LUTOGNIEWIACY

4 marca 2021
Lutogniewiacy

Zespół Śpiewaczy „Lutogniewiacy” powstał w 1986 roku z inicjatywy przewodniczącej KGW Anny Śpitalniak, która nawiązała do przedwojennych tradycji. Wtedy to istniał w Lutogniewie koło Krotoszyna zespół taneczny znany w całej Wielkopolsce. Obecnie zespół działa pod kierownictwem Małgorzaty Marszałek i składa się z 8 pań oraz instruktora muzycznego. „Lutogniewiacy” wykonują pieśni tradycyjne z okolic Krotoszyna. Podtrzymują i przekazują następnym pokoleniom tradycje ludowe. Trzykrotnie występowali na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, zdobywając w 2003 roku wyróżnienie. Na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Dziekanowicach w 2017 roku wyśpiewali 2-gie miejsce.  Są wielokrotnymi laureatami przeglądów regionalnych Biesiada Folkloru w Brzezinach, w tym I miejsca w 2018 roku. W zeszłym roku także zdobyli wyróżnienie śpiewając na Turnieju muzyków prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej. Ich ostatnim sukcesem jest 3. nagroda na Festiwalu „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej.

 

Zespół Śpiewaczy LUTOGNIEWIACY śpiewał na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 w Brzezinach trzy pieśni: Zaniosła jo rozmarynek…, Zaprzyngejcie dwie kasztanki… i Moja córuś… Zdobyli III nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych.

 

Maria Pierunek z Lutogniewa k. Krotoszyna zaśpiewała na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 w Brzezinach dwie pieśni Drobny deszczyk pado…  i Za co mnie bijesz Jasiu…. Zdobyła II nagrodę w kategorii śpiewaków. To kolejna nagroda na Biesiadzie w kolekcji pani Pierunek. Nagrodzono jej śpiew także w Bukowinie Tatrzańskiej i w Szamotułach. Śpiewa w Zespole „Lutogniewiacy”.

Małgorzata Olszewska z Lutogniewa k. Krotoszyna zaśpiewała na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 w Brzezinach dwie pieśni: Pragną oczka pragną… i Jak mnie moja mama… Zdobyła III nagrodę wśród solistów. Jest laureatką kilku nagród solowych na Biesiadzie Folkloru i na przeglądzie „Sabałowe Bajania”. Śpiewa w Zespole „Lutogniewiacy”.

 


2020