35. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” ‒ fotorelacja

26 września 2016

plakat T.Piskorski

W minioną sobotę, 1 października, a zatem w Dniu Muzyki, tak naprawdę zamknięto tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”. Tydzień po głównej części imprezy organizatorzy zaproponowali koncert – Epilog, połączony z podsumowaniem pierwszej edycji konkursu poetyckiego poświęconego Fryderykowi Chopinowi.

35. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” rozpoczął się w Ostrowie pianistycznymi recitalami Pawła Kowalskiego i Szymona Nehringa. Z przyczyn niezależnych od organizatorów inauguracyjny koncert  nie miał symfonicznego charakteru, bowiem nie wzięła w nim udziału Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. Zakontraktowani soliści dali jednak dwa potężne recitale fortepianowe, które ogromnie spodobały się festiwalowej publiczności. Ten wieczór był konfrontacją pianistycznej młodości z dojrzałością. W części pierwszej utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina i Ludwiga van Beethovena grał Paweł Kowalski, 51-letni w tej chwili artysta, który nie tylko po raz kolejny przyjął zaproszenie od organizatorów festiwalu, ale także rolę tegorocznego pianisty-rezydenta. W części drugiej zaprezentował się 21-letni Szymon Nehring, finalista – przypomnijmy – zeszłorocznego Konkursu Chopinowskiego. W jego wykonaniu usłyszeliśmy etiudy, mazurki i jedną z fantazji Fryderyka Chopina. W korytarzach Ostrowskiego Centrum Kultury tradycyjnie zaprezentowano Międzynarodową Wystawę Ekslibrisu Muzycznego, która tym razem podkreślała pięćsetlecie polskiego ekslibrisu.

chop_sobotanocny_009Od piątku do niedzieli festiwalowe wydarzenia rozgrywały się już w południowowielkopolskim sanktuarium muzyki Chopinowskiej, czyli w pałacu w Antoninie. Tam – trzeba przyznać – muzyka najwybitniejszego polskiego kompozytora brzmi w szczególny sposób. Niemała w tym zasługa urokliwego wnętrza myśliwskiej rezydencji, gdzie wciąż – potwierdzają to koncertujący tam artyści – unosi się duch Wielkiego Romantyka. Co roku bohaterowie i organizatorzy festiwalu dziękują Fryderykowi Chopinowi za jego dzieła składając w piątkowe popołudnie kwiaty pod jego antonińskim pomnikiem. Tam też uroczystego otwarcia festiwalu dokonali Dariusz Grodziński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz Cezary Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Wielkopolskie Centrum Chopinowskie – Antonin w Ostrowie Wielkopolskim, przedstawiciele organizatorów tej wieloletniej i prestiżowej imprezy.

Pałacowe wydarzenia koncertowe mistrzowskim recitalem rozpoczął Alexei Botvinov. Ukraińska pianista oprócz nokturnów i ballady Chopina wykonał Wariacje Goldbergowskie Bacha. W salonie Radziwiłła zagrał również hiszpański duet Albert Diaz i Xavier Mut, którego obecność pozwoliła organizatorom wyeksponować wątki z biografii i twórczości kompozytora związane z jego pobytem w Valldemossie na Majorce.

palac tablicaW Antoninie występowali, oczywiście, nie tylko pianiści – warto odnotować świetny występ Meccore String Quartet, który zaprezentował się wraz z pianistą Pawłem Kowalskim. Niewątpliwą pozamuzyczną atrakcją był udział popularnej aktorki, Katarzyny Herman, która w koncercie „Chopin w aksamicie nocy” wcieliła się w George Sand. W koncercie specjalnym pojawili się również muzycy-debiutanci gorąco oklaskiwani przez tyleż wymagającą, co zawsze życzliwą antonińską publiczność.

W ramach festiwalu odbyła się również promocja książki dr Bożeny Szmid-Adamczyk „Dziedzictwo Fryderyka Chopina”. To jedna z najnowszych publikacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poświęcona największej w świecie prywatnej kolekcji chopinowskiej w Valldemossie na Majorce. Z kolei przechadzając się po pałacowych galeriach można było podziwiać „Chopinowskie impresje” autorstwa Marty Rak-Podgórskiej. Na ekspozycję warszawskiej artystki złożyło się około 20  dzieł wykonanych pastelami, których impresjonistyczny charakter pięknie korespondował z ulotnością muzyki.

Ostatnim punktem czterodniowego święta był recital Pawła Wakarecego. Młody, ale uznany polski pianista zagrał nie tylko Chopinowskie polonezy, preludia i walce, ale także „Karnawał op. 9” Roberta Schumanna – dzieło składające się z 21 krótkich utworów reprezentujących zamaskowanych biesiadników, uczestników zabawy poprzedzającej Wielki Post.

 Koncert-Epilog był zgrabnym połączeniem muzyki i słowa. Utwory Wielkiego Romantyka, między innymi preludia, scherza, walce, nokturny i polonezy, interpretowało troje pianistów: Joanna Marcinkowska, profesor nadzwyczajna poznańskiej Akademii Muzycznej, Adam Podskarbi, wykładowca WPA UAM w Kaliszu oraz Carl Petersson ze Szwecji, który związany jest z Akademią Muzyczną we Wrocławiu. Był to również wieczór, podczas którego można było poznać laureatów I Ogólnopolskiego Poetyckiego Konkursu Chopinowskiego „Hymn zachwytu”.

foto Mikołaj Leraczyk, Robert Kuciński, Hanna Olejnik.

KONCERT INAUGURACYJNY

Paweł Kowalski

Paweł Kowalski

Szymon Nehring

Szymon Nehring

Jan Popis, dyrektor artystyczny festiwalu

Jan Popis, dyrektor artystyczny festiwalu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UROCZYSTOŚĆ OTWARCIA FESTIWALU

Krystyna Pietranek-Kulis

Krystyna Pietranek-Kulis

Marta Rak-Podgórska autortka wystawy

Marta Rak-Podgórska autorka wystawy

Uroczystośc złożenia kwiatów pod pomnikiem F. Chopina

Uroczystośc złożenia kwiatów pod pomnikiem F.  Chopina

chop_piatek_029

 

 

MISTRZOWSKI RECITAL FORTEPIANOWY

Alexei Botvinov (Ukraina)

Alexei Botvinov (Ukraina)

chop_piatek_039 chop_piatek_041

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROMOCJA KSIĄŻKI

dr Bożena Schmid-Adamczyk

dr Bożena Schmid-Adamczyk

chop_sobotanocny_002

 

 

 

 

 

 

 

DUET FORTEPIANOWY

Albert Diaz i Xavier Mut

Albert Diaz i Xavier Mut

chop_sobotanocny_023 chop_sobotanocny_025

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONCERT SPECJALNY „Chopin w aksamicie nocy”

Marta Korydkiewicz i Rafał Mokrzycki

Marta Korydkiewicz i Rafał Mokrzycki

chop_sobotanocny_046

 

 

 

 

 

 

Adam Goździewski

Adam Goździewski

chop_sobotanocny_071

 

chop_sobotanocny_058

Krzysztof Książek

Krzysztof Książek

 

Katarzyna Herman

Katarzyna Herman

 

KONCERT KAMERALNY

Meccore String Quartet

Meccore String Quartet

chop_niedziela_027

 

 

 

 

 

 

FINAŁOWY RECITAL FORTEPIANOWY

Paweł Wakarecy

Paweł Wakarecy

chop_niedziela_042