Konsultacje etnochoreologiczne dla ludowych zespołów tanecznych – fotorelacja

31 maja 2017

wyrozniajaceCentrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zorganizowało w sobotę 27 maja 2017 konsultacje etnochoreologiczne dla ludowych zespołów tanecznych. Konsultantem był Piotr Kulka, choreograf Zespołu „Wielkopolanie”, folklorysta z WBPiCAK w Poznaniu. W spotkaniu uczestniczyły dwie formacje: „Noskowiacy” i „Szwajcaria Żerkowska”, prowadzone w powiecie jarocińskim przez instruktorkę i choreografkę Iwonę Borkiewicz.

Zespół Folklorystyczny „Noskowiacy” przedstawił tańce z okolic swojej wsi, wielkopolskie oraz świeżo przyswojone tańce żywieckie. „Noskowiacy” liczą 18 osób – dzieci i młodzieży z Noskowa w gminie Jaraczewo, wsi bogatej w kultywowanie tradycji ludowych. Sam zespół istnieje od ponad trzydziestu lat, prowadzony do 2015 roku przez Krystynę i Czesława Andrzejewskich.

Zespół „Szwajcaria Żerkowska” działa od roku przy Szkole Podstawowej w Żerkowie i liczy ok. 30 osób. Dzieci i młodzież prezentują tańce wielkopolskie oraz tańce górali czadeckich.

Konsultacje 2017 odbywają się w ramach projektu „Przeszłość dla przyszłości – ciąg dalszy. Dokumentacja i popularyzacja kultury tradycyjnej Ziemi Kaliskiej” finansowanego ze środków MKiDN, Województwa Wielkopolskiego oraz CKiS w Kaliszu.