Gala konkursu pianistów „Co jest grane?” ‒ fotorelacja

9 maja 2016

_DSC02208 maja na deskach Centrum Kultury i Sztuki zaprezentowali się laureaci konkursu pianistycznego „Co jest grane”. Wyniki ogłoszono pod koniec kwietnia, natomiast niedzielny wieczór był koncertem galowym, podczas którego uroczyście wręczono nagrody piątce finalistów.

Konkurs dla pianistów pn. „Co jest grane” to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia „Banku Energii Kulturalno-Artystycznej” oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Finał konkursowych zmagań, które odbywały się w warunkach klubowych w „Kuźni u Stacha”, nastąpił 28 kwietnia. Jury, w skład którego weszli: Adam Klocek (dyrektor Filharmonii Kaliskiej), Janusz Borzucki (klawiszowiec formacji „Dżem”) i Bogdan Pawlak (pomysłodawca projektu „Muzyczny Kalisz 2016 – wczoraj dziś i jutro”), postanowiło wręczyć dwie równorzędne pierwsze nagrody Patrykowi Ulaszewskiemu i Karolinie Stankiewicz, nie przyznać miejsca drugiego, trzecią nagrodę dać Karolowi Ławniczakowi, a Mikołajowi Klamce i Sebastianowi Majchrowskiemu – wyróżnienia. W galowym koncercie laureaci zaprezentowali po kilka utworów – niektórzy sięgnęli po klasykę lub standardy muzyki rozrywkowej, inni – własne piosenki.

Karolina Stankiewicz

Karolina Stankiewicz

Jedna ze zdobywczyń pierwszego miejsca, Karolina Stankiewicz, to córka znanego kaliskiego muzyka i kompozytora, Fryderyka Stankiewicza. Absolwentka poznańskiego Liceum Muzycznego, profilu jazzowego, ma w tej chwili 21 lat i stoi przed wyborem kierunku studiów. Jeszcze do końca nie wie, czy to będzie jazzowa wokalistyka w Katowicach czy kompozycja i muzyka filmowa w Łodzi. Od roku wraz z Kamilem Ignasiakiem tworzy duet Noł Prablem i to wraz z nim zaprezentowała w CKiS napisane przez siebie piosenki. Trzeba przyznać, że wspaniale brzmią razem – ona na fortepianie, on – w komputerowych samplach i wokalu towarzyszącym. Głos Karoliny z kolei raz po raz przypomina do złudzenia brzmienie Hanny Banaszak, choć Stankiewicz wśród idolek wymienia Annę Marię Jopek i Alicię Keys. Noł Prablem nie ma zbyt dużo czasu na próby, ponieważ Karolina nadal mieszka w Poznaniu, a Kamil w Kaliszu, ale pod koniec maja – na szczęście – zrealizują demo piosenek, które w naszym mieście zdobyły już rzesze fanów.

Patryk Ulaszewski

Patryk Ulaszewski

Drugi laureat pierwszej nagrody, Patryk Ulaszewski, to 19-latek z Kalisza, który po skończeniu I stopnia Szkoły Muzycznej postanowił pójść własną drogą i zaczął… rapować. W tej chwili zajmuje się szeroko pojętą muzyką rozrywkową i również komponuje. Łączenie rapu, hip-hopu z fortepianem jest dość rzadkie, więc trzeba przyznać, że propozycje Patryka brzmią bardzo ciekawie, nie tylko w warstwie muzycznej, ale także tekstowej, bowiem stara się zamykać w słowach własne obserwacje i refleksje. Ulaszewski wciąż tworzy, nie tylko utwory, ale także teledyski oraz produkcyjnie wspiera innych młodych muzyków. Już niebawem okaże się, czy będzie studiował geodezję czy inżynierię dźwięku. Może wygrana w konkursie pomoże mu podjąć decyzję.

Laureaci konkursu zaprezentują się jeszcze w dwóch dodatkowych koncertach, które odbędą się w Cafe Calisia 19 maja i 2 czerwca. Projekt konkursowy „Co jest grane” finansowany był z środków budżetu Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą i jest częścią programu „Muzyczny Kalisz 2016 – wczoraj dziś i jutro”.