Festiwal Melodie stamtąd odbył się po raz trzeci

6 września 2021

III Festiwal muzyki tradycyjnej MELODIE STAMTĄD 2021 odbył się w Kaliszu w pierwszą niedzielę września. Wzięło w nim udział prawie 200 wykonawców z Południowej Wielkopolski. W programie był przede wszystkim konkurs dla śpiewaków i kapel z regionu, ale też targi i warsztaty sztuki ludowej, warsztaty tańca i potańcówka Tańce blisko ziemi przy muzyce na żywo. Nie zabrakło kolorowego korowodu z Rynku Głównego na plac CKiS. Jury przyznało nagrody w konkursie na najciekawsze wykonania utworu tradycyjnego we własnej aranżacji.

korowód festiwalowy z kaliskiego Rynku na plac Centrum Kultury

korowód festiwalowy z kaliskiego Rynku na plac Centrum Kultury

Festiwal rozpoczął się kolorowym Korowodem z Rynku Głównego ulicą Łazienną na plac Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Poprowadziła go Kapela z Kociny grając muzykę tradycyjną, a szli śpiewacy i muzycy: Zespół z Kociny (Ostrowskie), PIWONICE z Kalisza, CEKOWIANKI i BRZEZINY (Kaliskie), KALINA z Nowej Wsi k. Rozdrażewa (Krotoszyńskie) oraz Lech Owczarek z Doruchowa (Ostrzeszowskie). Artyści zapraszali mieszkańców Kalisza do uczestniczenia we wspólnym świętowaniu.

 

 

 

Biadkowianki

Biadkowianki

Przez następne kilka godzin trwał konkurs. Na najciekawsze wykonania czekały nagrody finansowe, dyplomy i statuetki – rzeźby drewniane autorstwa twórcy Zdzisława Siudego z Brzezin. Jury, w którym zasiadły trzy specjalistki od muzyki: dr Arleta Nawrocka-Wysocka – etnomuzykolożka z ISPAN w Warszawie i Akademii Muzycznej w Łodzi (przewodnicząca), Anna Kowalkiewicz, właścicielka Studio „Piano Song” w Kaliszu, oraz Agata Nowakowska-Dybka, kierownik Działu Artystycznego CKiS w Kaliszu – obejrzało 31 programów i przyznało siedem nagród i trzy wyróżnienia.

wręczanie nagród

wręczanie nagród

Nagrodzone zostały: Zespół BIADKOWIANKI (Krotoszyńskie), Zespół DĄBROWIANKI (Jarocińskie), obdarzony także statuetką za utwór obowiązkowy „Zakukała kukułeczka…”, z Ostrowskiego – Zespół z Kociny i Kapela FURMANY – również uhonorowani rzeźbami za utwór obowiązkowy „Leciał ptaszek lasem…” – Kapela Dudziarska SNUTKI z Potarzycy spod Jarocina, a także soliści Lech Owczarek z Doruchowa (Ostrzeszowskie) i Janina Plichta z Brzezin (Kaliskie).

Wyróżniono: grupę żeńską Zespołu DORUCHOWIANIE (Ostrzeszowskie), Kapelę Dudziarską SWOJACY spod Raszkowa, a także skrzypka Zbigniewa Witkowskiego z Kapeli „Brzeziny”.

Targi Aleksandra Klimek frywolitka Hanna Bartkowiak snutka golińska

Targi Aleksandra Klimek frywolitka Hanna Bartkowiak snutka golińska

Podczas całego Festiwalu odbywały się otwarte dla wszystkich warsztaty rękodzielnicze i targi sztuki ludowej. Twórcy prezentowali: hafciarstwo – haft nasnuwany – Jolanta Łukaszewska i Zofia Talarowska z Goliny oraz Hanna Bartkowiak z Jarocina, haft angielski – Danuta Wróbel z Goliny, koronkę czółenkową, tzw. frywolitkę – Eugenia Wieczorek i Aleksandra Klimek z Jarocina, makatki – Anna Rospondek z Kociny, tradycyjne ozdoby z papieru – Jolanta Majorowicz i Honorata Majorowicz-Dahlke z Kalisza, malowane szkło – kaliszanka Alicja Kokodyńska, a bibułkarstwo – Halina Wałęsa z Nowej Wsi.

Rzeźby z drewna lipowego pokazywał Zdzisław Siudy z Brzezin, a drewniane skrzynie i instrumenty ludowe – basy, bębny i kołatki – prezentował Krzysztof Rospondek z Kociny. Pokazy plecenia ze słomy prowadził cały czas Piotr Barańczak z Trzemeszna razem ze swoją żoną Marią. Podstawy wikliniarstwa przekazywał Janusz Wiśniewski, twórca z powiatu kolskiego. Festiwal był kolejnym spotkaniem oraz miejscem do zabawy dla pasjonatów i kontynuatorów muzyki tradycyjnej Ziemi Kaliskiej.

Zdjęcia III Festiwal MELODIE STAMTĄD w Kaliszu

Wyniki konkursu poniżej.

Potańcówka

Potańcówka

Po konkursie publiczność i uczestnicy czekający na ogłoszenie wyników – wzięli udział w potańcówce ludowej „Tańce blisko ziemi”. Do tańca zagrały: Kapela BRZEZINY oraz Kapela z KOCINY, która poprowadziła warsztaty tańca i animowała zabawę.

