28. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne – fotorelacja

30 maja 2018

Organizowane przez CKiS w Kaliszu po raz 28. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne dla kierowników zespołów ludowych z Południowej Wielkopolski odbyły się w „Karczmie Kaliskiej” w Szadku koło Cekowa w miniony długi weekend 25-27 maja 2018. Poświęcone były w dużej mierze przygotowaniom do tegorocznej Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej, przeglądu zespołów tradycyjnych w regionie, która odbędzie się w dniach 7-8 lipca 2018 w Brzezinach.

Warsztaty rozpoczęły się w tym roku dzień wcześniej, czyli już w piątek po południu, a wzięło w nich udział 27 kierowników i przedstawicieli środowiska folklorystycznego z Ziemi Kaliskiej. W programie warsztatów znalazło się wiele interesujących tematów i inspiracji dla folklorystów z regionu. Jedną z nich był film Księga aniołów Józefa Chełmowskiego, o artyście ludowym, rzeźbiarzu z Kaszub. Stał się inspiracją do dyskusji prowadzonej przez Krzysztofa Rospondka o roli artysty wiejskiego na tle społeczności. Drugiego dnia warsztatów Krzysztof Rospondek, muzyk, kierownik Zespołu i Kapeli z Kociny, budowniczy instrumentów, prowadził zajęcia i dyskusję uczestników warsztatów na tematy: Kim jesteśmy? i Kultura ludowa we współczesności. Była to możliwość zapoznania się z problemami twórczości ludowej w regionie oraz znalezienia nowych rozwiązań. Dr Arleta Nawrocka-Wysocka etnomuzykolog z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie opowiadała o Muzyce tradycyjnej regionu kaliskiego. Źródłach, gatunkach, praktyce wykonawczej. Jako autorka płyty „Melodie stamtąd” mówiła także o pracy nad drugą częścią, która ukazała się niedawno i została doceniona tytułem Fonogram Źródeł.

Piotr Kulka z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, kierownik Zespołu „Wielkopolanie”, przedstawił Prezentacje sceniczne folkloru Ziemi Kaliskiej i ich współczesne problemy na podstawie prowadzonych konsultacji w zespołach folklorystycznych Ziemi Kaliskiej w 2018 roku. Rok obrzędowy w Wielkopolsce. Inspiracja do działań animacyjnych zaprezentowała dr hab. Anna Weronika Brzezińska z UAM w Poznaniu. Z kolei Anna Gałczyńska z kaliskiego CKiS przedstawiła zebranym efekty działań oraz plany folklorystyczne w Południowej Wielkopolsce na 2018. Nie zabrakło rozmów, śpiewu, tańca i muzyki.

Warsztaty po raz kolejny odbyły się w pięknej scenerii i bliskości natury, w Gospodarstwie Agroturystycznym „Karczma Kaliska” w Szadku k. Cekowa. Wzięło w nich udział 27 przedstawicieli zespołów śpiewaczych i tanecznych oraz kapel z południowej części Wielkopolski, z powiatów jarocińskiego, kaliskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego. Teraz przed zespołami sezon występów plenerowych w regionie i w całej Polsce, m.in. na sześciu Estradach Folkloru w Południowej Wielkopolsce i Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej, przeglądzie wojewódzkim czy na najbliższym 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Wszystkie zespoły wezmą udział w projekcie realizowanym przez CKiS w Kaliszu pn. „Grajcie skrzypce, grajcie basy. Dokumentacja i popularyzacja ludowych tradycji muzycznych Ziemi Kaliskiej” ze środków MKiDN oraz Województwa Wielkopolskiego.

Więcej zdjęć