Estrada Folkloru w Dobrzecu – fotorelacja

27 sierpnia 2018

Święto plonów tradycyjnie rozpoczęła msza dziękczynna w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła. Dalsza część obrzędu odbyła się w namiocie przed remizą. To właśnie tam barwny korowód poprowadziła orkiestra OSP Dobrzec pod dyrekcją Henryka Siudy. Dla uczestników uroczystości przygotowano mnóstwo atrakcji i poczęstunek.

Tuż po oficjalnym przywitaniu gości, kilku przemówieniach i pokrojeniu dożynkowego chleba przez prezydenta Kalisza Grzegorza Sapińskiego w asyście wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Zbigniewa Włodarka ruszyła – Estrada Folkloru. Najpierw pokazano fragmenty widowiska „Wesele w Dobrzecu”, w którym parę weselną zagrali Kinga i Maciej z Zespołu Gorzyczanie, a weselne pieśni obrzędowe i przyśpiewki przypomniały Zespoły Śpiewacze Cekowianki i Korzeniewianki z Ziemi Kaliskiej. Rolę Narratora przyjął Jerzy Szukalski, a częstującego wódką weselnego drużby – Andrzej Tylczyński z CKiS, który był także autorem scenariusza. W ramach Estrady Folkloru Zespół Pieśni i Tańca „Gorzyczanie” spod Ostrowa Wielkopolskiego zaprezentował wiązanki tańców wielkopolskich i kaszubskich, a skoczne rytmy w wykonaniu kapeli Tursko z gminy Gołuchów zachęciły gości do tańca. Dożynki w Dobrzecu trwały do północy, a po zakończeniu Estrady Folkloru taneczną zabawę kontynuowano przy akompaniamencie zespołu „Części zamienne”. Estradę przygotowała Anna Gałczyńska z CKiS w Kaliszu przy wsparciu ekipy technicznej kaliskiego Centrum Kultury.

Dodatkową atrakcją imprezy były animacje dla dzieci i malowanie twarzy, a także Targi Sztuki Ludowej, w ramach których wyroby ze słomki i bibuły prezentowała Marianna Filipiak z Dąbrowy koło Koźminka.


Estrady Folkloru 2018 odbywają się w ramach projektu CKiS w Kaliszu pod nazwą „Grajcie skrzypce, grajcie basy. Dokumentacja i popularyzacja ludowych tradycji muzycznych Ziemi Kaliskiej” realizowanego z udziałem środków z MKiDN oraz z Województwa Wielkopolskiego.