Artyści tradycyjni z nagrodami

7 września 2018
Lech Owczarek pierwszy z lewej

Lech Owczarek pierwszy z lewej

W czasie wakacji odbywały się konkursy i festiwale, w których zdobywali nagrody nasi artyści ludowi. Śpiewak z Doruchowa w powiecie ostrzeszowskim zabłysnął na Sabałowym Bajaniu w Bukowinie Tatrzańskiej. Natomiast dwie twórczynie ludowe zostały docenione w konkursie sztuki ludowej w Częstochowie.

Sabałowe Bajania są to coroczny konkurs, którego celem jest kultywowanie, popularyzowanie oraz ochrona tradycji gawędziarstwa, śpiewu i gry na instrumentach ludowych. Odbywa się w Bukowinie Tatrzańskiej od 1967 roku. Sabałowe Bajania to nie tylko konkursy gawędziarzy, muzyków i śpiewaków, ale też koncerty i wspólna zabawa. Konkurs oceniało sześcioosobowe jury. W tegorocznej edycji w dniach 11-15 sierpnia wziął udział śpiewak Lech Owczarek z Doruchowa k. Ostrzeszowa. Zaprezentował pieśni tradycyjne z regionu wielkopolskiego, za co dostał III nagrodę. Pan Owczarek śpiewa od kilku lat w zespole ludowym, a od niedawna także jako solista i zostaje laureatem wielu konkursów.

Protokół Sabałowych Bajań

RELACJA

Muzeum Częstochowskie zorganizowało w tym roku po raz siódmy Konkurs Sztuki Ludowej tym razem pod hasłem „Ażurowe piękno. W świecie koronki i wycinanki”. Wzięło w nim udział pięć

twórczyń z Południowej Wielkopolski.

Wśród laureatów tego ogólnopolskiego konkursu w kategorii koronki znalazły się dwie artystki. Pani Eugenia Wieczorek z Jarocina za serwetki z koronki frywolitki otrzymała II nagrodę, a pani Stanisława Kowalska z Golinywyróżnienie za serce komunijne wyhaftowane snutką golińską. Obie twórczynie są laureatkami Nagrody im. Oskara Kolberga. Wernisaż odbył się 1 września 2018, a prace można oglądać w Muzeum Częstochowskim, w pawilonie wystawowym w Parku Staszica, tuż przy Jasnej Górze… Na wystawie można także podziwiać prace innej snutkarki z Goliny, pani Zofii Talarowskiej. Dodajmy, że Pani Frywolitka Eugenia Wieczorek została laureatką częstochowskiego konkursu w 2009, kiedy za frywolitkowe pisanki wielkanocne zdobyła III nagrodę.

Eugenia Wieczorek

Eugenia Wieczorek

W konkursie wzięło udział 91 artystów z całej Polski, którzy przysłali 235 prac. Prace rozpatrywano w dwóch kategoriach: inspiracji i tradycji Wycinanki oraz Koronki. W skład jury weszły trzy specjalistki: jako przewodnicząca Anna Filipowicz-Mróz z Fundacji CEPELIA Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie, dr Kinga Czerwińska z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz dr hab. Anna Weronika Brzezińska z UAM w Poznaniu. Jury doceniło różnorodność prac nadesłanych na konkurs oraz inspirowanie się tradycją.

WYNIKI KONKURSU

O KONKURSIE

Więcej zdjęć na Facebook/Folklor-południowej-Wielkopolski