40. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” – fotorelacja

21 września 2021

Już po raz czterdziesty w Antoninie odbywał się Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”. Organizatorzy zaprosili melomanów na muzyczną ucztę w dniach od 16 do 19 września.

Zgodnie z tradycją, z kilkudniowym wyprzedzeniem, 12 września odbył się Prolog FORTE-piano, czyli koncert z udziałem artystów wywodzących się z regionu. W czwartek na początek, na scenie OCK, wystąpili pianiści Julia Łozowska (członkini polskiej ekipy na XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Warszawie w październiku 2021 roku) i Edward Wolanin oraz kameraliści Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego.

W piątek, 17 września o godz. 18.00, już w Antoninie, nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem Chopina. Niespodzianką dla przybyłych gości była inscenizacja performatywna „Przyjazd F. Chopina do Pałacu w Antonie”, w wykonaniu aktorów Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu.. W rolę młodego Fryderyka wcielił się Jakub Łopatka, księcia A. Radziwiłła – Leszek Wierzbowski. W recitalu otwarcia zagrała Ewa Pobłocka. Usłyszeliśmy utwory Feliksa Mendelssohna-Bartholdy`ego, Johna Fielda i oczywiście Chopina.

Podczas specjalnego, nocnego koncertu „Chopin w aksamicie nocy” w sobotę 18 września o godz. 22.00 w Salonie Radziwiłłów publiczność wysłuchała muzyki Chopina w wykonaniu artystów, biorących udział w 40. Festiwalu. Nie zabrakło też pieśni Fryderyka, które w tym roku wykonała, akompaniując sobie przy fortepianie Ewa Leszczyńska. Wcześniej, w tym samym dniu, melomani mogli usłyszeć recital fortepianowo-skrzypcowy, w którym wystąpili Kirył Keduk i Luba Soloduhina.

W recitalu pianistycznym zamykającym Festiwal „Chopin w barwach jesieni” 2021 w Antoninie wystąpił Roberto Cominati. Poza III Sonatą h-moll op. 58 Chopina zabrzmiała muzyka Johanna Sebastiana Bach, ale w formie transkrypcji dokonanych przez wielkich polskich pianistów-chopinistów.

26 września o godz. 17.00 w Forum Synagoga odbyła się promocja I tomu książki Dariusza Peśli pt.”Radziwiłłowie. Książęta z cesarza łaski. Linia antonińsko-berlińska” i Koncert Epilog tegorocznego Festiwalu. Recital wykonał Jan Jakub Zieliński (Francja) zdobywca Grand Prix 34. Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę im. Księcia Antoniego Radziwiłła.

foto Cezary Janiszewski