Finał Estrad Folkloru w Wysocku Małym – fotorelacja

11 września 2017

Od Brzezin i Żegocina, przez Jaraczewo i Sośnie, aż po Chocz i Wysocko Małe – za nami sześć pełnych słońca, pieśni i tańca spotkań w ramach Estrady Folkloru. Sobotni finał odbył się w ramach VIII Przeglądu Kulturalnego Doliny Baryczy.

Przygodzice

Przygodzice

W sobotnie popołudnie w Wysocku Małym odbyła się wielogodzinna impreza wypełniona śpiewem, tańcem, konkursami i biesiadą. Na estradzie zaprezentowało się w sumie 15 zespołów, nie tylko folklorystycznych. Na placu przy sali wiejskiej oklaskiwano: kapele BRZEZINY, BOĆKI, FURMANY i SAMI SWOI, zespoły śpiewacze KALINA z Nowej Wsi, ŁAGIEWNICZANIE, ŁĄKOCANIE, BRZEZINIANKI, BARYCZANKI i CZARNY LAS, zespoły folklorystyczne DORUCHOWIANIE i PIWONICE oraz zespoły pieśni i tańca GORZYCZANIE, KOSYNIERZY i PRZYGODZICE. Występy wywoływały nie tylko gorące brawa, ale także zapraszały do tańca całą publiczność. Rodzinna atmosfera imprezy była niemałą zasługą zarówno gospodarzy, jak i konferansjera – Zygmunta Paszkowskiego.

wspólna zabawa ludowa

wspólna zabawa ludowa

Estradowym występom towarzyszyły Targi Sztuki Ludowej. Swe wyroby prezentowały: Halina Wałęsa (bibułkarstwo), Jolanta Majorowicz i Honorata Majorowicz-Dahlke (ozdoby z papieru), Joanna Kędzierska (szydełkowanie), Marianna Filipiak (słomkarstwo i plecionkarstwo) oraz Daniela Krawczyńska i Zofia Talarowska (haft snutkowy). Tuż obok mieściło się kulinarne stanowisko konkursowe, przy którym swoje wyroby eksponowały Koła Gospodyń Wiejskich. Tym razem tematem przewodnim była dynia. Imprezę zwieńczoną taneczną zabawa zorganizowały wspólnie Centrum Kultury i Sztuki z Kalisza oraz Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach.

 

RELACJA PRZYGODZICE na Facebook.com

Estrady Folkloru 2017 odbywają się w ramach projektu Przeszłość dla przyszłości – ciąg dalszy. Dokumentacja i popularyzacja kultury tradycyjnej Ziemi Kaliskiej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Wielkopolskiego oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.