Dmitrij Szyszkin/Shishkin – recital fortepianowy – fotorelacja

22 lutego 2016

IMG_0501 (Kopiowanie)Owacje dla Szyszkina.

Potrójnym bisem i owacjami na stojąco zakończył się niedzielny koncert Dimitrija Szyszkina w Antoninie. W wypełnionym po brzegi Pałacu Książąt Radziwiłłów publiczność zachwycała się jego interpretacjami utworów Chopina, Mozarta i Prokofiewa.
Koncert 24-letniego rosyjskiego pianisty w antonińskim pałacyku udowodnił, że jego obecność w finale zeszłorocznego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie była absolutnie nieprzypadkowa. Publiczność, która rytmicznie odwiedza myśliwską rezydencję Radziwiłłów ma przecież okazję słuchać gry wirtuozów reprezentujących różne kraje, szkoły pianistyczne i pokolenia, ale Szyszkin podbił ich serca od pierwszych dźwięków. Bisom i owacjom na stojąco nie było końca.
Po koncercie w wywiadzie udzielonym naszemu Newsletterowi pianista przyznał, że uwielbia muzykę Chopina i gra ją od co najmniej 15 lat. Jego zdaniem utwory Polaka zawierają niezliczoną ilość barw i możliwości ekspresji. Przyznał, że koncert w Antoninie będzie długo pamiętał, ponieważ miał niezwykły urok również dla niego jako wykonawcy. Niebagatelne znaczenie ma bowiem świadomość, że dwa wieki wcześniej w tym samym wnętrzu grał Wielki Fryderyk i – być może – jego duch wciąż przechadza się po pałacyku. Bliskość słuchaczy, piękno wnętrza, nastrojowe światła sprawiają, że występ w muzycznym salonie Radziwiłła był dla Dimitrija całkowicie odmiennym przeżyciem od koncertu w dużej, nawet najlepszej, sali koncertowej, w której trudniej o taką koncentrację na grze oraz wyjątkowe skupienie uwagi słuchaczy.
IMG_0499 (Kopiowanie)W swej koncertowej działalności Szyszkin oczywiście oddaje się nie tylko muzyce Fryderyka Chopina, równie chętnie sięga po utwory Bacha, Czajkowskiego czy Prokofiewa. Z roku na rok jego repertuar jest coraz szerszy, wzbogacany o największe dzieła literatury muzycznej stworzonej na fortepian. Każdy kompozytor to nowe wyzwanie, które rozwija warsztat Dimitrija.
W tej chwili kalendarz występów Szyszkina jest maksymalnie wypełniony, ale pianista obiecuje, że jak tylko znajdzie wolną chwilę, to wróci do komponowania. Bardzo chętnie bierze bowiem udział w europejskich projektach artystycznych, tworząc na przykład nowoczesną muzykę elektroniczną.
Robert Kuciński