Festiwal muzyki tradycyjnej Melodie Stamtąd 2017 – fotorelacja

10 lipca 2017

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zorganizowało po raz pierwszy festiwal „jednej płyty”. Festiwal muzyki tradycyjnej MELODIE STAMTĄD powstał w ramach projektu „Przeszłość dla przyszłości – ciąg dalszy. Dokumentacja i popularyzacja kultury tradycyjnej Ziemi Kaliskiej” ze środków Województwa Wielkopolskiego. W sobotę, 8 lipca, na placu CKiS przy Parku Miejskim odbyły się konkurs dla muzyków i śpiewaków ludowych, targi sztuki ludowej, a na zakończenie warsztaty tańców ludowych i potańcówka przy muzyce tradycyjnej granej na żywo. Podczas Festiwalu panowała wspaniała atmosfera radości i zabawy, mimo nagłych zmian pogody i niespodziewanego deszczu.

Festiwal muzyki tradycyjnej MELODIE STAMTĄD 2017 nawiązał do płyty wydanej w 2015 przez Instytut Sztuki PAN w Warszawie oraz CKiS w Kaliszu z nagraniami archiwalnymi z ziemi kaliskiej, nagrodzonej tytułem Fonogram Źródeł w konkursie Polskiego Radia. Festiwal był wspaniałym spotkaniem ludzi, artystów i publiczności, którzy pasjonują się lub po raz pierwszy zetknęli się z tradycją i kulturą muzyczną kaliskiego. Było to jednocześnie spotkanie współczesności z przeszłością. Umieszczone na płycie utwory wokalne i instrumentalne, wykonywane przez nieżyjących już w większości artystów wiejskich, zabrzmiały na estradzie w nowym współczesnym wykonaniu i aranżacji.
W konkursie wzięło udział kilkaset osób, 11 zespołów śpiewaczych, 6 śpiewaków i 1 muzyk z południowej części Wielkopolski, z okolic Kalisza, Jarocina, Krotoszyna, Ostrowa Wielkopolskiego i Ostrzeszowa. Uczestnicy zaprezentowali swoją interpretację utworów zebranych na płycie z nagraniami archiwalnymi Jarosława Lisakowskiego oraz Jadwigi i Mariana Sobieskich z lat 40-60. XX wieku.
W Festiwalu nie chodziło tak bardzo o nagrody, jak o wspólne spotkanie i przeżywanie tradycji. Jednak najlepsze, najciekawsze wykonania zostały docenione przez jury w składzie dr Arleta Nawrocka-Wysocka etnomuzykolog z IS PAN, współautorka płyty „Melodie stamtąd” oraz Eryk Szolc, wykładowca w Zakładzie Edukacji Muzycznej na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu UAM w Poznaniu. Przyznano 7 nagród i wyróżnień. I nagroda trafiła w ręce solisty śpiewaka Lecha Owczarka z Doruchowa, nagrodzonego dwa tygodnie temu na Festiwalu w Kazimierzu Dolnym. Drugie miejsca jury przyznało zespołowi „Dąbrowianki” spod Jarocina, skupiającemu dojrzałe śpiewaczki i młode dziewczęta, a także Brygidzie Olszewskiej z dwuosobową kapelą (Emilia Olszewska – skrzypce i Aldona Nowak – bębenek) z Bud Liskowskich. Dwie III nagrody powędrowały do dwóch zespołów śpiewaczych z okolic Krotoszyna: „Biadkowianek” i „Kobierzanek”. Jury przyznało także dwa wyróżnienia: dla solistki Małgorzaty Pacholskiej z Korzeniewa oraz dla Zbigniewa Witkowskiego z Kalisza, skrzypka Kapeli „Brzeziny”. Protokół Festiwalu

targi sztuki ludowej

targi sztuki ludowej

Konkurs prowadziła Małgorzata Godorowska, konferansjerka z Krotoszyna. Sam pomysł festiwalu powstał jako inspiracja płytą, a jego koncepcję wymyślili Anna Gałczyńska z CKiS w Kaliszu oraz Krzysztof Rospondek z Kapeli z Kociny. Planowane są kolejne edycje Festiwalu, tym bardziej, że jeszcze w tym roku powstanie 2. część płyty „Melodie stamtąd”.
Podczas Festiwalu odbywały się także targi sztuki ludowej, na których swoje piękne, ręcznie wytwarzane przedmioty użytkowe i ozdobne przedstawiali twórcy z dziedzin: hafciarstwa – snutki golińskiej, haftu angielskiego, koronki frywolitki, szydełkarstwa, rzeźby w drewnie, słomkarstwa i plecionkarstwa, bibułkarstwa, ozdób z papieru, wikliniarstwa czy garncarstwa. Można było oglądać i kupić, a czasem też zobaczyć, jak dany przedmiot powstaje.

Po konkursie, pod specjalnie przygotowanym namiotem, na drewnianej podłodze, odbyły się warsztaty tańców tradycyjnych z Wielkopolski, prowadzone przez Piotra Kulkę z Poznania, kierownika zespołu „Wielkopolanie”. Odpowiednie kroki prezentował wraz z Anną Rospondek, instruktorką tańca i bębnistką Kapeli z Kociny. _DSC0230Po nauce tańców zgromadzeni rozpoczęli potańcówkę na ludowo, zainicjowaną tradycyjnie tańcem chodzonym. Zabawa była okazją do wykorzystania nowo nabytych umiejętności tanecznych. Potańcówka odbywała się w ramach „Tańców blisko ziemi”, które inicjują zabawy wiejskie w regionie od jesieni 2016 roku. Do tańca grała Kapela z Kociny z liderem Krzysztofem Rospondkiem oraz dwie inne kapele z regionu: podkaliska Kapela Ludowa „Brzeziny” z kierownikiem Lucjanem Dymarczykiem oraz Kapela „Furmany” Stanisława Furmanka z Gorzyc Wielkich.
Mieszkańcy Kalisza z dużym zainteresowaniem odwiedzali plac CKiS, przysłuchując się występom, oglądając wyroby artystów ludowych czy ucząc się kroków ludowych i bawiąc przy muzyce granej do tańca.
Festiwal zrealizowany przez zwartą ekipę CKiS pod kierunkiem Agaty Nowakowskiej-Dybki odbył się w ramach projektu „Przeszłość dla przyszłości – ciąg dalszy. Dokumentacja i popularyzacja kultury tradycyjnej Ziemi Kaliskiej” finansowanego ze środków MKiDN, Województwa Wielkopolskiego oraz CKiS w Kaliszu.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ I FILMY na facebook.com/Folklor-południowej-Wielkopolski

 

Warsztaty i potańcówka na ludowo