14. Świąteczne Spotkanie Folklorystów ‒ fotorelacja

12 grudnia 2016

 

Życzenia dla Leona Lewandowskiego

Życzenia dla Leona Lewandowskiego

W drugą sobotę grudnia 2016 w Centrum Kultury i Sztuki już po raz czternasty spotkali się artyści i animatorzy zajmujący się szeroko pojętą kulturą ludową. Był to rodzaj uroczystej wigilii folklorystów z południowej Wielkopolski połączony z koncertem i podsumowaniem roku.

To było bogate w wydarzenia, choć kameralne, świąteczne spotkanie, na które zaproszono przedstawicieli zespołów z południowej Wielkopolski, ludowych twórców, dyrektorów gminnych ośrodków kultury oraz przyjaciół i opiekunów  folklorystów. Uroczystość swą obecnością zaszczycili wójtowie gmin: z Brzezin Krzysztof Niedźwiedzki i z Przygodzic – Krzysztof Rasiak, a także przedstawiciele Zarządu Województwa Wielkopolskiego – marszałkowie Marzena Wodzińska i Krzysztof Grabowski.

Wręczanie odznak honorowych

Wręczanie odznak honorowych

Świąteczne spotkanie było okazją wręczenia zespołom z naszego regionu odznak honorowych Za zasługi dla województwa wielkopolskiego. Otrzymali je:

Zespół Śpiewaczy LUTOGNIEWIACY z Lutogniewa gm. Krotoszyn, który obchodzi 30-lecie działalności
Zespół Folklorystyczny ŻEGOCINIANIE z Żegocina gm. Czermin, pow. pleszewski, który obchodził w 2015 roku jubileusz 10-lecia działalności.

Specjalne życzenia, kwiaty i… urodzinowy tort otrzymał Leon Lewandowski z Kapeli Ludowej BRZEZINY z okazji 90. urodzin.

Anna Gałczyńska, instruktor ds. dziedzictwa kulturowego CKiS

Anna Gałczyńska, instruktor ds. dziedzictwa kulturowego CKiS

Podsumowania wydarzeń folklorystycznych mijającego roku w naszym regionie dokonała Anna Gałczyńska, instruktor ds. dziedzictwa kulturowego z kaliskiego CKiS, która na co dzień koordynuje większość projektów, imprez i festiwali poświęconych kulturze ludowej. Prezentacja była niezwykle bogata, bowiem opowiadała o odbywających się w całym regionie estradach i biesiadach folkloru, warsztatach śpiewu i tańca, konsultacjach z wybitnymi etnografami i wielu innych imprezach popularyzatorskich.  Zaprezentowano również zrealizowany przez Telewizję aMazing reportaż z tegorocznej Biesiady Folkloru w Brzezinach i przypomniano o zdobyciu tytułu Fonogram Źródeł za płytę „Melodie stamtąd” od Programu Drugiego Polskiego Radia.

Organizatorzy nie zapomnieli również o znaczącym udziale naszych reprezentantów w 50. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w KAZIMIERZU. Doceniono zarówno muzyków, śpiewaków i tancerzy, jak i wszystkich tych, którzy zajmują się rękodziełem, a swe prace pokazywali w ramach tegorocznych Targów Sztuki Ludowej.

Zespół Tursko

Zespół Tursko

Prezentacja wydarzeń folklorystycznych połączona była z podziękowaniami dla zespołów – ich przedstawiciele otrzymali materiały prasowe z całego roku i upominek, czyli białą choinkę lub anioła wydziergane na szydełku przez Joannę Kędzierską, twórczynię ludową z Biadek k. Krotoszyna.
Opowieść o bogatym kalendarzu imprez folklorystycznych okraszono krótkimi. występami – zaprezentowały się m.in.: Kapela Ludowa BRZEZINY i Leon Lewandowski, Zespół Pieśni i Tańca TURSKO oraz Zespół Śpiewaczy DĄBROWIANKI, który – wprowadzając wszystkich w atmosferę świąt Bożego Narodzenia – wykonał trzy kolędy.

 

14. Świąteczne Spotkanie Folklorystów

14. Świąteczne Spotkanie Folklorystów

Wszyscy goście opuściwszy salę widowiskową CKiS przeszli do Sali Studio, gdzie mogli połamać się opłatkiem, złożyć sobie nawzajem życzenia i zasiąść przy świątecznym stole przygotowanym przez Przemysława Noskowskiego z Szadka, w gm. Blizanów, przy pomocy gospodyń z Zespołu Folklorystycznego Kalina z Blizanowa.

Życzenia świąteczne w imieniu Centrum Kultury i Sztuki złożyła Agata Nowakowska-Dybka, Kierownik Działu Artystycznego.

Scenografię, tak jak na Biesiadę i Estrady Folkloru 2016, przygotował Tomasz Sadło, plastyk CKiS. Wydawnictwa przygotowali Anna Gałczyńska i Przemysław Nowak z CKiS.

 

Dąbrowianki

Dąbrowianki

 

FILMY na FB Folklor południowej Wielkopolski