Stryjo – koncert online

Kolejna gratka dla koneserów jazzu i dobrej muzyki. Niepublikowany nigdy wcześniej koncert Stryjo! 17 kwietnia o godzinie 21.00 na kanałach społecznościowych Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

[Od: Pt. 17.04.]
Bilety: 0,00

Zespół Stryjo od początku przyjął bardzo oryginalną, trudną i wymagającą ogromnej kreatywności formułę twórczą. Za każdym razem, gdy muzycy wychodzą na scenę, nie mają przygotowanych tematów czy form kompozycji. Wszystkie utwory tworzone są niejako in statu nascendi, w wyniku nieustającej improwizacji. Dzięki temu publiczność ma możliwość obserwowania aktu twórczego, a każdy występ jest inny. Pozwala to członkom grupy zachować spontaniczność i radość wspólnego grania. Trzeba jednak podkreślić, że Stryjo odżegnuje się od free jazzu. Ich muzyka jest melodyjna, zorganizowana i rytmiczna. To bardziej komponowanie w czasie rzeczywistym, niż kolektywna improwizacja.
Każdy z muzyków tworzących tę formację reprezentuje inne obszary muzyczne. Pianista, kompozytor i aranżer Nikola Kołodziejczyk od lat porusza się na styku muzyki improwizowanej i klasycznej, czerpiąc z obu tych światów inspirację do własnej, oryginalnej twórczości. Basista Maciej Szczyciński grał z takimi artystami jak Zbigniew Namysłowski, Mika Urbaniak, Michał Bajor, ale także z brytyjskimi mistrzami muzyki wokalnej – The Hilliard Ensemble. Perkusista Michał Bryndal grał m.in. z zespołem Damage Control Adama Bałdycha, Kwintetem Wojtka Mazolewskiego, a od 2011 r. jest perkusistą zespołu Voo Voo Wojciecha Waglewskiego.
Ze spotkania tak różnych i barwnych osobowości powstaje muzyka komunikatywna i żywiołowa, trudna do stylistycznego zaszufladkowania. Muzycy starają się zwracać uwagę na każdy dźwięk, kształtują go i pozwalają mu wybrzmieć. Najczęściej czynią to jednak w służbie melodii, dzięki czemu ich koncerty są atrakcyjne dla słuchaczy.
W 2009 r. ukazała się debiutancka płyta grupy „W Ryjo”, która zwróciła uwagę krytyki i słuchaczy na tę formację. Podkreślano błyskotliwość pomysłów, wyobraźnię w kreowaniu brzmień oraz niekonwencjonalne podejście do procesu tworzenia. Rok temu zespół wydał podwójny album „A Vista Social Club”, bardzo dobrze oceniony przez krytyków (pięciogwiazdkowa recenzja w „Jazz Forum”). Pierwszy krążek to rodzaj suity, w której tytuły poszczególnych utworów układają się w zdanie „Sniło mi się, że brałem udział w Familiadzie”. Drugi krążek składa się z oddzielnych miniatur muzycznych. Album jest doskonałym wprowadzeniem w barwny świat dźwiękowy Stryja.
Grupa koncertuje na całym świecie, przemierzyła wiele krajów europejskich, Meksyk, Stany Zjednoczone, a także Daleką Azję (m.in. Koreę Południową, Singapur, Chiny).

