koncie bardzo dużo nagród i wyróżnień. Została także wielokrotnie odznaczona. Medal „Zasłużony dla Cepelii” otrzymała w 2009, a rok później została odznaczona Srebrnym

Krzyżem Zasługi za zasługi dla kultury ludowej. Największym uhonorowaniem twórczości Eugenii Wieczorek było przyznanie Nagrody im. Oskara Kolberga w 2013. W 2018 roku otrzymała przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Eugenia Wieczorek wykształciła wiele uczennic – podczas warsztatów szkolnych, przy okazji różnorodnych kursów i szkoleń – popularyzujących tę trudną i efektowną technikę ozdabiania. Jej prace można oglądać nie tylko w Starostwie i w Muzeum w Jarocinie, ale też w Muzeum Pisanki w Ciechanowcu czy w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Wiele prac Pani Wieczorek znajduje się w licznych zbiorach prywatnych. Jej twórczość znana jest w całej Polsce oraz za granicą. Prace pani Eugenii charakteryzują się prawdziwym pięknem koronki, do czego przyczynia się technika i precyzja wykonania.

Dzięki ośmiomiesięcznym warsztatom tego trudnego charakterystycznego rękodzieła, uda się wykształcić kolejne pokolenie hafciarek i koronkarek, a być może także zachęcić do działania kolejne zdolne młode osoby, które docenią tradycje ludowe i znajdą nowe zastosowania dla tej pięknej techniki rękodzielniczej. Dzięki zajęciom i przekazywaniu wiedzy młodszym pokoleniom – powstaną nowe prace z koronki. Uczestniczki warsztatów z frywolitki zyskają nowe bezcenne umiejętności i doświadczenie, które będą przekazywać kolejnym pokoleniom.


Zadanie jest realizowane w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna z zadania „Mistrz Tradycji”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.