XX Dzień Judaizmu – fotorelacja

24 lutego 2017

wyrZ okazji XX Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce Stowarzyszenie Promocji Sztuki „Łyżka mleka” zorganizowało w czwartkowe przedpołudnie w Centrum Kultury i Sztuki imprezę interdyscyplinarną, na którą złożyły się prezentacje uczniów, opowieści nauczycieli i koncert formacji Rozmark Cafe.

„Łyżka mleka” od kilku lat w ramach cyklu pod nazwą „Kaliski Tygiel Kulturowy” przygotowuje imprezy artystyczne i edukacyjne poświęcone wielokulturowej przeszłości Kalisza. Są to koncerty, wieczory autorskie, spektakle, warsztaty i konkursy literackie dla młodzieży. W ostatnich latach we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki w ramach Tygla Stowarzyszenie zorganizowało obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu (2014) w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau oraz obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim (2016), który ma służyć odkrywaniu więzi łączących obie religie.

9aDo udziału w tych przedsięwzięciach, a także do ich współtworzenia, zawsze zapraszana jest młodzież. W tym roku na „Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim” zaproszono uczniów i nauczycieli II LO im. T. Kościuszki w Kaliszu. Przed swymi koleżankami i kolegami zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych, którzy przedstawili krótką historię Żydów kaliskich, a także zaprezentowali książkę pióra Jehudit Kafri pt. „Zosia. Od Doliny Jezreel do Czerwonej Orkiestry”, która oparta jest na faktach z życia Zofii Poznańskiej, właściwie nieznanej bohaterki II wojny światowej, która pośmiertnie odznaczona została przez państwo Izrael orderem za walkę z nazizmem. Warto nadmienić, że zarówno ojciec pisarki, jak i bohaterka książki pochodzili z Kalisza. Zofia Poznańska przyszła na świat w 1906 r. w Łodzi, jednak szybko – po dwóch latach – wraz z rodziną przeprowadziła się do Kalisza. W wieku ośmiu lat była świadkiem wkroczenia do naszego miasta wojsk niemieckich, dokonujących m.in. rabunków na miejscowych Żydach. Uciekłszy z Kalisza prowadziła rozbudowana działalność konspiracyjną, W grudniu 1941 r. wpadła w ręce Niemców. Uwięziona i brutalnie przesłuchiwana nie wydała żadnego ze współpracowników. 28 września 1942 r. zakończyła żywot popełniając samobójstwo.

23aW czwartkowe przedpołudnie na scenie CKiS pojawiła się również Izabela Fietkiewicz-Paszek, germanistka ZSTE i twórczyni „Łyżki Mleka”, która w tym miesiącu wzięła udział w tygodniowym seminarium w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu w Jerozolimie. Dzięki wizycie licznym spotkaniom oraz przeprowadzonym tam rozmowom mogła w sposób bardzo interesujacy opowiedzieć o idei Yad Vashem. Instytut składa się z Nowego Muzeum Historycznego wraz z Salą Imion, gdzie przechowywane są dane o ofiarach Holokaustu, Izby Pamięci, Ogrodu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, dwóch galerii sztuki, synagogi, archiwum i biblioteki, Doliny Zabitych Wspólnot i Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście. Poza tym na terenie Jad Waszem znajduje się kilkanaście mniejszych i większych pomników poświęconych m.in. zamordowanym w czasie Holokaustu dzieciom, żydowskim partyzantom i żołnierzom oraz Januszowi Korczakowi. Wśród drzewek posadzonych w tamtejszej  Alei Sprawiedliwych znajduje się też drzewko zasadzone w 1963 r. przez Władysława Bartoszewskiego i Marię Kann w imieniu Rady Pomocy Żydom „Żegota” – jedynej organizacji w okupowanej Europie powołanej w celu ratowania Żydów.
8a

Spotkanie w ramach Dnia Judaizmu wypełniły także piosenki Rozmark Café w wykonaniu Patrycji Kliber. Program pt. „Była tu kiedyś ulica Złota” to w pełni autorski projekt, ale również „w pełni kaliski”: od tematyki, poprzez twórców, po wykonawców. Rozmark Café w sentymentalny i obrazowy sposób przywołuje nieistniejący świat kaliskich Żydów. Współczesne teksty Anety Kolańczyk i Izabeli Fietkiewicz-Paszek, do których muzykę skomponowała skrzypaczka Filharmonii Kaliskiej, Irena Piechota, tworzą spektakl przepełniony klimatem dawnego sztetla, duchem tamtej codzienności, a jednocześnie dramatycznymi historiami inspirowanymi prawdziwymi biografiami kaliszan.