Happy Flower Music – Brockoou & GRUFF – fotorelacja

2 maja 2016
Gruff

Gruff

Jeśli ktokolwiek z Was stracił wiarę w moc bluesa, to z pewnością odzyskałby ją na koncercie formacji Gruff. Niewątpliwie trio Przytuła-Kruk-Kudła potrafi pozytywnie zaskoczyć nie tylko wielbicieli dźwięków z delty Missisipi, ale także fanów międzygatunkowych podróży.

Wokalista Bartosz Przytuła i gitarzysta Tomek Kruk tworzyli wielokrotnie nagradzany duet bluesowy od prawie ośmiu lat, ale gdy spotkali równie utalentowanego perkusistę, Macieja Kudłę, to powstało trio, dla którego muzyka bluesowa jest źródłem wciąż nowych pomysłów, niegasnącej energii i dobrej zabawy. Na ich koncertach nie mamy wątpliwości, że obcujemy z utalentowanymi kontynuatorami bluesowej tradycji, ale jednocześnie z zaskoczeniem odkrywamy, jak ciekawie można bluesa łączyć z innymi stylami. Z jednej strony słyszymy nastrojowe, bluesowe ballady, z drugiej – swingowe parodie czy heavy metalowe brzmienia.

Każdy z członków formacji nadaje tej muzyce wyjątkowy charakter, co zostało dostrzeżone choćby w ostatnim podsumowaniu Blues Top. Przytuła otrzymał I miejsce jako Wokalista Roku. Sięgnęli po III miejsce w kategorii Instrumenty Różne. Kruk zajął piątą pozycję w kategorii gitarzystów. Na czwartym miejscu znalazła się ich płyta „Johnson’s Business”, a jako zespół zdobyli piątą lokatę.

Koncert Gruff to wyjątkowo interesujące zdarzenie muzyczne, w którym Bartek Przytuła uprawia swoisty bluesowy teatr piosenki. Nie tylko głosem, ale także mimiką i gestem opowiada co chwilę inną historię. Każda piosenka jest niczym osobny spektakl, w którym wokalista podejmują nową rolę, wcielając się w nią ze stuprocentowym zaangażowaniem.

Brockoou

Brockoou

Trio zaprezentowało się w miniony piątek w ramach realizowanego przez CKiS koncertowego cyklu „Happy Flower Music”, który ma być z jednej strony przeglądem najciekawszych i niekomercyjnych projektów muzycznych Polski, powstałych z wielkiej pasji i miłości do muzyki, z drugiej – okazją do zaprezentowania najlepszych zespołów kaliskiej sceny muzycznej. Jako support w piątkowy wieczór wystąpiła grupa Brockoou, która choć ma niewielki staż, to jednak skupia trzy pokolenia muzyków o sporych i różnorodnych doświadczeniach. Gitarzysta Andrzej Żuberek to niegdyś członek legendarnej grupy „62-800”, perkusista Romuald Boguszewicz na co dzień związany jest z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej, basista Janusz Trzęsała grywał w formacji Tenger, a obecnie w 2gim Obliczu, a gitarzysta Jan Nowak współtworzył m.in. formację Monroe. Do czwórki instrumentalistów dołączyła dysponująca ciekawym głosem Monika Garczewska. Kaliszanie grają szeroko pojętego rocka, w niewielkiej już części covery, bowiem powoli i konsekwentnie rozwijają autorski materiał, który piszą i komponują wspólnie, zespołowo dopracowując końcowy efekt brzmieniowy.