Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 w Brzezinach – fotorelacja

14 lipca 2022

26. Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 odbyła się jak co dwa lata w Brzezinach koło Kalisza. Przez dwa dni, 9 i 10 lipca, środowisko ludowe spotykało się na Regionalnym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Południowej Wielkopolski. Było to wyjątkowa okazja do świętowania, gdyż działająca od ponad czterdziestu pięciu lat Biesiada została wpisana do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Biesiadowaniu sprzyjała dobra pogoda, piękne otoczenie brzezińskiej przyrody i nastrojowy klimat spotkania miłośników kultury ludowej. Można było obejrzeć 8 tańców i obrzędów, wysłuchać około 50 melodii i 100 pieśni regionalnych.

Janina Plichta GRAND PRIX i GAŁĄZKA BRZEZINY

Janina Plichta GRAND PRIX i GAŁĄZKA BRZEZINY

WYNIKI Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 w Brzezinach

KGW z Moszczanki

KGW z Moszczanki

Na scenie i placu nad zalewem brzezińskim odbywał się konkurs dla zespołów i solistów, korowód, targi sztuki, potańcówka i wręczenie nagród. Wielomiesięczna praca blisko 500 artystów z zespołów i kapel oraz twórców ludowych, regionalne stroje i wzruszające występy były oglądane i podziwiane przez kilkuset widzów Przeglądu. Na scenie zaprezentowano 61 programów i 9 godzin występów z powiatów jarocińskiego, kaliskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego i pleszewskiego: 3 zespołów tanecznych, 4 zespołów obrzędowych, 1 zespołu dziecięcego, 20 zespołów śpiewaczych, 7 kapel, 4 kapel dziecięco-młodzieżowych, 17 solistów śpiewaków i 5 programów Duży/Mały – dla Mistrza i Ucznia.

JURY Biesiady 2022

JURY

Komisja odpowiadając na wpisanie wydarzenia do Krajowego rejestru dobrych praktyk prowadzonego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa – ustanowiło nową nagrodę GRAND PRIX i GAŁĄZKĘ BRZEZINY. Otrzymała ją za swój świetny, tradycyjny występ Pani Janina Plichta, śpiewaczka z Czempisza k. Brzezin. Przyznano łącznie 31 nagród –14 pierwszych miejsc, 10 drugich miejsc, 7 trzecich miejsc, a także 12 wyróżnień i 5 wyróżnień specjalnych dla bębnistów.

Więcej FOTOGRAFII:

SOBOTA CZ. 1

NIEDZIELA CZ. 2

NIEDZIELA CZ. 3

ZPiT TURSKO

ZPiT TURSKO

Wśród zespołów tanecznych I miejsce zajął Zespół Pieśni i Tańca TURSKO za prezentację ze swojego mikroregionu, a III miejsce KOSYNIERZY z Jankowa Przygodzkiego za tańce i przyśpiewki z Dąbrówki Wlkp. Wyróżniono Zespół Folklorystyczny SNUTKI gr. młodzieżową z Potarzycy tańczących Kujawiaka z oberkiem. W kategorii obrzędowej – dwie I nagrody dostali: Zespół Tańca Ludowego GŁOGOWIANIE z Kapelą z Kociny i prezentujące Przy karcianym stoliku Władka Nadobnego, na motywach życia wiejskiego muzykanta, i KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH w Moszczance za zwyczaj Wywożenie młodożeńcowych (obie grupy z Gminy Raszków!). II nagrodę otrzymał Zespół Folklorystyczny SNUTKI z Potarzycy grupa dorosłych za Dożynki w Golinie.

FB Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej – I nagrody

SNUTKI gr. dziecięca

SNUTKI gr. dziecięca

Grupa dziecięca Zespołu SNUTKI z Potarzycy została nagrodzona I lokatą wśród zespołów dziecięcych za zabawy krakowskie. Wśród zespołów śpiewaczych uhonorowano: I nagrodami BIADKOWIANKI, BRZEZINIANKI i KOBIERZANKI, II nagrodamiDORUCHOWIAN GRUPĘ ŻEŃSKĄ i ŁĄKOCAN, III nagrodamiDORUCHOWIAN GRUPĘ MĘSKĄ, LISKOWIAN i LUTOGNIEWIAKÓW. Pięć wyróżnień otrzymały: DĄBROWIANKI, KALINA z Blizanowa, KALINA z Nowej Wsi, KORZENIEWIANKI i KOŹMINIACY.

