Koncert Świąteczny Chóru Dziewczęcego Skowronki – relacja

21 grudnia 2019

21 grudnia, na chwilę przed wigilią Świąt, wybrzmiał ostatni muzyczny akcent 2019 roku. Koncert Świąteczny Chóru Dziewczęcego Skowronki był naprawdę pięknym i wzruszającym przeglądem pieśni bożonarodzeniowych, kolęd i pastorałek. Był także chwilą oddechu i pozytywnym ładowaniem baterii przed nadchodzącym czasem, który – niekiedy bezwiednie – przeradza się z chwili zadumy w pogoń za wyimaginowanym „ideałem”, spoglądającym na nas zewsząd za pośrednictwem środków masowego przekazu.

Chcieliśmy tym koncertem przypomnieć Wam, co jest ważne. Dodać energii z pomocą muzyki, śpiewu i młodzieńczego entuzjazmu, który jest nierozerwalnie wpisany w styl i repertuar Chóru Dziewczęcego Skowronki.

Koncert Świąteczny Chóru Dziewczęcego Skowronki za nami. Chcemy Was zostawić z tą energią i radością przeżywania wspólnych emocji. Takich Świąt Wam życzymy! Nie dajcie się stłamsić komercji, czasami warto zwolnić, przystanąć i… zaśpiewać to, co nam gra w duszy — tak jak „Skowronki“.

Opublikowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Sobota, 21 grudnia 2019

Czy to się udało, możecie Państwo ocenić sami na nagraniu i fotografiach z tego wydarzenia. Sądząc po przebiegu koncertu, reakcji publiki i bisach, efekt został osiągnięty!

Korzystając z okazji, chcemy Was zostawić z tą emocją i radością przeżywania wspólnych chwil. Takich Świąt Wam życzymy! Nie dajcie się stłamsić komercji, czasami warto zwolnić, przystanąć i… zaśpiewać to, co nam gra w duszy — tak jak „Skowronki“.


Chór Dziewczęcy Skowronki jest jednym z najlepszych zespołów dziewczęcych w Polsce i na świecie, laureatem pierwszych nagród w aż ośmiu europejskich konkursach chóralnych i najbardziej prestiżowego polskiego trofeum – Złotej Lutni Ogólnopolskiego Turnieju Legnica Cantat.

SKOWRONKI mogą poszczycić się najdłuższą tradycją wśród chórów dziecięcych – już 69 lat koncertują na estradach Polski, USA, Japonii, Austrii, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoch, Czech, Węgier, Słowenii, Rumunii, Danii, Szwecji, Rosji, Litwy i Łotwy. Od początku swojego istnienia chór jest związany z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

Dyrektorem artystycznym i dyrygentem chóru jest Alicja Szeluga.

W repertuarze zespołu znajdują się utwory kompozytorów wszystkich epok, nierzadko dzieła skomponowane specjalnie dla chóru lub utwory mniej znane, a odkrywane przez niego dla szerokiej publiczności.

Chór regularnie współpracuje z Filharmonią Poznańską, nagrywa dla radia i telewizji, jest też gościem wielu renomowanych festiwali, m. in. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Koncerty SKOWRONKÓW, wzbogacane elementami choreograficznymi są za każdym razem spotkaniem z muzyką wykonywaną na najwyższym poziomie, a w pamięci słuchaczy pozostawiają niezapomniane wrażenia.

W grudniu 2015 roku chór wystąpił na deskach nowojorskiej Carnegie Hall, osiągając spektakularny sukces. Podczas tournée SKOWRONKI wystąpiły również w siedzibie ONZ, w Konsulacie Generalnym RP i na Uniwersytecie w Connecticut.

Chór Dziewczęcy SKOWRONKI jest organizatorem Trilllme Festival, Międzynarodowego Festiwalu Chórów Dziewczęcych, który od 2014 roku co dwa lata odbywa się w Poznaniu.

Wszystkie edycje festiwalu (2014, 2016, 2018) były objęte honorowym patronatem Pani Elżbiety Pendereckiej.


Fotografie: Jakub Seydak.