Estrada Folkloru w Sośniach już za nami – fotorelacja

1 sierpnia 2017

Estrada Folkloru 2017 zawitała pod koniec lipca do Sośni, pięknej Stanicy „Biały Daniel” wśród lasów Doliny Baryczy, nieopodal pałacu myśliwskiego Moja Wola. 

Estrady Folkloru organizowane przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu we współorganizacji z partnerami lokalnymi, są imprezami promującymi kulturę ludową. Nazwa Estrada powstała w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku i dziś może być nieco myląca. Bo choć są prezentacje sceniczne, to przede wszystkim są to spotkania ludzi, dla których kultura ludowa jest esencją życia. Estrada Folkloru, spotkanie w Sośniach było ciepłe, kameralne i zwyczajnie miłe. Do Sośni zawitało 11 formacji: 10 z Południowej Wielkopolski, 1 z Dolnego Śląska (Zawadiacy z Zawady) i grupa Na Górze, która ma więcej energii niż śląskie elektrownie.

Gorzyczanie w strojach kaszubskich

Gorzyczanie w strojach kaszubskich

A prócz nich wystąpili:

Kapela Furmany z Gorzyc Wielkich

Kapela z Blizanowa

Zespół Folklorystyczny Kalina z Blizanowa

Zespół Folklorystyczny Liskowianie

Zespół Pieśni i Tańca Gorzyczanie

Zespół Śpiewaczy Cekowianki

Zespół Śpiewaczy Korzeniewianki

Zespół Śpiewaczy Łąkocanie z Łąkocin

Zespół Tańca Ludowego Głogowianie

Zespół Zawadiacy

Zespół z Kociny

 

Zespół z Gminy Sośnie, czyli Zespół z Kociny – tym razem wystąpił w rockowej odsłonie wraz z grupą na Górze.

Kapela z Kociny

Kapela z Kociny

Dodatkową atrakcją była potańcówka na ludowo przy muzyce Kapeli z Kociny w ramach projektu Tańce Blisko Ziemi. Zwieńczeniem był koncert grupy Na Górze, która to grała swoje, czyli porywającego free rocka. Specjalnie na tańce i koncert przyjechała grupa fanów dobrych wrażeń z Ostrowa Wielkopolskiego i z Kalisza.

Podczas Estrady Folkloru w Sośniach można było zobaczyć również sztukę ludową, a także zaopatrzyć się w miód z pasieki Gucio w Sośniach.

Korzeniewianki

Organizatorem Estrady w Sośniach było Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu we współpracy ze Stowarzyszeniem Kulturalno-Edukacyjnym Pasikonik z Kociny. Estrada w Sośniach została zrealizowana z finansowym wsparciem Powiatu Ostrowskiego i Gminy Sośnie. Estrady Folkloru 2017 odbywają się w ramach projektu Przeszłość dla przyszłości ciąg dalszy. Dokumentacja i popularyzacja kultury tradycyjnej Ziemi Kaliskiej dofinansowanego ze środków MKiDN, Województwa Wielkopolskiego oraz CKiS w Kaliszu.

Więcej zdjęć i filmy