Ownt Lid – Wieczorna Pieśń – koncert pieśni żydowskich

Stowarzyszenie Promocji Sztuki "Łyżka mleka" i Centrum Kultury i Sztuki serdecznie zapraszają na wyjątkowy, nastrojowy koncert pieśni żydowskich OWNT LID - WIECZORNA PIEŚŃ, w wykonaniu Urszuli Makosz i towarzyszących jej muzyków z Krakowa.

[Od: Nd. 12.11.]
Bilety: sala studio wstęp wolny za wejściówkami, 0.00

Wejściówek brak!

OWNT LID – WIECZORNA PIEŚŃ

Skład zespołu:
Urszula Makosz – śpiew
Paweł Pierzchała – fortepian
Michał Chytrzyński – skrzypce
Michael Jones – skrzypce, altówka,
djembe, ravanhuta

Repertuar zawiera pieśni o zróżnicowanej tematyce i nastroju, w trzech żydowskich językach; tradycyjne i autorskie piosenki w języku jidysz, pieśni w języku hebrajskim oraz utwory w języku ladino, charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów sefardyjskich, w których słychać wpływ muzyki hiszpańskiej, arabskiej i bałkańskiej. Projekt łączy żywiołowe i ekspresyjne brzmienia z nastrojowymi, melancholijnymi dźwiękami piosenek śpiewanych i tworzonych w polskich „sztetlach”, m.in. przez Mordechaja Gebirtiga i innych twórców ludowych. Program powstał w 2007 roku i został zaprezentowany na większości festiwali kultury żydowskiej w Polsce; grany był też za granicą.


Urszula Makosz

Urszula Makosz

Urszula Makosz – charyzmatyczna pieśniarka specjalizująca się w pieśniach żydowskich, charakteryzująca się oryginalną, ciemną barwą głosu. Występuje z solowymi recitalami, realizuje różnorodne projekty muzyczne, bierze udział w spektaklach muzycznych i musicalach. Występuje w kraju i za granicą (Wielka Brytania, Kanada, Szwecja, Niemcy, Szwajcaria, Węgry, Słowacja). Stypendystka KlezKanady i gość programu „East meets West” w Kanadzie. Współpracuje z gwiazdą światowych scen klezmerskich Christianem Dawidem (projekt „Bluer than Blue”), zespołem Klezzmates, krakowskim poetą Michałem Zabłockim (spektakl „W niepokoju”), Dorotą i Darkiem Wasilewskimi (udział w koncercie „Muzyka jest kobietą” w Teatrze Polonia). Wystąpiła gościnnie z kabaretem Piwnica Pod Baranami (m.in. podczas „Koncertu dla Piotra S.” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie). Wystąpiła m.in. na XV, XVII i XVIII Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie, The Leonard Cohen Event. Współpracowała z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa (płyta CD „Pieśni getta”) oraz Krakowską Operą Kameralną (konsultacje pieśni jidysz).