Nocny Klub Festiwalowy „Komoda Club”

[Od: Pt. 25.11.] [Od: So. 26.11.]
Bilety: wstęp wolny

piątek 25.11.   Nocny Klub Festiwalowy „Komoda Club”, ul. Niecała 6
ajq-skladADAM JARZMIK QUINTET
Adam Jarzmik – piano
Jakub Łępa – tenor sax
Paweł Palcowski – trumpet
Maciej Kitajewski – bass
Piotr Budniak – drums

Kwintet Adama Jarzmika powstał w ubiegłym roku na Akademii Muzycznej w Katowicach. Wszyscy muzycy mają za sobą studia na tej uczelni. Repertuar zespołu obejmuje utwory napisane przez lidera, a także jazzowe standardy we własnych, oryginalnych aranżacjach. Są wirtuozami swoich instrumentów, ale ich interpretacje nigdy nie są sztuką dla sztuki. Grają z serduchem i żywiołowością, szybko nawiązują kontakt z publicznością.
Ich umiejętności doceniło jury wielu prestiżowych konkursów, są m.in. laureatami Nagrody Stowarzyszenia ZAIKS na 52. Jazzie nad Odrą, I Nagrody RCK Pro Jazz Festival w Kołobrzegu, a także – całkiem niedawno – otrzymali I Nagrodę Blue Note Competition w Poznaniu.

Adam Jarzmik, urodzony w 1990 r., należy do najbardziej obiecujących pianistów młodego pokolenia. Ukończył Krakowską Szkołę Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie fortepianu pod kierownictwem Wojciecha Groborza. Jest także absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie Wojciecha Niedzieli. W 2008 r. zadebiutował na festiwalu Starzy i Młodzi czyli jazz w Krakowie. Był współliderem Adam Jarzmik & Michał Dzioboń Quartet oraz liderem własnego Tria, współpracował z takimi muzykami jak Tomasz Kupiec, Leszek Nowotarski, Dominik Bieńczycki, czy Teofil Lisicki. Wraz ze swoim triem został finalistą konkursu festiwalu Old Jazz Meeting w Iławie, a także finalistą Bielskiej Zadymki Jazzowej w składzie Paweł Kamiński Quintet. Jego utwór Noche de Luna otrzymał Nagrodę Publiczności na II Międzynarodowym Konkursie na Kompozycję Jazzową w Katowicach, a kompozycja The Someone of the Thought została wyróżniona III Nagrodą na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w Słupsku.

Jakub Łępa jest studentem czwartego roku w klasie saksofonu na Wydziale Jazzu w Katowicach. Mimo, że jest dopiero u progu kariery to już może się pochwalić znaczącymi sukcesami. Wraz z zespołem Maciej Wojcieszuk Quintet zdobył Grand Prix na Getxo Jazz Festival w Hiszpanii, a także nagrodę indywidualną na Krokus Jazz Festival i II Nagrodę na Festiwalu Tarnów Jazz Contest w kategorii solowej do 18 lat.

Paweł Palcowski kończy studia II stopnia na Akademii Muzycznej w Katowicach pod kier. Piotra Wojtasika. Oprócz gry w Adam Jarzmik Quintet występuje także w wielu innych grupach, z których najważniejszy jest Maciek Wojcieszuk Quintet. Wraz z tym zespołem zdobył Grand Prix festiwalu w Getxo w Hiszpanii.

Maciej Kitajewski – student Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Michała Barańskiego, rozchwytywany sideman i uczestnik wielu znaczących konkursów. Laureat III Nagrody na Żilina International Jazz Contest na Słowacji.

Piotr Budniak jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Czytelnicy magazynu Jazz Forum umieścili go na trzecim miejscu w plebiscycie „Jazz Top 2015” w kategorii Nowa Nadzieja. To wszechstronny muzyk, który równie dobrze radzi sobie w muzyce popularnej, Fusion, czy wyrafinowanym jazzie. Wraz z zespołem LemON nagrał płytę nominowaną do nagrody Fryderyk. Jego własny kwintet zajął II miejsce na festiwalu Jazz Juniors. Współpracował z takimi muzykami jak Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Piotr Wojtasik, Piotr Wyleżoł, Piotr Baron, Mike Russell (USA), Ori Dakari (IL), Dàn Varga (HUN), Ewa Uryga, czy Joachim Mencel. Dwukrotnie zdobywał wyróżnienie indywidualne na RCK Pro Jazz Festival w Kołobrzegu (w latach 2010 i 2011), na Azoty Tarnów Jazz Contest otrzymał nagrodę specjalną dla największego talentu. W składzie zespołu Darek Dobroszczyk Trio zdobył Grand Prix festiwalu Jazz Juniors.


sobota 26.11.   Nocny Klub Festiwalowy „Komoda Club”, ul. Niecała 6
agaderlaktrio6AGA DERLAK TRIO
Aga Derlak – piano
Tymon Trąbczyński – bass
Bartosz Szablowski – drums

To trio młodych ludzi ma ogromne możliwości i wielką przyszłość przed sobą. Jeśli niemal u progu kariery otrzymuje się najbardziej prestiżową nagrodę polskiego środowiska muzycznego, to aż trudno sobie wyobrazić, jaki będzie następny krok. Trio urodzonej w Chełmie pianistki Agi Derlak otrzymało w tym roku nagrodę Fryderyk w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku za wydaną przez słowacką wytwórnię Hevhetia płytę „First Thought”. Album ten spotkał się z życzliwą reakcją polskich mediów, zauważył go także brytyjski magazyn „Jazzwise”.
Wszyscy muzycy tria są absolwentami Wydziału Jazzu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Warszawie im. Fryderyka Chopina (słynna Bednarska), a także studentami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Na swoim koncie mają nagrody festiwalu Jazz Juniors, a także Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Aga Derlak zdobyła indywidualną nagrodę Krokus Jazz Festival oraz Czech Contest 2015. Koncertowali na wielu prestiżowych festiwalach m.in. na Bielskiej Zadymce Jazzowej, Hevhetia Festival Koszyce, Brno Jazz, byli także gośćmi tegorocznej European Jazz Conference we Wrocławiu.

Tymon Trąbczyński pochodzi z Warszawy, jest absolwentem Wydziału Jazzu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Warszawie im. Fryderyka Chopina, jego nauczycielami byli mistrzowie kontrabasu tacy jak Zbigniew Wegehaupt, Adam Cegielski i Andrzej Święs. Aktualnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem Michała Barańskiego. Był członkiem Super Bandu Zbigniewa Namysłowskiego i laureatem tegorocznej nagrody Swingującego Kruka w konkursie będącym częścią festiwalu Hot Spring Jazz w Częstochowie.

Bartosz Szablowski ukończył Wydział Jazzu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Warszawie im. Fryderyka Chopina, ma na koncie również studia na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (u Adama Buczka). Jest laureatem indywidualnej nagrody festiwalu Jazz nad Odrą 2016, na którym wystąpił w składzie aż dwóch formacji – Sound of Affection oraz Eska Quintet.

mkidzn