Wieniec Wielkopolski i Snutki z III nagrodą w Warszawie

21 września 2020

Wielkopolski wieniec zdobył kolejny raz III nagrodę w „Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”. Tegoroczne święto dożynkowe odbyło się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Dzieło autorstwa twórcy ludowego Piotra Barańczaka ośpiewała i otańczyła Grupa Wieńcowa z Zespołu SNUTKI z Potarzycy wraz z Kapelą.

 

Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Warszawa, 19/09/2020. Pałac Prezydencki. Dożynki Prezydenckie. Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z udziałem Małżonki Prezydenta Agaty Korhauser-Dudy.
Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

To dziewiąty Wieniec dożynkowy realizowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu dla Województwa Wielkopolskiego. Tegoroczna kompozycja wraz z Grupą Wieńcową uczestniczyła tylko w Dożynkach Prezydenckich, które z uwagi na trwającą pandemię Covid-19 odbywają się w Warszawie.

Tegoroczny Wieniec dożynkowy z Wielkopolski przygotował artysta ludowy Piotr Barańczak wraz z żoną Marią i rodziną. Państwo Barańczakowie mieszkają we wsi Trzemeszno k. Rozdrażewa w powiecie krotoszyńskim. Wieniec jest szyty z całej długości słomy żytniej, razem z kłosami tych zbóż. Szycie tworzy podłoże pod bukiety z kłosów owsa i pszenicy, które są wiązane sznurkiem w bukiety, a następnie układane w trzech poziomach, przez całą szerokość wieńca, tworząc tzw. „spódnicę kobiety wiejskiej”.

Piotr Barańczak

Piotr Barańczak

Wieniec przyozdobiony jest kwiatami zatrwianów, wiązanek lnu, kwiatami z kłosów pszenicy i owocami jarzębiny. Okrągłą podstawę wieńczy czteroramienna korona z krzyżem, wykonana z kłosów pszenicy.

Konkurs na najładniejszy wieniec

Tegoroczną Grupę Wieńcową utworzyły trzy pary taneczno-śpiewacze z Zespołu Folklorystycznego „Snutki” z Potarzycy, którym towarzyszyła pięcioosobowa kapela ludowa. Grupa przedstawiła kilkuminutowy program tradycyjnego obtańczenia i ośpiewania wieńca dożynkowego. Wieniec oraz występ Grupy zostały wysoko ocenione przez kilkuosobową Komisję Artystyczną, której towarzyszyła Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda. Województwo Wielkopolskie zajęło w konkursie III miejsce.

 Drugiego dnia Dożynek przedstawiciele Województwa Wielkopolskiego wzięli udział w uroczystej Mszy św., korowodzie oraz w Ceremoniale Dożynkowym na terenie dziedzińca Pałacu Prezydenckiego. Wieńce wojewódzkie zostały wystawione do oglądania przed Pałacem Prezydenckim. Wielkopolski Wieniec Dożynkowy został w Warszawie i będzie można go oglądać w zbiorach Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

FOTORELACJA

Warszawa, 19/09/2020. Pałac Prezydencki. Dożynki Prezydenckie. Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z udziałem Małżonki Prezydenta Agaty Korhauser-Dudy.
Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Zespół Folklorystyczny „Snutki” z Potarzycy koło Jarocina powstał w 1984 roku. Zespół działa pod opieką artystyczną i organizacyjną Aleksandry i Jarosława Mendelskich. Nazwa „Snutki” pochodzi od białego haftu nasnuwanego wykonywanego obecnie głównie w Golinie, wsi leżącej niedaleko Potarzycy. W skład zespołu wchodzi kilkadziesiąt osób – dzieci, młodzież i dorośli z całej Ziemi Jarocińskiej, tworząc dwie grupy taneczne. „Snutki” mają też od 1990 roku własną kapelę, którą kierował, m.in. Eugeniusz Nawrocki, a obecnie Adam Skowron. Młodzież gra na: skrzypcach, kontrabasie, bębnie i trąbce. „Snutki” od początku istnienia promowały w swoich występach pieśni i tańce wielkopolskie, szczególnie z okolic Jarocina. Następnie do repertuaru zespołu weszły tańce ludowe z innych regionów Polski, m.in.: rzeszowskie, lubelskie, krakowskie i śląskie. W każdym z tych tańców członkowie zespołu występują w odpowiednich dla danego regionu strojach ludowych. Tancerze prezentują na scenie także tańce narodowe. Choreografka zespołu zaadaptowała na scenę obrazki folklorystyczne przedstawiające różne zwyczaje ludowe, m.in. „Poniedziałek dyngusowy” czy „Pastwiskowe igraszki”.

Fot. Anna Gałczyńska

W ciągu 30 lat działalności „Snutki” zdobywały nagrody i wyróżnienia w całej Polsce. Ze swoim repertuarem występują na scenach w całym kraju i za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, w Turcji, na Cyprze, w krajach bałkańskich czy u wschodnich sąsiadów. Zespół został odznaczony w 2009 roku odznaką honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”.

Zespół „Snutki” wspiera od 1996 roku Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Potarzycy, założone głównie przez rodziców członków zespołu. Od 1999 roku zespół należy do Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF). „Snutki” są też gospodarzami Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, na które od 20 lat przyjeżdżają zespoły folklorystyczne z całej Europy.