SNUTKI z Potarzycy

13 października 2020
Snutki z Potarzycy

Zespół Folklorystyczny „Snutki” z Potarzycy koło Jarocina powstał w 1984 roku. Zespół działa pod opieką artystyczną i organizacyjną Aleksandry i Jarosława Mendelskich. Nazwa „Snutki” pochodzi od białego haftu nasnuwanego wykonywanego obecnie głównie w Golinie, wsi leżącej niedaleko Potarzycy. W skład zespołu wchodzi kilkadziesiąt osób – dzieci, młodzież i dorośli z całej Ziemi Jarocińskiej, tworząc dwie grupy taneczne. „Snutki” mają też od 1990 roku własną kapelę, którą kierował m.in. Eugeniusz Nawrocki, a obecnie Adam Skowron. Młodzież gra na: skrzypcach, kontrabasie, bębnie i trąbce. „Snutki” od początku istnienia promowały w swoich występach pieśni i tańce wielkopolskie, szczególnie z okolic Jarocina. Następnie do repertuaru zespołu weszły tańce ludowe z innych regionów Polski m.in.: rzeszowskie, lubelskie, krakowskie i śląskie. W każdym z tych tańców członkowie zespołu występują w odpowiednich dla danego regionu strojach ludowych. Tancerze prezentują na scenie także tańce narodowe. Choreografka zespołu zaadaptowała na scenę obrazki folklorystyczne przedstawiające różne zwyczaje ludowe, m.in. „Poniedziałek dyngusowy” czy „Pastwiskowe igraszki”. W ciągu 30 lat działalności „Snutki” zdobywały nagrody i wyróżnienia w całej Polsce. Ze swoim repertuarem występują na scenach w całym kraju i za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, w Turcji, na Cyprze, w krajach bałkańskich czy u wschodnich sąsiadów. Zespół został odznaczony w 2009 roku odznaką honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Zespół „Snutki” wspiera od 1996 roku Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Potarzycy, założone głównie przez rodziców członków zespołu. Od 1999 roku zespół należy do Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF). „Snutki” są też gospodarzami Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, na które od 20 lat przyjeżdżają zespoły folklorystyczne z całej Europy.

Więcej o Zespole SNUTKI

Więcej o Kapeli dudziarskiej SNUTKI

Widowisko Jak to w Golinie bywało

Dożynki Prezydenckie 2020

Młodzi muzykanci SNUTEK

2022

I nagroda dla zespołu dziecięcego SNUTKI – Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 w Brzezinach

I nagroda dla kapeli dziecięco-młodzieżowej – Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 w Brzezinach

Kapela dudziarska I Zespołu Folklorystycznego Snutki z Potarzycy: Fryderyk Jankowski na dudach i Jagoda Pawlak na skrzypcach podwiązanych grają: Oberka lotanego, Polkę dryganą, Dudę bukowiecką.

Mistrz Piotr Górecki z „Kuźni tradycji” w Poznaniu i uczeń Fryderyk Jankowski z ZF SNUTKI w Potarzycy zagrali na dudach na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 w Brzezinach w konkursie Duży-Mały, gdzie zdobyli I miejsce. Zaprezentowali: Poszła panna do ogrodu i Nie wiedziała pani matka.

 

Mistrz Paweł Zawadzki z „Kuźni tradycji” w Poznaniu i uczennica Jagoda Pawlak z ZF SNUTKI w Potarzycy zagrali na skrzypcach podwiązanych na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 w Brzezinach w konkursie Duży-Mały, gdzie zdobyli I miejsce. Zaprezentowali: Mój ojciec wielki i Trójeczkę.

Zespół Folklorystyczny SNUTKI z Potarzycy grupa dorosłych wystąpił na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 w Brzezinach ze zwyczajem Dożynki w Golinie, zdobywając II miejsce w kategorii zwyczajowo-obrzędowej. Grupa przedstawiła dożynki wielkopolskie z okolic Goliny z akompaniamentem kapeli dudziarskiej w składzie: dudy i skrzypce podwiązane. Źródłem są materiały pozyskane od mieszkańców Goliny i dzieła Kolberga i Sobieskich.

Mistrz Piotr Górecki z „Kuźni tradycji” w Poznaniu i uczeń Wojciech Ozóg z ZF SNUTKI w Potarzycy zagrali na dudach na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 w Brzezinach w konkursie Duży-Mały, gdzie zdobyli II miejsce. Wojciech Ozóg gra w Kapeli dudziarskiej SNUTKI z Potarzycy. Zaprezentowali melodie: Co z Jasiem… i Równy od Borowczyka.


2020