Agnieszka Florczyk „Dolina żurawi” – wystawa w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie

21 lipca 2022

Agnieszka Florczyk jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody, współpracuje z Ogólnopolskim Towarzystem Ochrony Ptaków. Chociaż fotografuje od niedawna  jej prace znalazły uznanie w konkursach krajowych i zagranicznych. W 2021 otrzymała tytuł Fotografa Roku Związku Polskich Fotografów Przyrody.
W 2021 roku wraz z muzykiem Michałem Zygmuntem wydała album fotograficzno – dźwiękowy „Dolina Mgieł Pieśni Wędrownych Ptaków”, w którym obrazy natury dopełniają nagrania dźwiękowe skrzydlatych bohaterów. Jej fotografie znajdują się również w różnych publikacjach przyrodniczych oraz pokazywane były w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

„Dolina żurawi” – to wystawa poświęcona tym niezwykłym ptakom, ale oprócz fotografii żurawi autorka pragnie zaprezentować kadry ukazujące piękno i wyjątkowość Doliny Baryczy.

„Fotografować zaczęłam dzięki żurawiom – te ptaki zauroczyły mnie kilka lat temu i niezmiennie fascynują. Żuraw – ptak nadziei, szczęścia, budzącej się do życia wiosennej przyrody, ale także nadchodzącej jesieni, kiedy zbiera się w ogromne stada. Symbol wierności, nieśmiertelności, czujności. Uosobienie piękna i gracji. Miejsca, w których przebywa mają swój niepowtarzalny klimat, wchodzące słońce, refleksy w wodzie i snujące się mgły, malują obrazy niczym z baśni, a deszcz i chmury nadają im mroczny wymiar. Każdą wolną chwilę spędzam wśród bagien i mokradeł w ptasim towarzystwie. Fascynuje mnie gra światłem, dlatego większość moich fotografii powstaje w tym niezwykłym momencie, kiedy noc przechodzi w dzień, ptaki budzą się ze snu, przeciągają się, czyszczą pióra. Natura potrafi tworzyć niesamowite malowane światłem obrazy, które ciągle są dla mnie źródłem inspiracji, by te ulotne chwile zatrzymać w kadrze.

Mam ogromny szacunek i respekt dla przyrody, fotografuję dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku, przedstawiając ich życie i zachowania, staram się  być niewidocznym obserwatorem tego niezykłego świata i w żaden sposób nie zakłócać tego odwiecznego ładu. Przyroda jest doskonała sama w sobie, niestety wszechobecny pęd cywilizacyjny powoduje coraz silniejszą ingerencję w jej siedliska, a dzisiejszy człowiek żyje coraz bardziej w oderwaniu od przyrody i praw natury. Mam nadzieję, że moje fotografie zwrócą uwagę na piękno, jakie jeszcze jest wokół nas, na zwierzęta, które mają takie samo prawo do życia na Ziemi jak my”.

Agnieszka Florczyk

Wystawa czynna od 21 lipca do 4 września 2022.