Folklor

Zespoły

Kapela Ludowa BRZEZINY

Kapela ludowa BRZEZINY powstała ponad 40 lat temu jako naturalna inicjatywa kilku muzykantów – chcieli wspólnie grać i pokazywać muzykę wiejską. Melodie tradycyjne, które pamiętali z dzieciństwa i młodości, które słyszeli w domach rodzinnych, u sąsiadów, na zabawach i weselach przed i po II wojnie. Kapela stworzona z potrzeby serca, choć też ówczesnej polityki kulturalnej,… Read more »

Kapela Ludowa FURMANY z Gorzyc Wielkich

Kapela FURMANY z Gorzyc Wielkich, pow. ostrowski Kapela Ludowa „Furmany” działa od 1992 roku w Gorzycach Wielkich, wspierana przez Gminny Ośrodek Kultury w Wysocku Wielkim. Założycielem kapeli był nieżyjący już Stanisław Furmanek (zm.  2020). Obecnie Kapela składa się z kilku muzyków i solistki śpiewaczki, występujących w składzie: akordeon, skrzypce, klarnet, kontrabas oraz śpiew. „Furmany” mają… Read more »

Kapela KALINA z Blizanowa

Zespół i kapela KALINA powstały w 1980 roku temu przy OSP w Blizanowie w powiecie kaliskim, a obecnie działają przy Gminnym Ośrodku Kultury. Brali czynny udział we wszystkich uroczystościach na terenie gminy, powiatu czy województwa oraz na przeglądach lokalnych i ogólnopolskich. Panie z KALINY uhonorowano medalami: Zasłużony dla Powiatu i Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego. Śpiewaczki… Read more »

KAPELA Z KOCINY

Kapela z Kociny działa od 2012 roku pod kierunkiem Krzysztof Rospondka w Kocinie (gm. Sośnie, powiat ostrowski). Kapela ma na swoim koncie wiele występów oraz prowadzenie potańcówek. Trzyosobowa kapela gra repertuar wielkopolski w składzie: skrzypce, basy kaliskie, bęben obręczowy lub osznurowany. Bębny zostały wykonane przez Krzysztofa Rospondka, który zajmuje się budowaniem i naprawą tych instrumentów.… Read more »

SWOJACY

Zespół Tańca Ludowego „Swojacy” funkcjonuje od 2007 roku przy Stowarzyszeniu Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa a od 2008 roku jest też jedną z sekcji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Raszkowie. Składa się z dwóch grup wiekowych (dziecięca i młodzieżowa) i liczy ogółem około 60 osób. Instruktorem jest Jolanta Marszał. Zespołem kieruje Karol Marszał. Do największych sukcesów… Read more »