6. Fingerstyle Feeling Festival ‒ fotorelacja

25 kwietnia 2016
Daniel Padim (Brazylia)

Za nami szósta edycja Fingerstyle Feeling Festival.

Wielbiciele gitary, zwłaszcza w jej akustycznym wydaniu, na cały dzień opanowali kaliskie Centrum Kultury i Sztuki. W sobotę, wczesnym popołudniem odbył się konkurs, a wieczorem zaprezentowały się gwiazdy z Polski, Brazylii i Japonii.

Do konkursu zgłosiło się kilkanaście osób z całej Polski i choć – sądząc po składzie – to jest „men’s world”, to jednak wygrała go piękna blondynka z Sieradza – Magda Kowalczyk. „Zwracaliśmy uwagę na wszystkie elementy gry, również na poziom kompozycji, ale najważniejszy był dla nas time. Pod tym względem najlepsza była Magda” – powiedział Michał Szczęsny, szef artystyczny festiwalu.

Magda Kowalczyk - laureatka I miejsca

Magda Kowalczyk – laureatka I miejsca

I miejsce – Magda Kowalczyk II miejsce – Kuba Jurczak III miejsce – Wojtek Frąckowiak

Zdobywczyni głównej nagrody, oczywiście gitary, jest tegoroczną maturzystką, która w tylko sobie wiadomy sposób łączy klasyczną edukację muzyczną (gra na gitarze od 9 lat) ze zgłębianiem techniki fingerstyle (od 2 lat). Jej zdaniem to właśnie fingerstyle daje swobodę i możliwość pełnego wyrażenia swoich emocji. Uprawianie obu technik jednocześnie nie jest wcale takie łatwe, bowiem  w każdej inaczej pracują ręce i czasami nadgarstki się buntują, ale – jak mówi Magda – dla muzyki warto się poświęcić. W kaliskim konkursie była jedyną dziewczyną i udowodniła, że „girls can better”, ale podobno ma sporą grupę koleżanek, które również zafascynowane są techniką fingerstyle. Kto wie, może sukces Kowalczyk zachęci pozostałe gitarzystki.

Młodych instrumentalistów oceniało jury, w którego skład weszli: kaliski wykładowca WPA UAM Eryk Szolc oraz gwiazdy festiwalu, które kilka godzin później dały wielogodzinne, urzekające show. Wielkie brawa należą się zarówno Okapiemu z Japonii, jak i Danielowi Padimowi z Brazylii. Ich entuzjastycznie przyjmowane występy poprzedził koncert Oli Bieńkowskiej z zespołem, którą – jak się okazało – dopiero ciąża powstrzymała przed intensywnymi wojażami zagranicznymi i sprawiła, że przyjęła zaproszenie od Michała Szczęsnego na szóstą edycję Fingerstyle Feeling Festival.