Zofia Talarowska – hafciarka snutki golińskiej

20 stycznia 2018
Zofia Talarowska z Goliny

Zofia Talarowska zajmuje się haftowaniem od blisko 50 lat, wykorzystując technikę nasnuwania. Urodziła się w Golinie pod Jarocinem w Wielkopolsce, wsi dworskiej, której właścicielka hrabina Helena Moszczeńska stała się prawdziwą orędowniczką odrodzenia snutki w okolicy. Pani Zofia uczyła się haftowania w domu rodzinnym i od sąsiadek, mistrzyń snutki, które uczestniczyły w kursach haftowania, m.in. tuż po II wojnie. Cała szkoła haftu golińskiego była bardzo żywa i przyczyniła się do wykształcenia wielu wybitnych hafciarek. Obecnie istnieje grono starszych już wiekiem snutkarek w Golinie i w Jarocinie, które znają techniki haftowania przekazywane od XIX wieku. Snutka zwana golińską – od miejscowości, w której w sposób naturalny została odrodzona po I wojnie światowej – była najważniejszą ozdobą stroju tradycyjnego w wielu częściach Wielkopolski: czepców, kryz, mankietów koszul, fartuchów. Przetrwała w tej formie dzięki strojom kobiecym w zespołach folklorystycznych. Golina jest w tej chwili matecznikiem odrodzonego w okresie międzywojennym haftu nasnuwanego.

 

Mistrzyni z uczennicami

Mistrzyni z uczennicami

Pani Zofia Talarowska od kilku lat współpracuje z CKiS w Kaliszu, prowadząc warsztaty haftu nasnuwanego podczas Estrad i Biesiad Folkloru w 2012, 2016 i 2018. Uczestniczyła w 2018 roku w siódmym Konkursie Sztuki Ludowej pod hasłem „Ażurowe piękno. W świecie koronki i wycinanki”, gdzie serweta pani Zofii znalazła się na wystawie konkursu w Muzeum Częstochowskim. W 2019 roku prowadziła z ramienia CKiS w Kaliszu warsztaty haftu nasnuwanego w Jarocinie i w Kaliszu, dofinansowane ze środków MKiDN. Dzięki bezpośredniemu przekazywaniu wiedzy i doświadczenia w tworzeniu tej trudnej sztuki zdobienia Pani Zosia wykształciła grono kilkunastu hafciarek.

Warsztaty haftu nasnuwanego MISTRZYNI SNUTKI GOLIŃSKIEJ

 

Zofia Talarowska mistrzyni snutki

Zofia Talarowska mistrzyni snutki

 

Prace pani Zofii Talarowskiej charakteryzują się prawdziwym pięknem haftu nasnuwanego, do czego przyczynia się technika i precyzja wykonania. Pani Zofia Talarowska została odznaczona w 2018 roku odznaczeniem państwowym Srebrnym Krzyżem Zasługi.