Z cyklu Świat w obiektywie – Sudan 2018 – fotorelacja

14 maja 2018

Jerzy Wierzbicki w swych relacjach jest całkowicie szczery, niczego nie ukrywa, niczego nie upiększa. Mówi wprost, gdzie kryją się niebezpieczeństwa, ale jednocześnie opowiada z taką pasją, że ma się ochotę od razu spakować plecak i wyruszyć jego tropem. W piątkowe popołudnie dzięki spotkaniu z cyklu „Świat w obiektywie” odwiedziliśmy Sudan. 

Jerzy Wierzbicki prezentując mnóstwo zdjęć opowiadał  o życiu codziennym nie tylko w Sudanie, ale także w całej Afryce. Mówił barwnie i szczegółowo o życiu w krajach, gdzie panuje reżim, poważny kryzys finansowy oraz ogromna bieda. Poruszył problem zarówno wojen na Bliskim Wschodzie, jak i trudnych relacji między muzułmanami a innowiercami. Sporo uwagi poświęcił także nastawieniu mieszkańców do cudzoziemców.

„W krajach, w których panuje przerażająca bieda, ludzie są bardzo serdeczni. Powiem szczerze, że czułem się tam znacznie bezpieczniej niż w Poznaniu, w którym mieszkam na co dzień” – opowiadał Wierzbicki. Oczywiście, trzeba stosować się do ustalonych zasad, by nie narazić się na ostre reakcje. Nie wolno fotografować policjantów i ich posterunków, bo to tajemnica. Nie należy fotografować biedy i osób żebrzących, bo to wstyd. Nie wolno także fotografować kobiet, ale – jak przyznał sam Wierzbicki – przez miesiąc zrobił sudańskim kobietom więcej zdjęć niż przez siedem lat w Sułtanacie Omanu, gdzie mieszkał. „Przede wszystkim dlatego że mieszkańcy Sudanu nie do końca przejmują się tymi zasadami, jakby ich one zupełnie nie obchodziły”. Przy okazji podróżnik zaprezentował wiele „zakazanych zdjęć”, które wykonał aparatem luźno zwieszonym na ramieniu, udając, że patrzy w drugą stronę lub rozmawia przez telefon. Powstała w ten sposób dokumentacja fotograficzna pokazująca, jak wygląda prawdziwe życie m.in. w dwóch największych miastach Sudanu – Chartumie i Omdurmanie.

Jerzy Wierzbicki był wielokrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach fotografii prasowej i artystycznej, m.in. “Newsreportaż” Newsweek Polska (2002), Polska Fotografia Prasowa (2003) Konfrontacje Gorzowskie (2004, 2016) czy “Humanity Photo Award Pekin Chiny (2004, 2014). Od lat jest także członkiem misji archeologicznych pracujących na Bliskim Wschodzie. Od 2007 do 2015 roku mieszkał i pracował jako fotograf w Sułtanacie Omanu. Związany początkowo z gazetą “Times of Oman” oraz arabską “Al Shabiba” w 2009 roku przeszedł na stałe do anglojęzycznego “Y Magazine”, w którym pracował następne 5 lat. Od drugiej połowy 2011 roku prowadził ekspedycje na największą piaszczystą pustynię świata ‘The Empty Quarter” (Ar Rub Al Khali). Publikuje  m.in. w: Newsweek Polska, MiddleEastEye, BBC news, Kwartalnik Fotografia, Pozytyw, National Geographic Traveler, B&W Magazine, Outdoor UAE, Lotus24, Wyprawy 4×4 i Podróże.pl. Od 2011 roku jest członkiem rzeczywistym American Society of Media Photographers.

„Świat w obiektywie” to ciekawy cykl podróżniczo-dokumentalny, zapoczątkowany w roku 2017.  Dotychczas spotkania odbywały się w godzinach dopołudniowych, a z oferty korzystały głównie szkoły. Wychodząc naprzeciw prośbom indywidualnych słuchaczy, tym razem CKiS zorganizowało spotkanie popołudniowe.