Nikola Kolodziejczyk www.barejkodesign.pl

Nikola Kolodziejczyk www.barejkodesign.pl

Nikola Kołodziejczyk
Jeden z najbardziej utalentowanych polskich pianistów, kompozytorów i aranżerów. Pochodzi z Krakowa, jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach (obecnie wykłada na tej uczelni), a także stypendystą Berklee College of Music World Scholarship Tour. Zdobył liczne nagrody na prestiżowych konkursach m.in. Bielskiej Zadymki Jazzowej, Jazz Juniors, Transatlantyk Instant Composition Competition, Krokus Jazz Festival, dotarł do półfinału słynnego Bosendorfer Solo Piano Competition na Montreaux Jazz Festival.
Prowadzi Nikola Kołodziejczyk Orchestra – big band, z którym zadebiutował w 2014 r. płytą „Chord Nation” (For Tune), nagrodzoną Fryderykiem w kategorii Debiut Roku. Rok później ukazał się kolejny album jego orkiestry „Barok Progresywny” (Nowa Brama Pro Musica) powszechnie uznany przez krytykę za jedno z najważniejszych wydarzeń roku. Kapituła nagrody Fryderyk nagrodziła ten krążek w kategorii Płyta Roku – Jazz.
Od 2014 r. wraz z puzonistą i kompozytorem Michałem Tomaszczykiem Kołodziejczyk prowadzi Konglomerat Big Band. Wraz z tą formacją nagrał album „Albo inaczej” (2015, Alkopoligamia), w którym wzięli udział muzycy hip-hopowi. Krążek zdobył dużą popularność uzyskując status Złotej Płyty.
Nikola Kołodziejczyk stworzył koncepcję projektu Instant Ensemble, zakładającego komponowanie strumieniowe w czasie rzeczywistym dla siedmiu muzyków. Jest uznanym kompozytorem, jego utwory były zamawiane przez instytucje z wielu krajów, wykonywali je tacy artyści jak m.in. przez Richard Bona, Metropole Orkest, Nigel Kennedy Orchestra of Life Strings, Akademicka Orkiestra Barokowa, Multiplayer Ensemble, Jazz Orchester Regensburg, czy Orkiestra L’Atunno (często pod batutą samego kompozytora). We współpracy z Filharmonią Szczecińską zaaranżował piosenki ze „Śpiewnika domowego” Stanisława Moniuszki na formę współczesnych utworów. W 2014, z okazji 650-lecia lokacji miasta Brzeziny, w ramach festiwalu Kolory Polski, skomponował Koncert Brzeziński na trąbkę, kwartet dęty drewniany, maszynę Singera, dwie maszyny do pisania, wokalizy i trio jazzowe.

Maciej Szczycinski www.barejkodesign.pl

Maciej Szczycinski www.barejkodesign.pl

Maciej Szczyciński
Doświadczony i rozchwytywany kontrabasista, który równie dobrze radzi sobie w szeroko rozumianym jazzie, jak i w muzyce rozrywkowej i filmowej. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracował z takimi muzykami jak Zbigniew Namysłowski, Marcin Olak, Adam Bałdych, Andrzej Jagodziński, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Ryszard Rynkowski, a także z brytyjskim zespołem wokalnym The Hilliard Ensemble. Współtworzy grupę Bisquit, wraz z którą penetruje obszary muzyczne na pograniczu jazzu, popu i piosenki autorskiej, a także grupę Kameleon. Jest członkiem Nikola Kołodziejczyk Orkiestra i formacji Stryjo. Odnosił sukcesy na wielu konkursach, wśród których wymienić można Jazz Juniors, Jazz nad Odrą czy Bielską Zadymkę Jazzową. Jego kontrabas słychać na wielu ścieżkach dźwiękowych do filmów, a także licznych płytach artystów rockowych i popowych.

Michal Bryndal www.barejkodesign.pl

Michal Bryndal www.barejkodesign.pl

Michał Bryndal
Człowiek renesansu, ukończył Wydział Sztuk Pięknych na UMK w Toruniu oraz Instytut Jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jako perkusista posługuje się unikalną techniką uderzania specjalnie wyprofilowanymi kawałkami drewna w przedmioty wykonane z mieszanki metalu, drewna i tworzyw sztucznych.
W 2004 r. otrzymał nagrodę indywidualną dla najlepszego instrumentalisty na przeglądzie młodych zespołów jazzowych klubu Ucho (grał wówczas w składzie jazzowego zespołu Staff). Jako perkusista soulowej grupy Sofa supportował słynnego amerykańskiego rapera Snoop Dogga i Lauryn Hill podczas festiwalu Opener. Wraz z zespołem The Fellows Quintet zdobył główną nagrodę festiwalu Jazz Juniors w Krakowie. Współpracował z formacjami Storyboard z Adamem Bałdychem na skrzypcach i armeńskim akordeonistą Davidem Yengibarianem, Power of the Horns Piotra Damasiewicza, a także z Joanną Dudą tworząc trio AUAUA (główna nagroda na festiwalu Klucz do kariery w Gorzowie Wielkopolskim).
Wraz z Kwintetem Wojtka Mazolewskiego nagrał dwie płyty („Smells Like Tape Spirit” i „Wojtek w Czechosłowacji”, obie wydane w 2011 r. nakładem Mystic Production). Od 2011 jest stałym członkiem grupy Voo Voo Wojciecha Waglewskiego. Z Nikolą Kołodziejczykiem współpracuje nie tylko w formacji Stryjo, ale także w big bandzie Konglomerat i Nikola Kołodziejczyk Orkiestra.
Jego perkusja wspiera również takich artystów jak Monika Borzym, Maria Peszek, Mariusz Lubomski, Sorry Boys, OSTR, Ewa Bem, Mietek Szcześniak czy Adzik Sendecki.

STRYJO
Nikola Kołodziejczyk – fortepian
Maciej Szczyciński – bas
Michał Bryndal – perkusja

dołączcie do nas na Facebook: Stryjo – koncert online