Na zakończenie Jury ogłosiło swój werdykt i wręczyło nagrody wspólnie z dyrektorem CKiS Dariuszem Grodzińskim. W namiocie festiwalowym oczekiwało jeszcze kilkadziesiąt zgromadzonych osób publiczności i Artystów, mimo późnej pory i dalekiej drogi do domów.

Celem Festiwalu jest popularyzacja muzyki tradycyjnej regionu kaliskiego, zachowanej w nagraniach archiwalnych oraz na płytach „Melodie stamtąd” wydanych w latach 2015-2017 przez IS PAN w Warszawie i CKiS w Kaliszu.

Dąbrowianki

Dąbrowianki

W konkursie uczestnicy – zespoły, kapele i soliści z regionu – przedstawiają swoją interpretację melodii wydanych na płytach i dostępnych w źródłach pisanych, zebranych w XX wieku przez etnomuzykologów Jarosława Lisakowskiego, Jadwigę i Mariana Sobieskich, a także przez Oskara Kolberga w XIX w. „Chcemy zachęcić do twórczego podejścia do materiału źródłowego oraz pokazać twórcom, że muzyka źródłowa może stanowić doskonałą bazę dla artystycznych interpretacji. Artyści ludowi mieli do zaśpiewania czy zagrania trzy utwory, jeden z pięciu obowiązkowych, a resztę według własnego wyboru, ale ze wskazaniem źródła zapisu. To inna forma szukania repertuaru niż tradycyjny przekaz ustny. Dzięki tym wskazaniom i warsztatom prowadzonym wcześniej z dr Arletą Nawrocką-Wysocką – zespoły i kapele sięgnęli po kolejne pieśni i melodie, wyciągnęli je z archiwum kulturowego” – mówiła Anna Gałczyńska, organizatorka „Melodii stamtąd”, specjalistka od dziedzictwa kulturowego w CKiS w Kaliszu.

plakat Melodii stamtąd 2021

plakat Melodii stamtąd 2021

Plakat Festiwalu 2021 zaprojektował Krzysztof Rospondek. Scenografię przygotował Tomasz Sadło z CKiS w Kaliszu. Imprezę realizował Zespół CKiS: akustyk Darek Juszczak, oświetleniowcy Janusz Wiśniewski i Piotr Żurawski, Ekipa Techniczna Henryk Rowicki, Dariusz Kucza i Sławomir Chmielewski. Dział Artystyczny: Agata Nowakowska-Dybka, Agata Skubiszewska, Katarzyna Guzowska-Lelental, Przemysław Nowak. Fotoreportaż i nagrania filmowe – „Była sobie podróż”. Prowadzenie – Małgorzata Godorowska. Przygotowanie i koordynacja Festiwalu – Anna Gałczyńska.


Organizator Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu ckis.kalisz.pl

Partner medialny: radioCENTRUM_106.4

Festiwal MELODIE STAMTĄD 2021 dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


Protokół III Festiwalu 2021

z posiedzenia JURY

Festiwal muzyki tradycyjnej MELODIE STAMTĄD 2021

CKiS w Kaliszu, 5 września 2021

 

JURY w składzie:

w składzie:

 • dr Arleta Nawrocka-Wysocka – etnomuzykolożka (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk
  w Warszawie, Akademia Muzyczna w Łodzi) – PRZEWODNICZĄCA;
 • Anna Kowalkiewicz-Oligny – absolwentka Wychowania Muzycznego Uniwersytetu
  Adama Mickiewicza w Poznaniu, prowadzi Studio Piosenki „Piano Song” w Kaliszu;
 • Agata Nowakowska-Dybka – absolwentka Wychowania Muzycznego Uniwersytetu
  Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Działu Artystycznego CKiS w Kaliszu,
  sekretarz jury

po obejrzeniu 31 programów zespołów śpiewaczych, kapel, solistów instrumentalistów i solistów śpiewaków – kierując się kryteriami zawartymi w regulaminie Festiwalu 2021 – postanowiło przyznać 7 równorzędnych nagród i 3 równorzędne wyróżnienia następującym uczestnikom Festiwalu:

NAGRODY

Zespół BIADKOWIANKI                                           600 zł

Zespół DĄBROWIANKI                                            600 zł i statuetka za utwór obowiązkowy „Zakukała kukułeczka…”

Zespół z Kociny                                                           600 zł i statuetka za utwór obowiązkowy „Leciał ptaszek lasem…”

Kapela Ludowa FURMANY z Gorzyc Wielkich    600 zł i statuetka za utwór obowiązkowy „Leciał ptaszek lasem…”

Kapela Dudziarska SNUTKI z Potarzycy                        450 zł

Lech Owczarek z Doruchowa                                            300 zł

Janina Plichta z Brzezin                                                     300 zł

wyróżnienia

Zespół DORUCHOWIANIE grupa żeńska                      100 zł

Kapela Dudziarska SWOJACY                                           100 zł

Zbigniew Witkowski skrzypek z Kapeli Brzeziny           100 zł

 

Nagrody finansowe w wysokości 3.750 zł dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Statuetki dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.