Dni Św. Patryka 2019 – relacja

26 marca 2019

Dni Św. Patryka 2019, działo się w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, oj działo. Od 15.03. do 22.03. klimat Irlandii unosił się w powietrzu i nie sposób było przegapić ciekawe wydarzenia, następujące po sobie:

15 marca godz. 17.00

Warsztaty taneczno-muzyczne dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat „W poszukiwaniu Ducha Tańca Irlandzkiego”.

Podczas warsztatów dzieci zapoznały się w formie zabawy i opowieści z historią tańca i muzyki irlandzkiej oraz podstawowymi krokami tańca irlandzkiego i stepu irlandzkiego.


15 marca godz. 19.00

warsztaty tańca irlandzkiego dla młodzieży i dorosłych SOFTSHOES (miękkie buty) – od podstaw

 

Podczas warsztatu uczestnicy zapoznali się z podstawami techniki tańca irlandzkiego (m.in. postawa w tańcu irlandzkim, pozycje stóp). Poznali także podstawowe kroki (polka, siódemka, trójka, point), a następnie połączyli poznane kroki w proste sekwencje solowe. Zapoznali się także z grupowymi tańcami ceili, które są doskonałym sposobem na uczenie się techniki podstawowych kroków, jak również ćwiczenie kondycji.

Warto dodać, że zajęcia były doskonałą okazją na osłuchanie się z różnorodną muzyką irlandzką – płyń lekko i z gracją pośród dźwięków magicznej muzyki z Zielonej Wyspy!

Warsztaty poprowadziła Magdalena Mak –

– taniec irlandzki i muzyka irlandzka fascynują ją od 2004 r. W latach 2009 – 2016 związana jako instruktor z An Coimisiún le Rincí Gaelacha (Komisją Tańca Irlandzkiego w Dublinie) przygotowywała tancerzy do irlandzkich zawodów tanecznych. Uczestniczka licznych warsztatów z polskimi i zagranicznymi nauczycielami i artystami takimi jak:  Colin Dunne,  Shane McAvinchey, Michael Ryan,  Anne Marie Cunningham, Isobel Cunningham,  Lisa Delaney,  Stephen Scariff,  Anna Tillak. Uczestniczka  Blas Summer School of Traditional Irish Music and Dance, organizowanej przez  Uniwersytet w Limerick.
W latach 2005-2017 tancerka, choreograf i koordynatorka prac zespołu tańca irlandzkiego Celtica z Poznania. Jedna z autorek choreografii oraz tancerka w projektach: • LUMEN – Narodziny Światła, • Tajemnicza Europa, • Eachtra – celtic groove, dance, image and word, • Glanfaidh Mé.


17 marca godz. 18.00

Koncert zespołu BELTAINE

Od początku ogromną siłą Beltaine były żywiołowe koncerty, entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność na każdej szerokości geograficznej. Grupa koncertowała m.in. w Malezji, Meksyku, USA i Kanadzie; jest regularnie zapraszana na prestiżowe festiwale w całej Europie.

Nie inaczej było tym razem. Główną inspiracją dla muzyków jest szeroko pojęta tradycja irlandzka i bretońska, ale muzycznie zespół zmierza po prostu przed siebie. Eksperymentuje i zaciera granice między tradycją a nowoczesnością. Takie koncerty chcemy oglądać częściej w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.


22 marca godz. 17.00

Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat „Zielone Warsztaty”

Fundacja Kultury Irlandzkiej z okazji Dnia św. Patryka zaprosiła nas na zielone warsztaty. Uczestnicy wybrali się w podróż do Irlandii z irlandzkimi wróżkami, bohaterami z mitycznych krain, olbrzymami i skrzatami. W czasie warsztatów plastycznych przygotowali między innymi drzwiczki dla irlandzkich wróżek. Był dobry humor, moc radości i sporo emocji oraz wszechobecna chęć do wspólnej zabawy.

 

Warsztaty poprowadziła Justyna Mazurek-Schramm –

– współzałożyciel i Wiceprezes Zarządu Fundacji Kultury Irlandzkiej, absolwentka Wydziału Historii UAM, jest koordynatorem działań edukacyjnych Fundacji: projektów „Irlandia w szkole” i „Z Seanem przez świat”, miłośniczka Irlandii, książek i jazdy konnej. Mama dwóch fantastycznych dziewczynek.