XIV Festiwal Tańca i Piosenki Ludowej PYZA 2018 – fotorelacja

10 maja 2018

Rzeźba Pyzy, przechodnia nagroda Festiwalu, tym razem trafiła do przedszkola „Radość”, którego zespół zaprezentował dziecięce zabawy ludowe z Opoczyńskiego. Kolejne nagrody jury przyznało przedszkolom „Misia Uszatka” i „Zielone Łąki”. 

W czwartkowe popołudnie na scenie CKiS w ramach XIV Festiwalu Tańca i Piosenki Ludowej zaprezentowało się 9 przedszkolnych zespołów, w wykonaniu których można było obejrzeć bardzo ciekawe i starannie przygotowane „folklorystyczne spektakle”. Przedszkolaki z PP nr 28 „Bajka”, z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2  i Przedszkola Sióstr Nazaretanek zatańczyły krakowiaka, PP nr 12 im. Koszałka Opałka sięgnęło po wiązankę tańców wielkopolskich, PP nr 9 – po tańce opoczyńskie, a Przedszkole Niepubliczne „Szczęśliwa Trzynastka” po „Historię pewnej znajomości”. Niepubliczne Przedszkole „Zielone łąki” ludowymi zabawami dziecięcymi ze Śląska wywalczyło III nagrodę, a Niepubliczne Przedszkole im. Misia Uszatka – tańcami lubelskimi – II nagrodę.

Dzieci z PP Radość

Dzieci z PP Radość

Pierwsza nagroda przypadła Publicznemu Przedszkolu nr 27 „Radość”, które przygotowało dziecięce zabawy ludowe z opoczyńskiego. Wszystkie zespoły otrzymały dyplomy uczestnictwa, a nagrodzone – zestawy zabawek. Zdobywca pierwszego otrzymał ponadto „Pyzę”, czyli przechodnią nagrodę – drewnianą rzeźbę dziewczynki w łowickiej spódnicy przedstawiającą bohaterkę książki Hanny Januszewskiej z lat 50. XX w. oraz bajki animowanej „Wędrówki Pyzy”.

„PYZA cieszy się od lat popularnością wśród dzieci i ich instruktorów, a także publiczności oglądającej występy ludowe na scenie CKiS. Dzięki tej wspaniałej zabawie dzieci od najmłodszych lat mają kontakt z kulturą ludową” – powiedziała Magdalena Nowak, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 18 im. „Chatka Puchatka”, które jest organizatorem imprezy od czternastu lat.

„Największą zaletą tegorocznej edycji jest bardzo wyrównany poziom” – powiedziała nam Regina Podskarbi, przewodnicząca jury, na co dzień etnolog w Muzeum Miasta Ostrowa. „Wszystkie zespoły były fachowo przygotowane, więc widać wyraźnie, że festiwal spełnia swą edukacyjną rolę”.

Jury, w którego skład weszły także Alicja Januszkiewicz, starszy wizytator Kuratorium Oświaty, Danuta Iwona Grzanka, konsultant ODN i Izabela Michalska z Zespołu Szkół Muzycznych w Ostrowie, drobiazgowo oceniało wiele elementów scenicznych prezentacji, m.in.: znajomość i sposób wykorzystania śpiewaczego i wokalnego folkloru, dobór muzyki, wybór figur tanecznych, zgodność z ludowym oryginałem, a czasami doceniało pomysłowość twórców, którzy – nie mogąc pozwolić sobie na przygotowanie kosztownych kostiumów – sięgali po formy stylizowane, ale przygotowane ze smakiem.

„Jurorzy byli zachwyceni programem, który zaprezentowało przedszkole  „Radość”, czyli zdobywca pierwszej nagrody” – powiedziała nam Regina Podskarbi. „Grupa została świetnie przygotowana, dzieci znakomicie czuły się na scenie. Wszystko było nie tylko zgodne z wymogami o charakterze etnograficznym, ale także zostało bardzo dobrze zaśpiewane i zatańczone do oryginalnej muzyki ludowej”.

W atmosferze wielkiej radości dyplomy, nagrody i prezenty uczestnikom XIV Festiwalu Tańca i Piosenki Ludowej, oprócz jurorów, wręczali Dariusz Grodziński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu i Tomasz Rogoziński, wiceprezydent Kalisza.
Dodatkową atrakcją Festiwalu były bajki wytańczone przez studentów Studium Animatorów Kultury oraz minikoncert „Piraci z Karaibów” w wykonaniu uczniów szkół muzycznych z Turku, Pleszewa i Odolanowa skupionych m.in. w „Akademii Smyka”.