
Zofia Talarowska zajmuje się haftowaniem od blisko 50 lat, wykorzystując technikę nasnuwania. Urodziła się w Golinie pod Jarocinem w Wielkopolsce, wsi dworskiej, której właścicielka hrabina Helena Moszczeńska stała się prawdziwą orędowniczką odrodzenia snutki w okolicy. Pani Zofia uczyła się haftowania w domu rodzinnym i od sąsiadek, mistrzyń snutki, które uczestniczyły w kursach haftowania, m.in. tuż po II wojnie. Cała szkoła haftu golińskiego była bardzo żywa i przyczyniła się do wykształcenia wielu wybitnych hafciarek. Obecnie istnieje grono starszych już wiekiem snutkarek w Golinie i w Jarocinie, które znają techniki haftowania przekazywane od XIX wieku. Snutka zwana golińską – od miejscowości, w której w sposób naturalny została odrodzona po I wojnie światowej – była najważniejszą ozdobą stroju tradycyjnego w wielu częściach Wielkopolski: czepców, kryz, mankietów koszul, fartuchów. Przetrwała w tej formie dzięki strojom kobiecym w zespołach folklorystycznych. Golina jest w tej chwili matecznikiem odrodzonego w okresie międzywojennym haftu nasnuwanego.

Mistrzyni z uczennicami
Pani Zofia Talarowska od kilku lat współpracuje z CKiS w Kaliszu, prowadząc warsztaty haftu nasnuwanego podczas Estrad i Biesiad Folkloru w 2012, 2016 i 2018. Uczestniczyła w 2018 roku w siódmym Konkursie Sztuki Ludowej pod hasłem „Ażurowe piękno. W świecie koronki i wycinanki”, gdzie serweta pani Zofii znalazła się na wystawie konkursu w Muzeum Częstochowskim. W 2019 roku prowadziła z ramienia CKiS w Kaliszu warsztaty haftu nasnuwanego w Jarocinie i w Kaliszu, dofinansowane ze środków MKiDN. Dzięki bezpośredniemu przekazywaniu wiedzy i doświadczenia w tworzeniu tej trudnej sztuki zdobienia Pani Zosia wykształciła grono kilkunastu hafciarek.

Zofia Talarowska mistrzyni snutki
Prace pani Zofii Talarowskiej charakteryzują się prawdziwym pięknem haftu nasnuwanego, do czego przyczynia się technika i precyzja wykonania. Pani Zofia Talarowska została odznaczona w 2018 roku odznaczeniem państwowym Srebrnym Krzyżem Zasługi.