Koncert Big Bandu Powiatu Ostrowskiego – fotorelacja

23 sierpnia 2018
Big Band Powiatu Ostrowskiego

Big Band Powiatu Ostrowskiego

Kończąca się w piątek, 24 sierpnia, w Kaliszu Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych to przede wszystkim warsztaty dla dzieci i młodzieży z całej Polski realizowane pod okiem bardzo dobrych polskich i zagranicznych pedagogów. To jednak także festiwalowa impreza proponująca kilka ciekawych koncertów, na które wstęp był bezpłatny. W środę w Centrum Kultury i Sztuki znakomicie zaprezentował się Big Band Powiatu Ostrowskiego wraz z solistami: Maciejem Fortuną i Charlesem Greenem. 

Big Band Powiatu Ostrowskiego działa od kilkunastu lat, a jego energetyczny lider, Robert Matuszewski, konsekwentnie buduje atrakcyjny repertuar zespołu, którego podstawę stanowią utwory swingowe, wykonywane przez big bandy amerykańskie działające w latach trzydziestych. W repertuarze formacji znajdują się standardy Counta Basiego, Duka Ellingtona, Glenna Millera oraz utwory z gatunku muzyki latynoamerykańskiej i fusion. Big Band brzmi znakomicie, a w swoich szeregach ma wielu solistów, których talent można było docenić podczas środowego wieczoru w CKiS. Koncert organizowany w ramach Letniej Akademii był jednak okazją do zaproszenia dwóch dodatkowych solistów – trębaczy: dr Macieja Fortuny z Kalisza oraz –  pełniącego również rolę pedagoga – Charlesa Greena z USA.

Charles Green (USA)

Charles Green (USA)

Maciej Fortuna to trębacz, kompozytor i producent muzyczny, doktor sztuk muzycznych i magister nauk prawnych, prowadzący aktywną działalność artystyczną. Ponadto tworzy i reżyseruje koncerty multimedialne oraz produkcje video. Od kilku lat współpracuje z BBPO, dla którego przygotowuje aranżacje m.in. utworów Zbigniewa Wodeckiego. Urodzony w Memphis Charles Greenpoczątkowo kształcił się w USA, ale z czasem przeniósł się do Europy. Studiował w Maastricht, a następnie objął klasę trąbki w konserwatorium w Amsterdamie i prowadził wiele akademickich big bandów. Poza grą na trąbce i dydaktyką zajmuje się również komponowaniem i aranżowaniem.

Ich wspólny koncert z Big Bandem Powiatu Ostrowskiego miał niezwykle różnorodny nastrój i obfitował w zaskakujące solówki. Niezwykle ciekawie zabrzmiały nie tylko amerykańskie standardy, ale także kompozycje związanego krótko z Ostrowem Krzysztofa Komedy.