 

 

Kapela dudziarska SNUTKI I

Kapela dudziarska SNUTKI I

W kategorii kapel nagrodzono osobno prezentacje dorosłe i młodzieżowe. Kapela Ludowa BRZEZINY I skład (Lucjan Dymarczyk, Zbigniew Witkowski, Stanisław Pawlik) zajęła I miejsce, a dwa II przypadły Kapeli BRZEZINY II skład (Lesław Antczak, Zdzisław Siudy, Stanisław Pawlik) i Kapeli z KOCINY (Krzysztof Rospondek, Anna Rospondek, Jerzy Śpigiel). Wśród młodych kapel: dwie I nagrody powędrowały do Kapeli dudziarskiej I z ZF SNUTKI w Potarzycy (Fryderyk Jankowski, Jagoda Pawlak) i Kapeli dudziarskiej SWOJACY I z Moszczanki i Skrzebowej (Wiktor Marszał, Cezary Bednarczyk); II nagroda trafiła w ręce Kapeli dudziarskiej SWOJACY II (Cezary Bednarczyk, Jędrzej Bednarczyk), a III – Kapeli dudziarskiej II z ZF SNUTKI (Wojciech Ozóg, Joanna Jóźwiak).

Agnieszka Jędrkowiak z Kobierna

Agnieszka Jędrkowiak z Kobierna

Nagrodzono także śpiewaków – przyznając I lokatę Janinie Plichcie wraz z Grand Prix. II nagrody trafiły do: Marii Pierunek z Lutogniewa, Agnieszki Jędrkowiak z Kobierna i Lecha Owczarka z Doruchowa. III miejsce zajęła Małgorzata Olszewska z Lutogniewa. Sześć wyróżnień otrzymali: Mirosława Juskowiak z Nowej Wsi, Danuta Kowalska z Piwonic w Kaliszu, Wanda Kusterka z Lutogniewa, Brygida Olszewska i Zofia Pyrek z Koźminiaków oraz Stanisław Wiertelak z Łąkocin.

 

W konkursie dla młodych talentów tradycji DUŻY/MAŁY nagrodzono wszystkich uczestników, doceniając systematyczną pracę i kunszt wykonawczy, dostrzegając następców w przekazywaniu tradycji muzyczno-śpiewaczych. I miejsca zajęły: w śpiewie mistrzyni Halina Wałęsa i uczennica Wiktoria Rataj z Nowej Wsi, na dudach mistrz Piotr Górecki z Kuźni Tradycji w Poznaniu i uczeń Fryderyk Jankowski z ZF SNUTKI oraz na skrzypcach podwiązanych mistrz Paweł Zawadzki z Kuźni Tradycji w Poznaniu i uczennica Jagoda Pawlak z ZF SNUTKI. II miejsce otrzymali mistrz Piotr Górecki z Kuźni Tradycji w Poznaniu i uczeń Wojciech Ozóg z ZF SNUTKI na dudach, a III – mistrz Paweł Zawadzki z Kuźni Tradycji w Poznaniu i uczennica Joanna Jóźwiak z ZF SNUTKI na skrzypcach podwiązanych.

Jury postanowiło przyznać pięć specjalnych wyróżnień w postaci upominków z plecionej słomki dla grających z pasją bębnistek i bębnistów z Kapel ludowych: KAPELI Z KOCINY – bębnistka Anna Rospondek, KAPELI SŁONECZKO z Opatówka – bębnistka Janina Karolak, KAPELI BRZEZINY – bębnista Stanisław Pawlik, KAPELI KALINA z Blizanowa – bębnista i KAPELI SAMI SWOI – bębnista Stanisław Kamiński. W programach taneczno-obrzędowych zagrały dodatkowo – prezentując bogactwo muzyki w regionie – kapele: Kapela TURSKO, Kapela koźlarska z Przygodzic, Kapela z Kociny i Fryderyk Jankowski dla GŁOGOWIAN, Kapela SNUTKI z Potarzycy i Kapela dudziarska SNUTKI, Kapela dudziarska SWOJACY oraz Kapela FURMANY z Gorzyc Wielkich. Wszystkie prezentacje i stroje uwieczniła w fotografiach Karolina Bazan. Będzie można oglądać je w nagraniach filmowych dostępnych na stronach CKiS w Kaliszu.

