Folklor

Twórcy folkloru

Lech Owczarek śpiewak z Doruchowa

Lech Owczarek z Doruchowa śpiewa od wielu lat na scenach ludowych, w kościołach, na imprezach gminnych czy uroczystościach rodzinnych. W latach 2010-2020 występował z Zespołem Folklorystycznym „Doruchowianie”, z którym zdobył II nagrodę na Festiwalu w Kazimierzu w 2019. Jako solista zdobył: I nagrody na Biesiadach Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach (2016, 2018, 2020). Największe sukcesy… Read more »

Leon Lewandowski skrzypek z Jagodzińca

LEON LEWANDOWSKI 1926-2021 Pan Leon Lewandowski z Jagodzińca koło Brzezin w powiecie kaliskim – muzykował od najmłodszych lat. Grał na skrzypcach i basach kaliskich. Świetnie śpiewał. Urodził się 4 kwietnia 1926 roku w pobliskiej miejscowości Pałka w rodzinie chłopskiej. Na skrzypcach zaczął grać jako kilkunastoletni chłopak. Uczył się tej skrzypcowej sztuki podpatrując starszych muzykantów, m.in.… Read more »

Eleonora Bogacz – śpiewaczka ludowa

Eleonora Bogaczowa urodziła się w 1876 roku[1] w Pruszkowie koło Kalisza (obecnie gmina Blizanów). Zmarła w 1966 roku także w Pruszkowie. Jedna z najstarszych znanych współcześnie śpiewaczek wiejskich z Ziemi Kaliskiej. Została nagrana przez zespół etnomuzykologów z Poznania pod kierunkiem dra Jarosława Lisakowskiego. Zapis głosu i pieśni pamiętających jeszcze XIX wiek znajduje się w archiwach… Read more »

Władysław Nadobny – skrzypek ludowy

Władysław Nadobny z Głogowy koło Raszkowa (1910-1988). Muzykant ze wsi wielkopolskiej, skrzypek, klarnecista i bębnista, budowniczy instrumentów. W 1986 zdobył Złotą Basztę jako solista skrzypek na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Mistrz skrzypiec i muzyki tradycyjnej. Urodził się i wychował w Głogowej w rodzinie muzykanckiej. Grał ojciec Jan Nadobny, grali dwaj… Read more »

Józef Schmidt – skrzypek ludowy

Józef Schmidt (ur. w 1902 r., zm. w 1982 r.) Skrzypek i twórca kapeli z Ołoboku. Z zawodu był murarzem. W rodzinie Józefa wszyscy muzykowali. Do 1936 r. muzyk mieszkał wraz z rodziną w pobliskiej Rososzycy. Ojciec Józefa, Franciszek, zbudował basy, na których grano później w kapeli z Ołoboku. Józef Schmidt do grania w kapeli zwerbował m.in.… Read more »

Józefa Staszakowa – śpiewaczka ludowa

Józefa Staszak urodziła się w 1869 we wsi Lis koło Kalisza, tam się wychowała i mieszkała, zmarła w 1961 r.[1] Jedna z najstarszych znanych współcześnie śpiewaczek wiejskich z Ziemi Kaliskiej. Została nagrana przez zespół etnomuzykologów z Poznania pod kierunkiem dra Jarosława Lisakowskiego. Zapis głosu i wielu pieśni pamiętających jeszcze XIX wiek znajduje się w archiwach… Read more »

Wincenty Śniegula – skrzypek ludowy

Wincenty Śniegula – skrzypek ludowy i budowniczy instrumentów z Popowa k. Szczytnik w powiecie kaliskim. Urodził się 1889 w Popowie i tam mieszkał; zmarł w 1970 roku[1]. Został nagrany w 1959 roku przez zespół etnomuzykologów z Poznania pod kierunkiem dra Jarosława Lisakowskiego. Opisany przez Lisakowskiego w Pieśniach kaliskich – jako budowniczy instrumentów: basów i bębnów.… Read more »

Józefa Marciniak śpiewaczka z Kobierna

Pani Józefa Marciniak – śpiewaczka, założycielka i kierowniczka Zespołu „Kobierzanki” z Kobierna koło Krotoszyna, działaczka, przewodnicząca KGW, dusza towarzystwa i najweselsza folklorystka. Doczekała wydania pieśni śpiewanych przez siebie i Zespół na płycie. Zmarła 16 kwietnia 2019 w wieku 86 lat po kilkumiesięcznej chorobie. Pani Józefa Marciniak założyła i prowadziła blisko 40 lat zespół obrzędowo-śpiewaczy „Kobierzanki”.… Read more »