Fotoplastikon. „Kalisz – od średniowiecznego miasta do bloków z wielkiej płyty” cz. 3 podsumowanie – relacja

23 lutego 2020

Trzecie i ostatnie spotkanie o urbanistyce i architekturze Kalisza, było okazją do podsumowania dotychczasowych wykładów:

Choć wszystko wskazywało, że znakomicie rozwijający się od średniowiecza Kalisz stanie się dużym miastem, historia wraz z potopem szwedzkim (1655 r.) zniweczyła te nadzieje. Rozmach rozbudowy Kalisza z lat 20 XIX wieku zakończył się wraz z klęską powstania listopadowego, żywiołowa rozbudowa po 1905 roku przerwana została zniszczeniem miasta w 1914 roku. Również odbudowa miasta w latach 1918 – 1927, choć pod wieloma względami wzorcowa, nie zakończyła się pełnym sukcesem. Miasto o wojewódzkiej i gubernialnej przeszłości nie odzyskało dawnego statusu.

Czyżby w historii naszego miasta odbijały się nieszczęśliwe dzieje peryferyjnego państwa i narodu? A może wręcz przeciwnie, takie trwanie wbrew niepowodzeniom, jest objawem siły? Nie mniej interesująca, a przecież dotychczas pomijana jest kwestia czasów PRL. Ile Kalisz zawdzięcza tym tak potępionym czasom, jakie są znaczenie lat 90 XX wieku i wreszcie jaka jest urbanistyczna i architektoniczna teraźniejszość Kalisza?

Na te, i wiele innych pytań, odpowiedział Maciej Błachowicz na ostatnim spotkaniu o urbanistyce i architekturze Kalisza. Sądząc po pełnej sali i sporym zainteresowaniu tematem przestrzeni publicznej w Kaliszu, mamy nadzieje na rozpoczęcie dyskusji o tej, jakże ważkiej, sprawie. Oby więc koniec tego cyklu był początkiem czegoś innego.

Obszerny fragment wykładu:

Fotoplastikon. „Kalisz – od średniowiecznego miasta do bloków z wielkiej płyty” cz. 3 podsumowanie

Fotoplastikon. „Kalisz – od średniowiecznego miasta do bloków z wielkiej płyty” cz. 3 podsumowanie – fragment wykładu.

Opublikowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Poniedziałek, 24 lutego 2020


Przy okazji zapraszamy na nasze przyszłe wydarzenia w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Mamy więcej takich perełek ;).