30-lecie Zespołu Folklorystycznego Zaprośnianki z Renty – fotorelacja

25 października 2017

To już 30 lat…

Zespół Folklorystyczny „Zaprośnianki” z Renty świętował w sobotę 21 października 2017 jubileusz 30-lecia pracy artystycznej. Uroczysta gala jubileuszowa odbyła się w Sali OSP w Kraszewicach w powiecie ostrzeszowskim, a święto jubilatów doceniły lokalne – i nie tylko – władze oraz przyjaciele i sympatycy „Zaprośnianek”.

„Zaprośnianki” zawsze były i pozostają wierne lokalnym tradycjom, kultywując rodzimy folklor Małej Ojczyzny. W minionym okresie prezentowały obrzędy, zwyczaje ludowe oraz obrazki sceniczne z życia Renty i okolic. Takie widowiska, jak: Pieczenie chleba, Jak to ze lnem było, Wieczór wigilijny, Wiejskie wesele, Podkoziołek – rozsławiły zespół w regionie i w całym kraju. „Zaprośnianki” są laureatkami wielu Biesiad Folkloru Ziemi Kaliskiej, dwukrotnymi laureatkami Krajowego Przeglądu Zespołów Artystycznych w Kielcach, aż pięciokrotnie były zapraszane na Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.

Podczas jubileuszu wspominano z sentymentem dokonania zespołu, m.in. organizowane przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu imprezy z cyklu Kalendarium Polskie, takie jak: Wigilia Polska, Spiżarnia, Karczma Polska, Zapusty, Wianki na oktawę Bożego Ciała, Gusła, zmory i upiory, Wesele czy Pyrczok. Nieoceniony wkład w ich przygotowanie i realizację wniosła Pani Bożena Zadka – założycielka zespołu i jego kierownik. To dzięki jej energii, aktywności, pasji, by zachować w pamięci pokoleń piękno lokalnej tradycji, mogliśmy wspólnie tworzyć widowiska, które na trwałe zapisały się w historii naszej instytucji. A utworzona przez nią piękna izba regionalna służy nie tylko zespołowi, ale także młodzieży szkolnej i wielu pasjonatom tradycji wiejskich – powiedział Andrzej Tylczyński z CKiS w Kaliszu.

Obecni na jubileuszu m.in. Krzysztof Grabowski – v-ce marszałek województwa, Andżelika Możdżanowska – v-ce minister, Andrzej Grzyb – europoseł, wójt gminy Kraszewice i inni przedstawiciele lokalnych władz i środowisk, także Andrzej Tylczyński z CKiS w Kaliszu – długo składali życzenia i podziękowania za lata pracy, a uściskom i wybuchom śmiechu nie było końca. Nie zabrakło występów zaprzyjaźnionych zespołów ludowych z Doruchowa, z Brzezin i z Czajkowa, a nawet kabaretu EWG. Lokalne media zadbały o profesjonalną promocję wydarzenia i popularyzację dokonań „Zaprośnianek”. Jubilaci zaskoczyli zebranych – wręczając własne podziękowania za współpracę instytucjom i przyjaciołom, m.in. CKiS w Kaliszu. Niech działają 100 lat!

Anna Gałczyńska

Andrzej Tylczyński

Więcej 

Fot. Wiesław Kaczmarek/Ostrzeszów