14 maja o godz. 18:00 zapraszamy na specjalny pokaz filmu „Pomimo”, po seansie spotkanie z twórcami filmu, Jackiem Sawickim i Mateuszem Pasternakiem.

Dzięki inicjatywie Klasyczna Calisia – Kaliskie Spotkania Klasyków, pokazowi filmu „Pomimo” będzie towarzyszyć spotkanie starych samochodów!

Dokładnie 65 lat temu wyruszyła wyprawa „Expressem dookoła świata”. Jej dwaj uczestnicy, dziennikarze Ryszard Sługocki i Zygmunt Rzeżuchowski mieli w planie okrążyć glob podróżując produkowaną wówczas na Żeraniu Warszawą. Niestety po przejechaniu blisko 30 tysięcy kilometrów, podróż została nagle przerwana. Otóż, globtroterów przebywających w Chinach oskarżono o obrazę wielkiego narodu, co poskutkowało wyrokiem trzech lat pozbawienia wolności. Na szczęście, po jakimś czasie udało im się uwolnić z więzienia, jednak wywołało to dyplomatyczny skandal, w efekcie czego wyprawę wyciszono. Na tyle skutecznie, że zapomniano o niej na ponad sześć dekad. Sprawa powróciła jednak w 2011 roku za sprawą książki Ryszarda Sługockiego „Od Wisły do Rzeki Perłowej”. Tematem podróży zainteresowali się Jacek Sawicki i Mateusz Pasternak, którzy zrealizowali amatorski film dokumentalny „Pomimo”, będący zapisem opowieści pomysłodawcy i uczestnika wyprawy, Ryszarda Sługockiego. Twórcy mają w planie wyruszyć w 2023 roku w podróż, która będzie odtworzeniem części trasy z 1957 roku. Do tego celu posłuży im, 66 letnia Warszawa M-20.

Kup bilet online

Kup bilet online