26. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne 2016 ‒ fotorelacja

23 maja 2016

warszP7300335a (Kopiowanie)Tegoroczne 26. już Regionalne Warsztaty Folklorystyczne dla kierowników zespołów ludowych z Południowej Wielkopolski odbyły się w Szadku koło Cekowa w ostatni weekend 21-22 maja 2016. Poświęcone były w dużej mierze wydanej w 2015 przez CKiS w Kaliszu oraz IS PAN w W-wie płycie z muzyką tradycyjną pt. „Melodie stamtąd”.

Na zajęciach niedzielnych pojawiła się jedna z autorów wydawnictwa dr Arleta Nawrocka-Wysocka, która opowiadała o Kaliskim jako regionie muzycznego pogranicza. Na temat etnomuzykologicznych badań terenowych na Ziemi Kaliskiej Jarosława Lisakowskiego czy Jadwigi Sobieskiej mówiła Ewelina Grygier ze Zbiorów Fonograficznych IS PAN w Warszawie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Edycja 2016 warsztatów to także przygotowania do regionalnego przeglądu Biesiady Folkloru 2016 w Brzezinach, czyli szukanie pieśni i melodii instrumentalnych w różnego rodzaju źródłach. Skomplikowaną i niejednoznaczną symbolikę w pieśniach obrzędowych przybliżył dr hab. Piotr Grochowski z UMK w Toruniu. O technice w służbie tradycyjnego muzykowania opowiadał Krzysztof Rospondek, muzyk, kierownik Zespołu z Kociny, tegoroczny stypendysta Marszałka Woj. Wlkp. W przygotowaniach do występów konkursowych i scenicznych pomagały także warsztaty śpiewacze z K. Rospondkiem, a także wieczór integracyjny ze wspólnym śpiewaniem. Dodatkową atrakcją i inspiracją dla wielkopolskich folklorystów było zwiedzanie najnowszej wystawy w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu „Etnografowie w terenie”.

Warsztaty po raz kolejny odbyły się blisko łona natury, w Gospodarstwie Agroturystycznym „Karczma Kaliska” w Szadku k. Cekowa. Wzięło w nich udział 30 przedstawicieli zespołów śpiewaczych i tanecznych oraz kapel z południowej części Wielkopolski, z powiatów jarocińskiego, kaliskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego. Teraz przed zespołami sezon występów plenerowych w regionie i w całej Polsce.