Estrada Folkloru w Moszczance-Skrzebowej – fotorelacja

8 sierpnia 2016

Było pięknie i swojsko. Wiejskie dożynki ozdobiła nie tylko wspaniała Estrada Folkloru, ale także Targi Sztuki Ludowej. Nie zabrakło również gorąco oklaskiwanych występów zespołów zagranicznych – z Węgier i delegacji z Gruzji.

Aura tego lata zmienna, kapryśna, więc wszystkich radowała słoneczna, choć wietrzna pogoda. Wczesnym popołudniem, po mszy świętej, od kościoła w stronę boiska sportowego wyruszył barwny korowód dożynkowy. Całym obrzędem zajął się Zespół Tańca Ludowego „Swojacy”. W bogatym programie święta plonów nie zabrakło humorystycznych przyśpiewek pod adresem nie tylko władz gminnych i samorządowych, ale także dyrektora Centrum Kultury i Sztuki, który zaszczycił swą obecnością imprezę w Moszczance i Skrzebowej. Jej głównym organizatorem było co prawda Stowarzyszenie RiW Wsi Moszczanka i Skrzebowa, ale przy współpracy kaliskiego CKiS.

Po podziękowaniach za tegoroczne plony ruszyła Estrada Folkloru, w ramach której zaprezentowały się zespoły i kapele z naszego regionu. Zespół OŁOBOK przedstawił swoje pieśni i tańce, KOSYNIERZY – suitę tańców wielkopolskich i kujawiaka z oberkiem, natomiast grupa dziecięca SWOJAKÓW – tańce Beskidu Żywieckiego. WRÓŻEWIANKI i LUTOGNIEWIACY wykonali pieśni z okolic Krotoszyna, a Zespół z KOCINY – pieśni z ziemi kaliskiej i ostrowskiej.

Wszystkim zgromadzonym ogromnie przypadły do gustu energetyczne tańce gości zagranicznych. Węgierskie zespoły MAROS i PIPACS-BOROKA wystąpiły w kilku odsłonach prezentując tańce z kilku madziarskich regionów. Pojawiła się również delegacja tancerzy z Gruzji, których występ był zaproszeniem na koncert całego zespołu zaplanowany 9 sierpnia przy MGOK w Raszkowie.

Na koniec imprezy Kapela z Kociny zorganizowała potańcówkę ludową z prawdziwego zdarzenia, w ramach której nie zabrakło tańców z naprawdę trudnymi figurami.

Odbyły się także Targi Sztuki Ludowej z rękodziełem hafciarskim oraz z bibułkarstwem, wikliniarstwem i instrumentami muzycznymi w postaci bębnów. Swe wyroby prezentowali:

– Stanisława Kowalska – HAFT SNUTKA i UKŁADANIE CZEPCÓW (Golina k. Jarocina)

– Daniela Krawczyńska – HAFT SNUTKA (Golina, pow. jarociński)

– Anna Rospondek – MAKATKI, WYSZYWANKI, ZAZDROSTKI (Kocina, pow. ostrowski)

– Zofia Talarowska – HAFT SNUTKA (Golina, pow. jarociński)

– Halina Wałęsa – BIBUŁKARSTWO (Nowa Wieś, pow. krotoszyński)

– Janusz Wiśniewski – WIKLINIARSTWO (Dobrów, pow. kolski)

– Danuta Wróbel – HAFT ANGIELSKI (Golina, pow. jarociński)

 

Więcej zdjęć TUTAJ