Jesienne konsultacje etnomuzykologiczne dla zespołów ludowych

26 listopada 2018
KALINA z Blizanowa

KALINA z Blizanowa

Ostatnie w tym roku spotkania zespołów ludowych z etnomuzykologiem, specjalistą od folkloru wielkopolskiego – odbyły się 24 listopada 2018. Konsultacji etnomuzykologicznych udzieliła dr Arleta Nawrocka-Wysocka z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, zajmująca się m.in. nagraniami archiwalnymi dra Jarosława Lisakowskiego. Konsultacje miały miejsce w Blizanowie i w Doruchowie.

Konsultacje odbyły się dla Zespołu Folklorystycznego i Kapeli „Kalina” z Blizanowa. Śpiewaczki i muzykanci podsumowali swój występ w tegorocznej Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach. Dr Arleta Nawrocka-Wysocka i Anna Gałczyńska z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu rozmawiały z zespołęm na temat tradycji i stroju ludowego.

DORUCHOWIANIE

DORUCHOWIANIE

Drugie spotkanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Doruchowie. Śpiewacy z Zespołu Folklorystycznego „Doruchowianie” przygotowują się na kolejny Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w czerwcu 2019 roku. Grupa męska zespołu – laureaci Biesiady Folkloru 2018 i Przeglądu Wojewódzkiego w Szreniawie – mają duże szanse na zaprezentowanie swoich umiejętności na scenie ogólnopolskiej. W grupie śpiewa Lech Owczarek, który jako solista wyśpiewał w Kazimierzu trzecią nagrodę w 2017 roku.


Koszty konsultacji poniosło CKiS w Kaliszu. Konsultacje organizowane w 2018 roku odbywały się w ramach projektu CKiS w Kaliszu pn. „Grajcie skrzypce, grajcie basy. Dokumentacja i popularyzacja ludowych tradycji muzycznych Ziemi Kaliskiej” realizowanego z udziałem środków z MKiDN oraz z Województwa Wielkopolskiego.


                                

 


KALINA z Blizanowa

KALINA z Blizanowa