Estrada Folkloru w Sośniach- fotorelacja

6 sierpnia 2018
Lutogniewianki i Zawadczanki

Lutogniewianki i Zawadczanki

Wędrujący festiwal folklorystyczny – organizowany od kilkudziesięciu lat przez Centrum Kultury i Sztuki – w sobotę, 4 sierpnia, zagościł w gminie Sośnie. Impreza odbyła się w ośrodku „Biały Daniel”, a jej współorganizatorem było Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Pasikonik”.

Wszystkie Estrady Folkloru z ramienia CKiS koordynuje Anna Gałczyńska, ale w poszczególnych miejscowościach, do których przyjeżdża roztańczony i rozśpiewany festiwal, znajduje organizacyjnych sprzymierzeńców. W Sośniach to było

Rzeźby Bogdana Osucha i frywolitki Aleksandry Klimek

Rzeźby Bogdana Osucha i frywolitki Aleksandry Klimek

Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Pasikonik”, którego trzon stanowi małżeństwo Anna i Krzysztof Rospondkowie, twórcy Zespołu i Kapeli z Kociny. Pan Krzysztof, mimo groźnego wypadku drogowego i gipsu na ramionach i plecach poprowadził spotkanie ze sceny. Ba: mimo bólu grał tego dnia na skrzypcach. Pani Anna osobiście witała wszystkich gości, grała i śpiewała, a na koniec poprowadziła potańcówkę „Tańce blisko ziemi”, na której zagrały kapele Brzeziny i z Kociny.
Tego dnia na estradzie zaprezentowały się zespoły śpiewacze Lutogniewiacy, Biadkowianki i Kobierzanki z powiatu krotoszyńskiego, Brzezinianki i Koźminiacy z powiatu kaliskiego i Dąbrowianki z powiatu jarocińskiego, zaśpiewały Krystyna Melczak z Dąbrowy i Janina Plichta z Czempisza w gminie Brzeziny, wystąpiły Kapela Ludowa Brzeziny z powiatu kaliskiego i Zespół z Kociny z powiatu ostrowskiego oraz – w programie tańców wielkopolskich – Zespół Pieśni i Tańca Ołobok z Kapelą. Pojawił się także gość spoza obszaru wielkopolskiego – Zespół Zawadiacy z Zawady koło Sycowa w województwie dolnośląskim.

Brzezinianki

Brzezinianki

W ramach Targów Sztuki Ludowej haft snutkowy prezentowała Hanna Bartkowiak z Jarocina, a haft nasnuwany i czepce – Stanisława Kowalska z Goliny k. Jarocina. Wyroby koronkowe prezentowała Aleksandra Klimek z Jarocina. Można było również podziwiać rzeźby i wyroby z drewna trzech twórców: Tadeusza Flaka z Pamiątkowa w powiecie kaliskim, Bogdana Osucha z Jarocina i Eugeniusza Wietrzyka ze Słomkowa w powiecie sieradzkim. Warsztaty sztuki ludowej z szydełkwania prowadziła Joanna Kędzierska z Biadek w powiecie krotoszyńskim.

Estradę Folkloru w Sośniach odwiedziła Marzena Wodzińska – członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

warsztaty sztuki ludowej z szydełkowania prowadzi Joanna Kędzierska z Biadek

Wręczyła upominki pani Stanisławie Kowalskiej – 85-letniej hafciarce i twórczyni czepców wielkopolskich, która w tym roku dostała Nagrodę im. Oskara Kolberga oraz Annie Gałczyńskiej, która jako instruktor dziedzictwa kulturowego z CKiS w Kaliszu – przejąwszy pałeczkę po Ewie Zakrzewskiej – opiekuje się zespołami i twórcami ludowymi z południowej Wielkopolski. Pani Marszałek przyjęła zaproszenie od organizatorów i zatańczyła „chodzonego”, tworząc parę z wójtem Gminy Sośnie – Stanisławem Budzikiem.


Estrady Folkloru 2018 odbywają się w ramach projektu CKiS w Kaliszu pn. „Grajcie skrzypce, grajcie basy. Dokumentacja i popularyzacja ludowych tradycji muzycznych Ziemi Kaliskiej” ze środków MKiDN oraz Województwa Wielkopolskiego.