27. SACROSONG – fotorelacja

10 października 2016

_dsc0081-kopiowaniePrzez niemal całą sobotę i niedzielę w kaliskiej parafii pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła rozbrzmiewała muzyka i śpiew. Blisko 250 uczestników zjechało na 27. Diecezjalny Przegląd Pieśni i Piosenki Religijnej „Sacrosong 2016”. Repertuar przeglądu był dość zróżnicowany, bo młodzi wykonawcy i ich opiekunowie sięgali nie tylko po pieśni kościelne, ale także po piosenki religijne i ludowe, nie tylko po utwory zawierające poważną refleksję, ale także po radośnie wyśpiewywane wyznania wiary.

A co daje dzieciom i młodzieży udział w muzycznych zajęciach organizowanych przez kościół? „Wielką radość… Dużo satysfakcji… Ogromną przyjemność… To moja jedyna pasja poza sportem” – powiedziały nam dzieci z kaliskiego „Agnus Dei”, które jest formacją wokalno-instrumentalną, od czterech lat działającą przy Parafii Bł. Michała Kozala. „Zespół, który prowadzi pani Agnieszka Jesion skupia przeważnie dzieci z rejonu, nie tylko z parafii. Pani Agnieszka prowadzi prywatną szkołę muzyczną, więc doskonale dzieci kształci, wychowuje. Myślę, że będą z nich kiedyś duże talenty” – mówi dumny ks. Marian Błaszczyk, proboszcz parafii na Winiarach. „Agnus Dei” został zresztą jednym z laureatów Sacrosongu, w ramach którego – w kategoriach solistów i zespołów – przyznano w sumie 7 nagród i 10 wyróżnień. „My mamy zawsze ogromną trudność określić, jaki jest poziom, bo jest ciągle inny – poszukujący i wzrastający” – mówi prof. dr hab. Kazimierz Madziała, przewodniczący jury, uczestniczący w „Sacrosongu” od jego początków. „Dzieciaczki uczą się od siebie, podglądają, jak to robią inni,  w ten sposób zachęcają nawzajem, i to nas bardzo cieszy. To jest, uważam, największe osiągnięcie”.

_dsc0029-kopiowanie

„Chodaki” z Tarnopola (Ukraina)

Do Kalisza zjechali soliści i zespoły nie tylko z diecezji kaliskiej, ale także z dalszych zakątków kraju i – po raz kolejny w historii przeglądu – z Ukrainy. Występ zespołu „Chodaki” z Tarnopola zresztą rozpoczął koncert galowy, a w jego finale dzieci z Ukrainy dowiedziały się, że zdobyły także Nagrodę Specjalną za prezentację pieśni liturgicznych w języku polskim. „W ramach tej relacji polsko-ukraińskiej, w ramach przełamywania uprzedzeń to właśnie ta młodzież pokazuje nam, że można żyć radośnie, w zgodzie, pokoju i śpiewać wspólnie, nie tylko pieśni religijne, ale i piosenki ludowe. Razem trwać, razem rozwijać się” – mówi pomysłodawca i organizator imprezy ks. prałat Stanisław Tofil, proboszcz Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu.

Aby dodać łyżkę dziegciu do tej beczki miodu, warto zauważyć, że po raz pierwszy w przeglądzie zabrakło chórów. „Są, działają, ale nie wzięły udziału w konkursowych przesłuchaniach” – zauważyła jedna z jurorek, Maria Pawelec. „Dyrygenci, zgłaszajcie się! To wspaniały festiwal, jest bardzo miła atmosfera, życzliwe jury. Można się też czegoś nauczyć, można podpatrzeć, podsłuchać. Nie ma wielkiej rywalizacji, nie trzeba się bać, że coś się nie uda, a dzieci udział w konkursie mobilizuje”.

protokół jury