Folklor

Twórcy folkloru

Jolanta Majorowicz twórczyni ozdób świątecznych z Kalisza

Pani Jolanta Majorowicz z Kalisza (ur. 1951) od kilkudziesięciu lat tworzy tradycyjne ozdoby świąteczne, kontynuując tradycje rodzinne. Tradycją ich rodzinnego domu, podtrzymywaną i przekazywaną następnym pokoleniom jest do tej pory wspólne wykonywanie ozdób choinkowych z wykorzystaniem kolorowej bibuły, krepy i papieru. Są to: kolorowe gwiazdki, anioły, grzybki, laleczki, koszyczki, łańcuchy figuralne, wazoniki powstałe z wydmuszek,… Read more »

Lech Owczarek śpiewak z Doruchowa

Lech Owczarek z Doruchowa śpiewa od wielu lat na scenach ludowych, w kościołach, na imprezach gminnych czy uroczystościach rodzinnych. W latach 2010-2020 występował z Zespołem Folklorystycznym „Doruchowianie”, z którym zdobył II nagrodę na Festiwalu w Kazimierzu w 2019. Jako solista zdobył: I nagrody na Biesiadach Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach (2016, 2018, 2020). Największe sukcesy… Read more »

Leon Lewandowski skrzypek z Jagodzińca

LEON LEWANDOWSKI 1926-2021 Pan Leon Lewandowski z Jagodzińca koło Brzezin w powiecie kaliskim – muzykował od najmłodszych lat. Grał na skrzypcach i basach kaliskich. Świetnie śpiewał. Urodził się 4 kwietnia 1926 roku w pobliskiej miejscowości Pałka w rodzinie chłopskiej. Na skrzypcach zaczął grać jako kilkunastoletni chłopak. Uczył się tej skrzypcowej sztuki podpatrując starszych muzykantów, m.in.… Read more »

Eleonora Bogacz – śpiewaczka ludowa

Eleonora Bogaczowa urodziła się w 1876 roku[1] w Pruszkowie koło Kalisza (obecnie gmina Blizanów). Zmarła w 1966 roku także w Pruszkowie. Jedna z najstarszych znanych współcześnie śpiewaczek wiejskich z Ziemi Kaliskiej. Została nagrana przez zespół etnomuzykologów z Poznania pod kierunkiem dra Jarosława Lisakowskiego. Zapis głosu i pieśni pamiętających jeszcze XIX wiek znajduje się w archiwach… Read more »

Magdalena Figlak – śpiewaczka ludowa

Magdalena Figlakowa 1890-1969 Śpiewaczka tradycyjna, urodzona w 1890 i zamieszkała w Krotoszynie, z domu Suchodolska, zmarła 7 lipca 1969 roku w Krotoszynie[1]. Nagrywana przez etnomuzykologów z Poznania Jadwigę i Mariana Sobieskich w 1947 i 1949 roku. Zapisy nagrań znajdują się w Zbiorach Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN w Warszawie. Pieśni śpiewane przez Magdalenę Figlak wraz zapisem… Read more »

Władysław Nadobny – skrzypek ludowy

Władysław Nadobny z Głogowy koło Raszkowa (1910-1988). Muzykant ze wsi wielkopolskiej, skrzypek, klarnecista i bębnista, budowniczy instrumentów. W 1986 zdobył Złotą Basztę jako solista skrzypek na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Mistrz skrzypiec i muzyki tradycyjnej. Urodził się i wychował w Głogowej w rodzinie muzykanckiej. Grał ojciec Jan Nadobny, grali dwaj… Read more »

Józef Schmidt – skrzypek ludowy

Józef Schmidt (ur. w 1902 r., zm. w 1982 r.) Skrzypek i twórca kapeli z Ołoboku. Z zawodu był murarzem. W rodzinie Józefa wszyscy muzykowali. Do 1936 r. muzyk mieszkał wraz z rodziną w pobliskiej Rososzycy. Ojciec Józefa, Franciszek, zbudował basy, na których grano później w kapeli z Ołoboku. Józef Schmidt do grania w kapeli zwerbował m.in.… Read more »

Józefa Staszakowa – śpiewaczka ludowa

Józefa Staszak urodziła się w 1869 we wsi Lis koło Kalisza, tam się wychowała i mieszkała, zmarła w 1961 r.[1] Jedna z najstarszych znanych współcześnie śpiewaczek wiejskich z Ziemi Kaliskiej. Została nagrana przez zespół etnomuzykologów z Poznania pod kierunkiem dra Jarosława Lisakowskiego. Zapis głosu i wielu pieśni pamiętających jeszcze XIX wiek znajduje się w archiwach… Read more »

Wincenty Śniegula – skrzypek ludowy

Wincenty Śniegula – skrzypek ludowy i budowniczy instrumentów z Popowa k. Szczytnik w powiecie kaliskim. Urodził się 1889 w Popowie i tam mieszkał; zmarł w 1970 roku[1]. Został nagrany w 1959 roku przez zespół etnomuzykologów z Poznania pod kierunkiem dra Jarosława Lisakowskiego. Opisany przez Lisakowskiego w Pieśniach kaliskich – jako budowniczy instrumentów: basów i bębnów.… Read more »