Fotoplastikon. „Hotel Polski na Złotym Rogu i inne gościńce Kalisza” ‒ fotorelacja

18 kwietnia 2016

_DSC0354 (Kopiowanie)Niedzielne spotkanie w ramach „Fotoplastikonu” tym razem poświęcone było kaliskim gościńcom i hotelom. Taka perspektywa dawała możliwość poznania nie tylko rozwoju miasta, dziejów poszczególnych budynków, ale także zmian w obyczajowości. Tym razem duet prelegentów stworzyli Joanna Bruś-Kosińska i Maciej Błachowicz. Publiczność jak zwykle dopisała, co świadczy o niegasnącym zainteresowaniu kaliszan ciekawie prezentowaną historią ich miasta.
Wraz z rosnącą potrzebą podróżowania w XIX wieku, również w Kaliszu, pojawiła się konieczność stworzenia miejsc, w których goście mogliby się zatrzymać i odpocząć, nawet jeśli gród nad Prosną nie był miejscem docelowym, lecz punktem przesiadkowym w drodze z Rosji do Prus. Historia rozwoju usług hotelarskich w naszym mieście oczywiście miała swoje „złote okresy”, zarówno w XIX, jak i w XX wieku.
Sporo uwagi prelegenci poświęcili nieistniejącemu Hotelowi Polskiemu, usytuowanemu nieopodal Mostu Kamiennego, od 1844 r. prowadzonemu przez syna Ludwika Woelffla – Henryka, w którym nie tylko zatrzymywali się dostojni goście, ale także występowały trupy teatralne, odbywały się koncerty i występy „specjalistów od sztuk magicznych”.
_DSC0348 (Kopiowanie)W bogato inkrustowanej fotografiami opowieści dwojga tyleż fachowych, co sympatycznych, prelegentów nie zabrakło miejsca również dla XX-wiecznych „gościńców”, w tym dla zburzonego po 36 latach symbolu peerelowskiego luksusu – Hotelu Orbis „Prosna”.
Twórcy „Fotoplastikonu” już dziś zapraszają na kolejne prelekcje. W maju – przy okazji ogólnopolskiej akcji „Noc w muzeum” – szykuje się „fotoplastikon ekstra”, który poświęcony będzie budynkowi Centrum Kultury i Sztuki. Po raz pierwszy popularno-naukowy wykład zostanie połączony ze spacerem po obiekcie i wokół niego. Ponadto  – w ramach drugiego majowego spotkania – Maciej Błachowicz pokaże zburzony Kalisz na fotografiach.