Folklor

Twórcy folkloru

Piotr Barańczak – plecionkarz i słomkarz

Pan Piotr Barańczak zajmuje się plecionkarstwem i słomkarstwem, w których to dziedzinach twórczości wywodzącej się z tradycji wiejskiej osiągnął duże sukcesy. Urodził się i wychował w Wielkopolsce. Ze sztuką ludową zetknął się w domu rodzinnym. Od ojca nauczył się podstaw wyplatania plecionki. Dalej uczył się sam, wykonując pojedyncze prace ze słomy. Poświęcał temu hobby każdą… Read more »

Ignacy Foch – nieżyjący skrzypek, kierownik Kapeli Brzeziny

Ignacy Foch z Brzezin 1932-2010   Skrzypek ludowy i wieloletni kierownik Kapeli Ludowej „Brzeziny” – zmarł 24 listopada 2010 roku. Był inicjatorem powstania Kapeli Ludowej „Brzeziny” w 1977 roku oraz instruktorem muzycznym od wielu lat współpracującym z brzezińskim Ośrodkiem Kultury, którego został pierwszym dyrektorem w 1985. Swoje życie poświęcił propagowaniu, popularyzowaniu tradycyjnej muzyki ludowej, ale… Read more »

Stanisława Kowalska – hafciarka i twórczyni czepców

Stanisława Kowalska urodziła się w Golinie i całe życie w niej mieszka, związując swoją pracę i pasję z zachowaniem tradycji swojego miejsca. Jest twórczynią haftującą regionalny haft nasnuwany, haft na tiulu, szyje stroje ludowe i czepce regionalne. Przekazuje swoją wiedzę i umiejętności następnym pokoleniom, uczennicom, dzieli się swoją pasją w tym celu, aby tradycja nie… Read more »

Leon Lewandowski – nieżyjący skrzypek

LEON LEWANDOWSKI 1926-2021 Pan Leon Lewandowski z Jagodzińca koło Brzezin w powiecie kaliskim – muzykował od najmłodszych lat. Grał na skrzypcach i basach kaliskich. Świetnie śpiewał. Urodził się 4 kwietnia 1926 roku w pobliskiej miejscowości Pałka w rodzinie chłopskiej. Na skrzypcach zaczął grać jako kilkunastoletni chłopak. Uczył się tej skrzypcowej sztuki podpatrując starszych muzykantów, m.in.… Read more »

Jolanta Majorowicz – twórczyni ozdób świątecznych

Pani Jolanta Majorowicz z Kalisza (ur. 1951) od kilkudziesięciu lat tworzy tradycyjne ozdoby świąteczne, kontynuując tradycje rodzinne. Tradycją ich rodzinnego domu, podtrzymywaną i przekazywaną następnym pokoleniom jest do tej pory wspólne wykonywanie ozdób choinkowych z wykorzystaniem kolorowej bibuły, krepy i papieru. Są to: kolorowe gwiazdki, anioły, grzybki, laleczki, koszyczki, łańcuchy figuralne, wazoniki powstałe z wydmuszek,… Read more »

Józefa Marciniak – nieżyjąca śpiewaczka, kierowniczka Kobierzanek

Pani Józefa Marciniak – śpiewaczka, założycielka i kierowniczka Zespołu „Kobierzanki” z Kobierna koło Krotoszyna, działaczka, przewodnicząca KGW, dusza towarzystwa i najweselsza folklorystka. Doczekała wydania pieśni śpiewanych przez siebie i Zespół na płycie. Zmarła 16 kwietnia 2019 w wieku 86 lat po kilkumiesięcznej chorobie. Pani Józefa Marciniak założyła i prowadziła blisko 40 lat zespół obrzędowo-śpiewaczy „Kobierzanki”.… Read more »

Bogdan Osuch – nieżyjący rzeźbiarz

Bogdan Osuch (1945-2021) był rzeźbiarzem. Mieszkał i pracował w Jarocinie. Rzeźbienia uczył się samodzielnie, odkrywając swój talent i zdobywając warsztat od wczesnej młodości. Związany z Jarocinem, zawodowo pracował jako elektryk. Rzeźbił z drewna lipowego postaci muzykantów, mieszkańców wsi, diabły i anioły, a także ptaki. Często malował je wyrazistymi kolorami. Od 1990 roku należał do Stowarzyszenia… Read more »

Lech Owczarek śpiewak z Doruchowa

Lech Owczarek z Doruchowa śpiewa od wielu lat na scenach ludowych, w kościołach, na imprezach gminnych czy uroczystościach rodzinnych. W latach 2010-2020 występował z Zespołem Folklorystycznym „Doruchowianie”, z którym zdobył II nagrodę na Festiwalu w Kazimierzu w 2019. Jako solista zdobył: I nagrody na Biesiadach Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach (2016, 2018, 2020), II w… Read more »

Zofia Talarowska – hafciarka snutki golińskiej

Zofia Talarowska zajmuje się haftowaniem od blisko 50 lat, wykorzystując technikę nasnuwania. Urodziła się w Golinie pod Jarocinem w Wielkopolsce, wsi dworskiej, której właścicielka hrabina Helena Moszczeńska stała się prawdziwą orędowniczką odrodzenia snutki w okolicy. Pani Zofia uczyła się haftowania w domu rodzinnym i od sąsiadek, mistrzyń snutki, które uczestniczyły w kursach haftowania, m.in. tuż… Read more »

Eugenia Wieczorek – twórczyni koronki frywolitki

Pani Eugenia Wieczorek z Jarocina od blisko 40 lat profesjonalnie zajmuje się wykonywaniem koronki czółenkowej, tzw. frywolitki, oraz aktywnie popularyzuje tę tradycyjną sztukę. Z zawodu nauczycielka, była też działaczką Klubu Nauczyciela w Jarocinie, gdzie była później instruktorem i kierownikiem. Spod jej rąk wychodzą serwety, ozdoby ubrań, koszulki na pisanki wielkanocne czy świąteczne ozdoby tworzone według własnych wzorów.… Read more »