Konkurs oceniali: przewodnicząca dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolog z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie i Akademii Muzycznej w Łodzi, prof. UAM Anna Weronika Brzezińska, etnolożka z UAM w Poznaniu, prezeska Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Piotr Kulka, etnochoreolog i folklorysta z Poznania, kierownik Zespołu „Wielkopolanie” oraz Anna Gałczyńska, folklorystka, specjalistka ds. dziedzictwa kulturowego CKiS w Kaliszu.

Halina Wałęsa z bibułkarstwem

Halina Wałęsa z bibułkarstwem

Na niedzielnych targach sztuki ludowej królowali regionalni artyści, prezentując nasze dziedzictwo materialne. Wśród twórców pokazali się: Zofia Talarowska i Jolanta Łukaszewska z Goliny z regionalnym haftem nasnuwanym, wpisanym dzięki inicjatywie obu pań w tym roku na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa; Danuta Wróbel z Goliny z haftem angielskim, Eugenia Wieczorek z Jarocina i Donata Kaczocha z Głogowej z koronką frywolitką, Jolanta Majorowicz i Honorata Majorowicz-Dahlke z Kalisza tworzące świąteczne ozdoby z papieru, Halina Wałęsa z Nowej Wsi plecąca wianki i kwiaty z bibuły, Piotr i Maria Barańczakowie z Trzemeszna z ozdobami ze słomy i wieńcami dożynkowymi. Nie zabrakło miejscowego rzeźbiarza Zdzisława Siudego z Brzezin, który tworzy postacie z życia wsi. Makatki i skrzynie ludowe pokazywali Anna i Krzysztof Rospondkowie z Kociny.

Tańce blisko ziemi

Tańce blisko ziemi

Podczas oczekiwania na werdykt odbywała się potańcówka tradycyjna. W strugach deszczu, który spadł tuż po zakończeniu konkursu, uczestnicy bawili się na samej scenie przy muzyce granej na żywo. Tancerze świetnie się bawili i mogli w praktyce wykorzystać kroki wiwata, oberka, polki i chodzonego, pokazywane wcześniej w swoich występach. Zabawę z cyklu „Tańce blisko ziemi” prowadziła Kapela z Kociny i instruktorka Anna Rospondek. Do tańca zagrały także kapele dudziarskie z „Kuźni Tradycji” w Poznaniu i ze „Snutek” w Potarzycy. Całą Biesiadę Folkloru prowadził Krzysztof Rospondek z Kociny.

W niedzielny wieczór na brzezińskiej scenie miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu. Artystom, którzy mogli zostać do końca Biesiady, gratulowali jurorzy oraz dyrektorzy Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu i Brzezińskiego Centrum Kultury. Wręczono nagrody i statuetki – figurki autorstwa rzeźbiarki Marianny Iwińskiej. Nagrody finansowe o łącznej puli 22 tys. zł ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Kilkuset artystów z zespołów i kapel przez wiele miesięcy przygotowywało się do Biesiady Folkloru, układając swój repertuar i ćwicząc swoje prezentacje. Przez wiele tygodni trwały konsultacje etnomuzykologiczne i warsztaty taneczne. Podsumowanie występów konkursowych planowane jest we wrześniu podczas regionalnych warsztatów folklorystycznych. Głównym założeniem Biesiady Folkloru jest ochrona i dokumentacja najcenniejszych tradycji regionalnych w dziedzinie folkloru, a także możliwość spotkania się środowiska twórców i kontynuatorów kultury ludowej w celu wymiany doświadczeń oraz konsultacji z folklorystami.

PROGRAMY Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022

Biadkowianki

Biadkowianki

Na przeglądzie wykonywane są utwory cenne, oryginalne, nie prezentowane w poprzednich edycjach, charakterystyczne dla miejsca działalności zespołu. Tancerze mogą przedstawić repertuar narodowy lub z różnych regionów Polski. Jury oceniało: zgodność repertuaru z tradycją regionu, wykonanie tańca, formę i treść widowiska obrzędowego, charakterystyczny sposób wykonania i cechy gwarowe śpiewu, technikę i maniery wykonawcze, zgodność składu kapel z tradycjami regionu, dostosowanie repertuaru do wieku i umiejętności wykonawców, typowość stroju ludowego oraz poziom artystyczny prezentacji.

Anna Gałczyńska

 

Biesiadę Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 zorganizowało Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu wraz z Brzezińskim Centrum Kultury i Biblioteką.

 


Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu


Współorganizator:

Brzeziny


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

logoMKiDN_kolor


Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


PARTNER MEDIALNY Radio Centrum radioCENTRUM_106.4 


Partner Wydarzenia Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

zaiks