ZESPÓŁ Z KOCINY

4 marca 2021

Zespół z Kociny powstał w roku 2004 dzięki inspiracji Joanny i Jana Słowińskich, znanych krakowskich artystów. Założycielami zespołu są Anna i Krzysztof Rospondkowie. Od tego czasu Zespół z Kociny żywo uczestniczy w muzycznym świecie swojego regionu. Członkowie grupy to mieszkańcy wsi Kocina, położonej na samym południowym krańcu województwa wielkopolskiego, na pograniczu Wielkopolski i Dolnego Śląska, w powiecie ostrowskim. Zespół działa samodzielnie, bez wsparcia organizacyjnego i finansowego miejscowych instytucji. W 2014 roku Zespół z Kociny obchodził 10-lecie działalności artystycznej. Kierownikiem zespołu jest Krzysztof Rospondek, skrzypek i harmonista z Kociny.

 

W skład zespołu wchodzi 8 osób, które śpiewają, a także grają na takich instrumentach jak: skrzypce, bęben, akordeon diatoniczny, harmonia trzyrzędowa, basy kaliskie i bęben osznurowany. Zespół z Kociny specjalizuje się w tradycyjnej muzyce Południowej Wielkopolski. Wykonuje również pieśni obrzędowe i pieśni roku sakralnego, wielkopostne, adwentowe, bożonarodzeniowe i inne.

 

Formacja wielokrotnie prezentowała się na scenie, zarówno w swoim regionie, jak i poza nim. Wśród sukcesów można wymienić III, II i I miejsca na regionalnym konkursie Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach. Inne wyróżnienia to I miejsce na Herodiadzie w Cieszkowie w 2008 roku, wyróżnienie specjalne na V Festiwalu Chleba w Mińsku Mazowieckim, a także dwukrotny tytuł laureata Konkursu Pastorałka w Ligocie Polskiej. Zespół z Kociny dwukrotnie w 2009 i 2013 roku reprezentował Południową Wielkopolskę na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Grupa z Kociny co roku uczestniczy w Estradach Folkloru organizowanych przez CKiS w Kaliszu. Zespół z Kociny uczestniczył w 2014 roku w Dożynkach Prezydenckich w Spale jako Grupa Wieńcowa, zajmując II miejsce w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

 

Oprócz występów scenicznych – zespół krzewi kulturę w swym najbliższym otoczeniu. Dzięki pracy członków zespołu udało się przywrócić kolędowanie do wsi Kocina po ponad 30 latach przerwy. Zespół organizuje wydarzenia kulturalne, spotkania mieszkańców, koncerty artystów zewnętrznych, festyny.