Dożynki wojewódzko-diecezjalne w Liskowie

30 sierpnia 2016

DSC_7220Pod opieką kaliskiego Centrum Kultury i Sztuki powstał wielkopolski wieniec, który pojedzie na Dożynki Prezydenckie w Spale. I tym razem jego tworzeniem zajął się Piotr Barańczak, chyba najbardziej znany w naszym regionie twórca ozdób ze słomy. Jego dzieło można było zobaczyć w miniony weekend podczas Dożynek w Liskowie.

Podobnie jak w latach poprzednich wielkopolski wieniec dożynkowy przygotowali Piotr i Maria Barańczakowie z rodziną ze Wsi Trzemeszno w gminie Rozdrażew w powiecie krotoszyńskim. Szerokiej publiczności wieniec AD 2016 został pokazany podczas niedzielnych Wielkopolsko-Diecezjalnych Dożynek w Liskowie.

DSC_7203Swą formą nawiązuje do tzw. korony, którą zakładała na głowę Przodownica. Do wykonania wieńca wykorzystano – w różnych splotach i proporcjach – kłosy pięciu zbóż (pszenicy, pszenżyta, jęczmienia, żyta i owsa) oraz len, jarzębinę i kwiaty.  Dominuje wykorzystanie  pszenicy. Wieniec posiada sześć ramion, wykonanych z zewnątrz z kłosów pszenicy a od środka – z pszenżyta. Centralnie, wewnątrz wieńca, znajduje się para żniwiarzy – żniwiarz z kosą i żniwiarka trzymająca snopek zbóż.  Figury żniwiarzy wykonane są ze słomy, wzmocnione naturalnym sznurkiem, a u ich podstawy umieszczone są wiązanki owsa. Wokół żniwiarzy i ramion wieńca porozmieszczane są wiązanki pszenicy i pszenżyta, udekorowane lnem i kwiatami zatrwianu. Pomiędzy ramionami wieńca znajdują się także elementy dekoracyjne w kształcie kwiatów, wykonane z kłosów pszenicy. Wieniec wieńczy korona z kłosów pszenicy, nawiązująca kształtem, wykonaniem i dekoracjami do podstawy wieńca. Centralnym punktem korony jest krzyż z promieniami wykonany z prasowanej słomy.

DSC_7224Samorząd Województwa Wielkopolskiego po raz piąty powierzył organizację tego projektu Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Wieniec dożynkowy z Wielkopolski w latach 2012, 2013 i 2015 otrzymał wyróżnienie, natomiast w roku 2014 – prestiżową drugą nagrodę. Tegoroczne Dożynki Prezydenckie w Spale odbędą się w drugi weekend września. Wówczas rozstrzygnięty zostanie Konkurs Na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy o Nagrodę Prezydenta RP. Wielkopolską Grupę Wieńcową, wraz z dziełem rodziny Barańczaków, tworzyć będą muzycy i śpiewacy ze wsi Kocina.

Więcej o dożynkach w Liskowie pisze Radio Centrum:
http://rc.fm/polityczne/liskow-plony-w-liskowie.html

O tradycji Prezydenckich Dożynek:
http://www.spala.pl/imprezy/dozynki/