37. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” – Inauguracyjny Koncert Symfoniczny – fotorelacja

21 września 2018

W czwartkowy wieczór odbyła się uroczysta inauguracja 37. Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”. W Ostrowskim Centrum Kultury z towarzyszeniem poznańskiej orkiestry zagrali Beata Bilińska i Philippe Giusiano. Wieczór wypełniły kompozycje nie tylko Fryderyka Chopina, ale także Karola Kurpińskiego i Franciszka Lessela. 

Inauguracja wieczoru należała do Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego, która zagrała uwerturę do opery „Jadwiga, królowa polska” Karola Kurpińskiego. W pierwszej części koncertu solistką była Beata Bilińska – znakomita polska pianistka, dobrze znana ostrowskiej i antonińskiej publiczności, bowiem gościła na tym festiwalu w roku 1996, 2005 i 2017. „Powrót tu jest dla mnie emocjonalnym przeżyciem, bowiem prezentowałam się tutaj jako bardzo młoda dziewczyna, członkini tzw. ekipy narodowej na Konkurs Chopinowski. Atmosfera, miejsce, jego historia są doprawdy niezwykłe i działają, zwłaszcza na młodego wykonawcę, bardzo inspirująco. Ogromnie się cieszę, że dane mi było w tym roku zainaugurować festiwal w Ostrowskim Centrum Kultury i jednocześnie bardzo żałuję, że ze względu na koncertowe zobowiązania nie mogą zostać do końca i wziąć udział w przeuroczym koncercie Chopin w aksamicie nocy” – powiedziała nam pianistka. W inauguracyjnym koncercie Bilińska – zgodnie ze swymi szerokimi zainteresowaniami polską muzyką pianistyczną – zaproponowała Koncert fortepianowy C-dur op. 14 Franciszka Lessela, aby pokazać, co działo się w muzyce tuż przed „erą Chopina”, bowiem kompozycja ta powstała w roku 1810 – roku narodzin Wielkiego Polskiego Romantyka. Choć Lessel był uczniem Haydna, to w jego koncercie już można usłyszeć i docenić charakterystyczne elementy stylu brillante i polskiego folkloru.

W przerwie koncertu licznie zgromadzona publiczność, nie tylko z Ostrowa i Kalisza, ale i całego regionu południowej Wielkopolski, mogła podziwiać wystawę ekslibrisu muzycznego. Już po raz dwudziesty szósty na zaproszenie organizatorów festiwalu ostrowski grafik i kolekcjoner, Czesław Woś, przygotował międzynarodową ekspozycję, którą tworzą miniatury autorów z Polski, Rumunii, Włoch, Mołdawii, Argentyny, Czech, Ukrainy, Węgier, Litwy, Niemiec, Francji, Kazachstanu i Szwajcarii. Dużą część ekslibrisów dedykowano zmarłej w tym roku Bożenie Woś, która ponad 20 lat wspierała męża w organizacji kolejnych edycji wystawy.

Druga część wieczoru w Ostrowskim Centrum Kultury należała do francuskiego pianisty – Philippe Giusiano. Zwycięzca XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i wciąż ceniony w świecie interpretator dzieł polskiego kompozytora zagrał najpierw Wariacje B-dur op. 2 na temat „La ci darem la mano” z opery „Don Giovanni” W. A. Mozarta, a potem – co jest stałym punktem inauguracyjnego koncertu festiwalu „Chopin w barwach jesieni”- jeden z dwóch koncertów Fryderyka Chopina. W tym roku był to f-moll, czyli koncertowe dzieło powstałe jako pierwsze, choć opatrzone numerem drugim. Philippe Giusiano przyjął rolę rezydenta 37. Międzynarodowego Festiwalu, a zatem wystąpił z niedzielnym recitalem finałowym oraz – oczywiście – w koncercie „Chopin w aksamicie nocy”. To jego trzecia wizyta w Pałacu Książąt Radziwiłłów w Antoninie.