50. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych – fotoreportaż

30 czerwca 2016

IMG_9052 (Kopiowanie)Na jubileuszowym 50. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który pod koniec czerwca odbył się w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, zaprezentowały się śpiewaczki i muzycy z Południowej Wielkopolski. W piątkowe upalne popołudnie 24 czerwca na scenie kazimierskiej zagrała Kapela z Kociny z powiatu ostrowskiego oraz śpiewaczki Mirka Gajda z Kociny i Brzezinianki z podkaliskich Brzezin.

 Kapela z Kociny prezentowała utwory z grywane do tańca na Ziemi Kaliskiej: wiwata, polkę i oberki. Śpiewaczki z Brzezin zaśpiewały w Kazimierzu pieśń weselną, wykonywaną „na swaty”, pieśń rodzinną oraz na koniec piosenkę śpiewaną w zapusty przez mężatki. Mirka Gajda przedstawiła dwie pieśni: zalotną i balladę. Wszyscy uczestniczyli w bogatych wydarzeniach jubileuszowego 50. Festiwalu, m.in. nagraniach do Programu 2 Polskiego Radia czy Radia Lublin. Kapela z Kociny wystąpiła na żywo podczas relacji w TVP. Wzięła także udział w korowodzie weselnym do spektaklu wystawianego na Małym Rynku w Kazimierzu „Orszak weselny – żałobny rapsod”. Wszyscy prezentowali się w tradycyjnych odświętnych strojach ludowych. Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu wytypowało kapelę i śpiewaczki do udziału w jubileuszowym Festiwalu jako najlepszych reprezentantów południa Wielkopolski. Akredytacje i koszty podróży pokrywały zespoły z własnych środków.

IMG_9056 (Kopiowanie)Na jubileuszowym festiwalu nie mogło zabraknąć twórczyń ludowych z południowej części Wielkopolski, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych. Na kazimierskich Targach Sztuki Ludowej od wielu lat pojawia się ze swoją twórczością koronkarską Eugenia Wieczorek z Jarocina, laureatka wielu nagród, m.in. Nagrody im. Oskara Kolberga z 2014 roku. Pani Eugenia jest mistrzynią koronki frywolitki. Małe dzieła sztuki wychodzące spod jej rąk w postaci serwet, pisanek, ozdób czy delikatnej biżuterii z białej nici – zawsze znajdują nabywcę. W Kazimierzu swoje ozdoby prezentowały także: Marianna Filipiak z Dąbrowy w gm. Koźminek – ze słomy i z bibuły – oraz Jolanta Majorowicz z Kalisza – tradycyjne ozdoby z papieru. Panie po raz kolejny uczestniczyły w festiwalowych Targach. Pani Marianna Filipiak w połowie lipca będzie uczestniczyć razem ze słomkarzem Piotrem Barańczakiem z Trzemeszna w festiwalu plecionkarstwa w Sanoku.

IMG_8913 (Kopiowanie)Większość zespołów z regionu oraz twórcy ludowi zaprezentują się już w dniach 9-10 lipca na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej 2016 w Brzezinach koło Kalisza.

Kapela z Kociny powstała w 2012 roku. Ma w swoim dorobku II i III miejsce na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach, a także wyróżnienie na ogólnopolskim festiwalu „Stara Tradycja” w Warszawie w 2014. Na Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej w Sieradzu w 2015 roku Kapela otrzymała II nagrodę, a w maju tego roku I nagrodę wśród kapel autentycznych. Trzy osoby grają w składzie charakterystycznym dla Południowej Wielkopolski: skrzypce, bęben sznurowany i bęben obręczowy oraz basy kaliskie. Wykonują repertuar z ziemi ostrowskiej i kaliskiej. Grywają na imprezach folklorystycznych i potańcówkach ludowych. Kapelą kieruje Krzysztof Rospondek.

kar1Zespół Pieśni „Brzezinianki” działa od blisko 20 lat przy Gminnym Ośrodku Kultury w Brzezinach. Kultywuje folklor kalisko-sieradzki, śpiewając zasłyszane stare pieśni ze wsi Brzeziny, Ostrów Kaliski, Czempisz i okolic. Panie występują w tradycyjnych strojach sieradzkich, charakteryzujących się pasiastym wzorem i żywymi barwami materiału. Śpiewają na regionalnych estradach folklorystycznych oraz na przeglądach w kraju i za granicą. „Brzezinianki” zdobyły wiele nagród oraz wyróżnień, m.in. w 2003 na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Nowym Tomyślu czy ostatnio w latach 2012 i w 2014 – II i I nagrody na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach. Zespół wcześniej dwukrotnie reprezentował Południową Wielkopolskę na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym. Obecnie zespołem kieruje Maria Przybył-Bilska, a nad stroną muzyczną czuwa Zenon Kucharski.

Mirosława Gajda śpiewa w Zespole z Kociny od ponad 10 lat. Wraz z nim uczestniczyła w wielu wydarzeniach artystycznych, m.in. dwukrotnie w Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Pieśni uczyła się od swojej babki i matki w Kocinie na południu Wielkopolski. Występuje także jako solistka. W 2014 zajęła II miejsce w Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach. Gra w kapeli tradycyjnej na basach kaliskich. Mirkę Gajdę przygotowuje Krzysztof Rospondek.