Zapraszamy na projekcję trzech filmów dokumentalnych, obejmujących różne lata twórczości Tadeusza Kulisiewicza, – jednego z najbardziej znanych artystów kaliskich, wybitnego grafika i rysownika, Honorowego Obywatela Miasta Kalisza.

„Tadeusz Kulisiewicz” – film dokumentalny, rok produkcji 1957, reżyseria Jarosław Brzozowski, 17 min.

Wyróżnienie na MFF  o Sztuce w Wenecji w 1958 r.

„Tatrzański świat Tadeusza Kulisiewicza” – Film dokumentalny, rok produkcji 1981, reżyseria Zbigniew Rebzda, 10 min.

Szkic do twórczości  Tadeusza Kulisiewicza. Refleksje artysty dotyczą lat życia spędzonych w Tatrach, pasji, z jaką traktuje góry oraz wpływu tatrzańskiego świata na całą jego działalność artystyczną.

„Białe i czarne” – Film dokumentalny, rok produkcji 2000, reżyseria Stanisław Szymański, 44 min.

Dokument poświęcony sylwetce żyjącego w latach 1899 – 1988 jednego z najwybitniejszych polskich dwudziestowiecznych plastyków – Tadeusza Kulisiewicza. Studiował on w latach 1922 – 1929 w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Mieczysława Kotarbińskiego. Od 1946 do śmierci był Kulisiewicz profesorem tej uczelni. Odbył liczne artystyczne podróże. Już za życia artysty jego sztuka cieszyła się wielkim uznaniem. Był mistrzem drzeworytu. Na szczególną uwagę w jego twórczości zasługuje cykl poświęcony wiosce góralskiej Szlembark. Kulisiewicz jest autorem cykli niezwykle subtelnych rysunków. Mistrz rysunkowego skrótu i syntetycznej formy, kilkoma kreskami potrafił oddać istotę malowanego modela. Ulubionym motywem jego prac jest kobieta. Był znakomitym pedagogiem. Film przypomina życie tego wybitnego artysty, wprowadza widza w jego twórczość. O Tadeuszu Kulisiewiczu opowiadają jego przyjaciele, między innymi: artyści plastycy, Jerzy Mierzejewski, Szymon Kobyliński, oraz aktorzy i kolekcjonerzy sztuki Wojciech Siemion i Leonard Pietraszak. [TVP]

Kup bilet online

Kup bilet online