Estrada Folkloru 2019 w Moszczance i Skrzebowej – fotorelacja

21 sierpnia 2019
„Dećka” z Kunovic, taniec Hen

„Dećka” z Kunovic, taniec Hen

Czwarta z sześciu Estrad Folkloru 2019 odbyła się w Moszczance i Skrzebowej koło Raszkowa, przy okazji Dożynek Wiejskich w niedzielę 18 sierpnia. Świętowaliśmy przy sporej dawce folkloru w wykonaniu regionalnych artystów z zespołów tanecznych, śpiewaczych oraz kapel ludowych, a także gości z zagranicy.

W ramach IX Swojskich Spotkań z Folklorem i Dożynek Wiejskich odbyła się na pograniczu dwóch miejscowości Moszczanki i Skrzebowej duża Estrada Folkloru. Wzięliśmy tam udział w zabawie przy muzyce regionalnych Kapel BRZEZINY z Brzezin, KALINA z Blizanowa oraz Dziecięcej Kapeli Dudziarskiej z Moszczanki. Zaśpiewały i zatańczyły zespoły ludowe z Południowej Wielkopolski: Zespół Pieśni i Tańca OŁOBOK z regionalnym repertuarem, Zespół Tańca Ludowego SWOJACY z Moszczanki i Skrzebowej w pięknych strojach i nowym programie tańców sądeckich, Zespół Pieśni BRZEZINIANKI, Zespół Folklorystyczny KALINA z Blizanowa, Zespół z Kociny oraz solistka Janina Plichta z Czempisza.

„Swojacy” w tańcach sądeckich

„Swojacy” w tańcach sądeckich

 Do tańca w ramach„Tańców blisko ziemi” zagrała Kapela z Kociny. Spotkaliśmy się także z hafciarkami ludowymi z Goliny oraz twórcą wieńców dożynkowych Piotrem Barańczakiem na Targach sztuki ludowej. Odbyły się Warsztaty z haftu nasnuwanego z hafciarką z Goliny, panią Jolantą Łukaszewską

W programie Swojskich Spotkań z Folklorem było dużo innych atrakcji dla dorosłych i dla dzieci, wystawa „Kobiety w Powstaniu Warszawskim” z zasobów Muzeum Niepodległości w Warszawie, a także pokaz zabytkowych pojazdów i loteria fantowa.

Na zaproszenie Stowarzyszenia z Moszczanki i Skrzebowej wystąpił gość specjalny Zespół Tańca Ludowego DEĆKA Z KUNOVIC z Czech, który przedstawił zabawy i zwyczaje z terenów górskich. Imprezę prowadził Tobiasz Krakowski, dawny tancerz gospodarzy, zespołu Swojacy. Estradę Folkloru już po raz kolejny zorganizowały Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa.

Oglądaj także na stronie Stowarzyszenia

Autorem plakatu Estrad Folkloru 2019 jest Krzysztof Rospondek. Estrada Folkloru to najważniejsze spotkanie z kulturą tradycyjną Południowej Wielkopolski. 

Więcej zdjęć na FB/Folklor-południowej-Wielkopolski


Estrady Folkloru odbywają się w ramach projektu Melodie stamtąd. Festiwal i Estrady Folkloru Ziemi Kaliskiej.Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury z Programu EtnoPolska 2019.


 

plakat Krzysztof Rospondek

plakat Krzysztof Rospondek