Estrada Folkloru w Mieszkowie – fotorelacja

22 sierpnia 2016
Dąbrowianki

Dąbrowianki

Gminne Dożynki rozpoczęła dziękczynna Msza święta w kościele pw. św. Wawrzyńca, po której korowód przemaszerował na boisko przy Szkole Podstawowej. Imprezę rozpoczęła część obrzędowa, a po niej radośnie, z impetem wystartowała Estrada Folkloru.

Służące rozgrywkom sportowym szkolne boisko tym razem wyglądało zupełnie inaczej, bowiem znalazły się na nim dekoracje o tematyce rolniczej, m.in. pomysłowe „witacze”, wykonane ze słomy zwierzęta i warzywa. Kiedy korowód dotarł na miejsce, rozpoczęła się uroczystość, w której, oczywiście, nie zabrakło stosownych przemówień włodarzy, a także tradycyjnego obrzędu Święta Plonów i przekazania chleba na ręce burmistrza Adama Pawlickiego.

Zabrakło słońca, ale było bardzo ciepło i – co najważniejsze – bezdeszczowo. Swoją energią publiczność zaraziły prezentujące się w ramach Estrady Folkloru zespoły z gminy i powiatu jarocińskiego, a zatem: SNUTKI z Potarzycy, CIŚWICZANIE i DĄBROWIANKI, a także krotoszyńskie KOBIERZANKI i KALINA z Nowej Wsi. Estrada była świetną okazją do przypomnienia dawnych tańców i pieśni, wśród których nie brakowało aktualnych przyśpiewek dożynkowych.

Zespoły otrzymały na scenie dyplomy nagrodzonych i wyróżnionych na Biesiadzie Folkloru 2016, która odbyła się w lipcu w Brzezinach. Spotkanie w Mieszkowie było zatem jednocześnie okazją do oficjalnego ich wręczenia i ogłoszenie całościowych wyników, bowiem część zespołów uczestniczyła jedynie w pierwszym dniu brzezińskiego przeglądu i nie miała szansy na odebranie dyplomów z rąk jurorów.

Po Estradzie Folkloru dla mieszkańców Mieszkowa i okolicznych miejscowości zagrały zespoły taneczne.

Więcej zdjęć na FB Folklor południowej Wielkopolski