
Kalina z Nowej Wsi
Pierwsza z czterech Estrad Folkloru 2023 odbyła się w Moszczance i Skrzebowej koło Raszkowa w ramach XIII Swojskich Spotkań z Folklorem. Piękna, słoneczna niedziela 25 czerwca, tuż po zakończeniu roku szkolnego, przyciągnęła tłumy mieszkańców okolicznych miejscowości oraz gości z daleka. Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz gospodarze, czyli Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa – zaprosili zespoły i twórców ludowych z Wielkopolski oraz z zagranicy.

Swojacy – tańce raszkowskie
W Estradzie Folkloru wzięły udział zespoły z Południowej Wielkopolski: śpiewacze „Biadkowianki” i „Kalina” z Nowej Wsi z powiatu krotoszyńskiego, kaliskie „Koźminiacy” i „Liskowianie”, a także taneczne grupy z gminy Raszków „Głogowianie” i „Swojacy” z Moszczanki i Skrzebowej z towarzyszeniem młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej. Do tańca grały też kapele ludowe: podkaliska kapela „Brzeziny” i podostrowskie kapele „Furmany” i „Furmanki” z Gorzyc Wielkich. Na scenie królowały pieśni ludowe z Wielkopolski, śpiewane tradycyjnie a capella czy współcześnie z towarzyszeniem instrumentu. Wśród tańców publiczność mogła zachwycać się regionalnymi krokami z okolic Raszkowa i Głogowej, z Kalisza, z zachodniej Wielkopolski, a także układ choreograficzny z Sądecczyzny.
Więcej zdjęć na FB/Folklor południowej Wielkopolski

Piotr Barańczak – Słomkarstwo i plecionkarstwo
Na terenie wydarzenia odbywały się również targi sztuki ludowej z udziałem artystów z regionu, zajmujących słomkarstwem i plecionkarstwem (Piotr i Maria Barańczakowie z Trzemeszna), bibułkarstwem (Halina Wałęsa z Nowej Wsi), hafciarstwem, czyli snutką golińską (Jolanta Łukaszewska i Zofia Talarowska z Goliny), haftem angielskim (Danuta Wróbel z Goliny), haftem na tiulu oraz koronką frywolitką (Donata Kaczocha z Głogowej), ozdobami z papieru (Jolanta Majorowicz i Honorata Majorowicz-Dahlke z Kalisza) czy rzeźbą w drewnie (Zdzisław Siudy z Brzezin).

Zespół Tańca Ludowego „Svitanok” z Ukrainy
W ramach XIII Swojskich Spotkań z Folklorem udział wzięli goście z zagranicy: Zespół Folklorystyczny „Juranek” ze Słowacji i Zespół Tańca Ludowego „Svitanok” z Ukrainy. Grupa „Juranek” wraz z kapelą pokazała wiele prezentacji ze swojego repertuaru: tańce wschodniej Słowacji – Verbung i Karička, taniec Horehron z północnej części, „W Myjavie” z Zachodu i program „Lubię to” z centralnej Słowacji. Ukraiński „Svitanok” zaprezentował się w programach: „Ukraińskie święto”, „O, na łące czerwona kalina”, „Wszyscy na jarmark!”, taniec męski „Jak gotowali kozacy kulscy”, taniec zakarpacki „Przysłowia łuckie” czy suita „Jesteśmy twoimi dziećmi, Ukraino!”.

Swojacy – zabawy i tańce zachodniej Wielkopolski
Wśród innych atrakcji organizowanych przez Stowarzyszenie odbyły się także: V Zlot Pojazdów Zabytkowych, oglądanie wystaw EtnoMuzeum z zabytkowymi przedmiotami w Starej Oborze czy „Powstanie styczniowe 1863”, atrakcje dla dzieci oraz loteria fantowa. Przybyli goście mogli zwiedzić także okoliczne zabytki, jak: pobliskie ruiny kaplicy loretańskiej, kościoły w Skrzebowej i w Szczurach, pałac w Bieganinie, starą zabudowę i układ architektoniczny Raszkowa czy zabytkowe cmentarze. Imprezę prowadził Andrzej Jarmuszczak ze Stowarzyszenia Wsi Moszczanka i Skrzebowa.
Więcej o XIII Swojskich Spotkaniach z Folklorem

Honorata Majorowicz-Dahlke – OZDOBY Z PAPIERU
Estrada Folkloru to najważniejsze spotkanie z kulturą tradycyjną Południowej Wielkopolski. Plakat Estrad Folkloru 2023 zaprojektował Krzysztof Rospondek. Scenografię przygotował Tomasz Sadło i pracownicy CKiS w Kaliszu. Następne wydarzenie już 1 lipca w podpleszewskim Żegocinie.
Tekst i fot. Anna Gałczyńska
Więcej zdjęć na FB/Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

Kalina z Nowej Wsi

Halina Wałęsa – BIBUŁKARSTWO

Biadkowianki

Kapela Furmany

Koźminiacy

Liskowianie